5. augusta 2021

Nový rebríček amerického Forbesu sa pozrel na stovku žien v Spojených štátoch, ktoré za svoje majetky vďačia iba sebe. Ich majetok medziročne vzrástol o 31 percent na 118 miliárd dolárov.

Rekordných 26 žien je teraz miliardárok, vrátane popovej hviezdy Rihanny a podnikateľky Anne Wojcicki z firmy 23andMe. Dve tretiny zo stovky žien v rebríčku sú zakladateľkami alebo spoluzakladateľkami firiem, 26 je v súčasnosti generálnymi riaditeľkami.

V rebríčku self-made žien je tento rok 15 nováčikov vrátane speváčky a investorky Dolly Partonovej či bývalej modelky Cindy Crawfordovej. Na to, aby sa dostali do rebríčka museli dosiahnuť hranicu 225 miliónov dolárov, čo je nárast zo 150 miliónov dolárov v minulom roku.

Toto je top 10 priečok v novom rebríčku self-made žien USA (celý rebríček nájdete na forbes.com):

10. Doris Fischer

Majetok: 2,9 miliardy dolárov

Reklama

Zdroj bohatstva: Gap

Doris Fisher. Foto: Profimedia

Fisher spoluzakladala Gap so svojim zosnulým manželom Donom († 2009) pred 52 rokmi po tom, čo mal Don problém nájsť džínsy, ktoré mu sadli. V júli spoločnosť oznámila, že natrvalo zatvorí všetky svoje obchody vo Veľkej Británii a Írsku. Nedávno odštartovali spoluprácu s líniou Kanye West Yeezy, za čo získali mnohé nadšené recenzie.

10. Alice Schwartz

Majetok: 2,9 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: biotechnológie

V roku 1952 zakladala Schwartz so svojím manželom Davidom († 2012) firmu Bio Rad Laboratories s ušetrenými 720 dolármi. Odvtedy predáva spoločnosť chemikálie a komponenty, ktoré sú nápomocné pri laboratórnom výskume. Vo veku 95 rokov Schwartz stále sedí v predstavenstve spoločnosti Bio-Rad, ktorú vedie jej syn Norman Schwartz. Má 11-percentný podiel vo firme, ktorá mala vlani obrat 2,5 miliardy dolárov.

9. Gail Miller

Majetok: 3,2 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: predaj áut

Gail Miller. Foto: Profimedia

Minulý rok na jeseň predala Miller a jej rodina majoritný podiel v Utah Jazz NBA za takmer 1,7 miliardy dolárov technologickému miliardárovi Ryanovi Smithovi, ale ponechali si menšinový podiel. Miller stále prevádzkuje spoločnosť Larry H. Miller Group, ktorú spoluzaložila s manželom Larrym († 2009) v roku 1979. Vlastní viac ako 60 predajcov automobilov a 16 kín. V januári získala reťazec opatrovateľských domov Advanced Health Care Corporation za doposiaľ nezverejnenú sumu.

8. Lynda Resnick

Majetok: 4 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: poľnohospodárstvo

Lynda Resnick. Foto: Forbes.com

Jej spoločnosť Wonderful Company, ktorú založila s manželom Stewartom, produkuje pistácie, mandle a granátové jablká za takmer 5 miliárd dolárov, čo sú ich odhadované tržby. Lynda vedie marketing a zaoberá sa aj filantropiou a zdravotnými programami pre pracovníkov spoločnosti. V roku 2019 prisľúbil pár 750 miliónov dolárov Caltechu na výskum zmeny klímy, čo je najväčší dar v histórii univerzity.

6.Thai Lee

Majetok: 4,1 miliardy

Zdroj bohatstva: IT

Thai Lee. Foto: Forbes.com

Jej IT spoločnosť SHI s hodnotou 11 miliárd dolárov (tržby 2020) vyťažila aj zo zvýšeného dopytu po technológiách kvôli práci na diaľku. Celkovo ich tržby stúpli o štyri percentá. Lee je prisťahovalkyňou z Južnej Kórey a firmu spoluzaložila v roku 1989 so svojím teraz už bývalým manželom. Je generálnou riaditeľkou spoločnosti SHI a má menšinový podiel v biofarmaceutickom vývojárskom podniku VBL Therapeutics.

6. Johnelle Hunt

Majetok: 4,1 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: preprava

V decembri minulého roka dala Hunt 5 miliónov dolárov do prírodného centra rozprestierajúceho sa na 61 akroch v Arkansase, ktoré nesie meno jej rodiny. Najbohatšia žena tohto štátu vlastní 17 percent v spoločnosti dopravných služieb J. B. Hunt Transport Service, ktorá sa zameriava na nákladnú dopravu. Firmu s tržbami 9,6 miliardy dolárov (2020) spoluzaložila v roku 1969 so zosnulým manželom J. B. († 2006).

Reklama

5. Marian Ilitch

Majetok: 4,4 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: Little Caesars

Lockdowny, ktoré priniesla pandémia koronavírusu, spôsobili rast aj jej firme na výrobu pizze Little Caesars. Tento reťazec založila Ilitch, ktorá je známa aj ako Mrs. I, s manželom Mikeom († 2017) v roku 1959. Predaje firmy dosiahli v minulom roku rekordných 4,5 miliardy dolárov. V apríli uzavrela Ilitch zmluvu o kúpe kasína Atlantic City, jej rodina vlastní aj kasíno MotorCity či hokejový tím Red Wings.

4. Judy Love

Majetok: 5,2 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: malooobchod, čerpacie stanice

Judy Love. Foto: Forbes.com

Spolu s manželom Tomom založili reťazec pre nákladné automobily Love’s Travel Stops & Country Stores v roku 1964. Títo dvaja viedli spoločnosť do roku 1975, keď sa Judy vrátila na vysokú školu, aby dokončila štúdium interiérového dizajnu. Odhadové príjmy podnikania sú na úrovni 20 miliárd a dnes ho vedú jej dve deti.

3. Meg Whitman

Majetok: 6,3 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: eBay

Meg Whitman. Foto: Forbes.com

Whitmanovej najnovší podnik, streamingová platforma Quibi skončila už po šiestich mesiacoch prevádzky. Napriek tomu majetok tejto veteránky zo Silicon Valley pokračuje v raste vďaka podielom v eBay a PayPal, ktoré od septembra minulého roka narástli o 34 percent, resp. o 61 percent. V marci sa stala členkou predstavenstva firmy General Motors.

2. Judy Faulkner

Majetok: 6,5 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: medicínske IT

Judy Faulkner. Foto: Forbes.com

Jej spoločnosť zameriavajúca sa na lekárske záznamy, Epic Systems, evidovala v roku 2020 príjmy na úrovni 3,3 miliardy dolárov napriek tomu, že v čase pandémie rozdala softvéry v hodnote približne 500 miliónov dolárov. Faulkner vlastní 47 percent firmy, ktorú založila v suteréne v roku 1979.

1. Diane Hendricks

Majetok: 11 miliárd

Zdroj bohatstva: strešné krytiny

Diane Hendricks. Foto: Forbes.com

Hendricks je prvou self-made ženou, ktorá sa môže pochváliť 11-ciferným majetkom vďaka jeho navýšeniu o 3 miliardy dolárov oproti minulému roku. Vedie a vlastní strešného distribútora ABC Supply, ktorý v roku 2020 dosiahol tržby rekordných 12,1 miliardy dolárov. Rodáčka z Wisconsinu, ktorá spoluzaložila ABC v roku 1982, premenila starý závod Coca-Coly v Indianapolise na Bottleworks District, 300-miliónový projekt, ktorý zahŕňa predajňu potravín, butik, hotel a kino.

Článok vyšiel na Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?