15. októbra 2019

Zažila, že ju opustila múza, a tak sa dostala k abstraktu. Maliarka, ktorú ľudia poznajú pod pseudonymom Hula, je dnes špecifická svojím „modrým“ obdobím. Napriek tomu, že maľbu nevyštudovala, tvrdí, že na Slovensku sa týmto remeslom uživiť dá aj tak. 

Nezačínala s úplne vlastným štýlom, a predsa jej obrazy dnes ľudia rozpoznávajú vďaka jedinečnému rukopisu. Maliarka Mária Valenčíková, ktorá tvorí pod prezývkou Hula, začala maľovať počas štúdia produktového dizajnu na STU, keď mala 24 rokov. Aj keď tvrdí, že kresleniu sa nevyhýbala ani ako dieťa, na umeleckú dráhu sa dala až pred deviatimi rokmi.

Pre Apple vytvorila exkluzívnu sériu fotografií.
Mária Švarbová a jej tipy pre začínajúcich fotografov

Dnes na jej obrazoch prevláda modrá farba a jej odtiene, ktoré kombinuje s čiernou, ale občas aj s typickou pre jej skoršie obdobie – neónovou žltou či ružovou. Menovateľ je však spoločný, je ním abstrakt.

Sloboda a väčšia zábava

„Abstraktná tvorba pre mňa znamená úplnú slobodu vo vyjadrení, keďže je to pre mňa nekonečné množstvo možných kombinácií. A v neposlednom rade je to pre mňa omnoho väčšia zábava bez zbytočného premýšľania, ako je to pri viac konkrétnych veciach,“ hovorí Hula pre Forbes.

Reklama

Aj keď jej tvorbu nájdeme na okrúhlych, ale aj tradičných štvorcových či obdĺžnikových plátnach, často ide o viac metrážne diela, ktoré majú aj štyri štvorcové metre.

Maliarka Hula pred svojím plátnom, na ktorom je abstraktná maľba, ktorá sa nesie v znamení modrej a žltej.
Svoje výstavy organizuje aj v rámci akcie Open Studio, kde návštevníci chodia priamo k nej do ateliéru. Foto: archív Hula

V zásade aj od tohto faktu sa odvíja cena jej obrazov. Tie „klasickejších“ rozmerov ohodnotí v nižších stovkách eur, avšak tie väčšie presiahnu aj tisícové hranice. Cenu svojich diel si nastavuje sama podľa vlastného presvedčenia o kvalite daného obrazu. „Na naceňovanie sa dá pozerať z mnohých uhľov pohľadu. Vždy budú ľudia, ktorí budú vravieť, že predávate draho. A vždy budú aj tí, ktorí budú tvrdiť, že predávate lacno. Riadim sa teda primárne svojou spokojnosťou,“ vysvetľuje.

Ženy Hula maľuje už len zriedka

V súčasnosti je jej rukopis rozpoznateľný najmä vďaka abstraktným líniám. Avšak v nie úplne dávnej minulosti to boli skôr vyobrazenia žien rôzneho veku, v rôznych situáciách či figúrach. Okrem toho maľbám dominovalo širšie farebné spektrum a neónové odtiene.

Pózovali jej Guns N´ Roses aj Steven Tyler.
Rodáčka z Liptova fotí rockové hviezdy

Aj keď boli práve tieto figúry akousi značkou medzi fanúšikmi Huly, rozhodla sa od nej upustiť. „Už som sa tej témy v danom období akosi presýtila a jednoducho ma to už prestalo baviť a napĺňať,“ vysvetľuje s tým, že sa síce ešte občas k tomuto štýlu vráti, ale sú to skôr ojedinelé prípady ako pravidlo. No prerod z figurálneho obdobia do viac abstraktného sa neudialo zo dňa na deň. Aj Hula, ako mnoho umelcov, zažila obdobie, keď ju opustila múza. Tento stav u nej trval konkrétne sedem mesiacov.

Staršej tvorbe dominovali najmä ženské figúry. Foto: archív Hula

Napriek tomu však tvrdí, že aj na Slovensku sa so svojím umením uživiť vie. „Svojou tvorbou som sa začala živiť v podstate už po pár mesiacoch po namaľovaní prvého obrazu,“ hovorí. No priznáva, že nie vždy to bolo úplne ideálne a občas musela brať aj zákazky, ktoré ju práve nenapĺňali. Dnes hovorí, že sa klientom prispôsobí veľkosťou diela, ale inak tvorí úplne voľne.

Kurz nie je konkurenciou

Do jej portfólia nespadá len maľovanie a predaj diel. Hula dva- až trikrát do roka vedie aj kreatívne kurzy. Ako tvrdí, zatiaľ nemá dôvod sa obávať, že by si vychovala konkurenciu. „Kurzy vediem primárne ako relax pre ľudí, ktorí si chcú po práci oddýchnuť a možno trochu obohatiť svoj denný stereotyp a venovať sa niečomu kreatívnemu,“ vysvetľuje.

Okrem toho na prelome novembra a decembra umelkyňa organizuje ďalšie podujatie pod názvom Open Studio, počas ktorého môžu ľudia vidieť jej diela priamo na mieste, kde sa tvorili. Takýto typ „výstavy“ preferuje najmä preto, že zistila, že ľudí baví autentickosť ateliérov.

Tri rady od Huly pre začínajúcich autorov:

Ako začať? 

„Ak sa chcete maľbe venovať profesionálne určite odporúčam na začiatok jej štúdium na vysokej škole.“

Kde hľadať kreativitu? 

„Kreativita je podľa mňa z veľkej časti vrodená vlastnosť, ale mne pri hľadaní nových nápadov a riešení veľmi pomáha, keď mám čistú hlavu. Preto napríklad rada chodím do prírody alebo len tak sedím v záhrade.“

Čo robiť, ak stratíme múzu? 

„Takýto stav som zažila. V podstate som sa vtedy do ničoho nesilila, len som čakala na správnu vlnu, a potom som začala objavovať abstrakt. Ale veľmi prínosné je tiež navštevovať výstavy a galérie, to ma vie tiež veľmi nabudiť.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk