22. decembra 2021

Banková rada Českej národnej banky (ČNB) s účinnosťou od 23. decembra zvýšila základnú úrokovú sadzbu o celý jeden percentuálny bod na úroveň 3,75 percenta.

Banka tak rázne zasiahla proti rýchlemu rastu cien. Inflácia v novembri dosiahla v Česku 4,8 percenta. Centrálna banka tak chce tlmiť inflačné očakávania.

ČNB prekonala očakávania analytikov, ktorí počítali so zvýšením o 0,75 percent. Ide už o tretie razantné zvýšenie sadzieb tento rok. Ešte v máji boli na úrovni 0,25 percenta. Aktuálne dosahuje základná úroková sadzba v ČR najvyššiu úroveň od roku 2008.

Odlišná situácia v Česku a na Slovensku

Na toto rozhodnutie budú reagovať aj hypotéky. Ich úročenie sa v novembri pohybovalo na priemernej úrovni 2,7 percenta, čo je o takmer celý percentuálny bod viac ako na začiatku roka. Dá sa preto očakávať ich ďalšie zdražovanie.

Situácia v ČR a na Slovensku sa tým z pohľadu monetárnej politiky zásadne rozchádza. Hoci aj ceny u nás rastú rýchlo, v novembri stúpli o 5,6 percenta, Slovensko patrí pod bankovú jurisdikciu Európskej centrálnej banky. Tá drží sadzby aj naďalej na nule. Na svojich minimách je preto aj úročenie hypoték – v októbri 0,87 percenta.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?