5. júna 2020

V májovom vydaní magazínu Forbes sme sa venovali aj úspešným ženám slovenského biznisu. Sú medzi nimi top manažérky, majiteľky aj zakladateľky firiem. Pýtali sme sa ich, ako sa im podarilo vysporiadať s problémami, ktoré ich firmám priniesla kríza. Okrem toho sme však chceli vedieť aj to, či majú počas riešenia situácie s koronakrízou alebo vôbec v živote nejaký vzor, hrdinov a hrdinky, ktoré ich inšpirujú. Lebo pozitívnych vzorov nie je nikdy dosť. Prinášame vám ich odpovede.

Katarína Navrátilová, Tesco Stores SR. Foto: archív Kataríny Navrátilovej

Katarína Navrátilová, členka predstavenstva Tesco Stores SR

Aj keď to môže na prvé počutie znieť ako klišé, hneď mi napadli dvaja ľudia, ktorí ma nielenže motivujú, ale sú aj moji osobní hrdinovia. Tým prvým je moja mama, ktorá je pre mňa ako silná osobnosť prirodzeným vzorom. Patrí k silným bojovníkom, vďaka čomu nepozná prekážky a dokáže nájsť energiu na všetko. Snaží sa vždy hľadať riešenie a vo väčšine prípadov také, ktoré uspokojí ostatných a až potom ju samotnú. Dodnes čerpám inšpiráciu z toho, ako som ju videla počas vlastného detstva: Nikdy sa nevzdávala a bojovala za mňa vždy odvážne v prvej línii.

Mojou druhou veľkou oporou je môj manžel. Jeho motivácia prebieha takpovediac „nenápadne“, a to cez rozličné výzvy, ktoré mi pomáhajú veriť samej sebe. Práve vďaka tomu sa mi darí prekonávať rozličné prekážky, ktoré by som možno predtým videla ako neprekonateľné. Vďaka obom mojim hrdinom sa pri každej výzve riadim mottom: Hľadaj cestu, ako problém riešiť a prekonať, namiesto dôvodov, prečo sa niečo nedá.

Prečo majú ženy pronlém presadiť sa v práci?
Podceňujú sa kým muži sa preceňujú

Silvia Gaálová, US Steel Košice. Foto: Silvie Gaálovej

Silvia Gaálová, viceprezidentka a CFO US Steel Košice

Nie, nemám konkrétny vzor. Každý deň človek stretáva hrdinov, ktorí zvládajú ťažké životné situácie, rodičov starajúcich sa o choré deti, ľudí bojujúcich s vlastným ochorením. Práve ľudia, ktorí bojujú a vytvorili si systém, ako v takejto neľahkej situácii prežiť, sú pre mňa veľkou inšpiráciou.

Reklama
Natália Major, členka predstavenstva Tatra banky. Foto: archív Natálie Major

Ženy radia ženám: myslite na seba a krízu
využite na zlepšenie svojej pozície v práci aj v živote

Natália Major, členka predstavenstva Tatra banky

Riadim sa vlastnou intuíciou a spolieham sa na expertné know-how, ktoré som za roky systematického učenia sa z vlastných chýb získala. Mimoriadna situácia zvyčajne zvýrazní ľudské charaktery a v tých dobrých vyvolá to lepšie. Umožnilo mi to spoznať nových hrdinov – výnimočných kolegov, ktorí urobili a stále robia toľko mimoriadnych extra míľ, že nie je dosť ďakujem na svete, ktoré by som im vedela povedať. Skutočne ma mnohí prekvapili do tej miery, že som ostala bez slov.

Marcela Výbohová, členka predstavenstva ČSOB. Foto: archív Marcely Výbohovej

Marcela Výbohová, členka predstavenstva ČSOB

Konkrétny vzor nemám. Snažím sa riadiť obyčajným sedliackym rozumom a vlastným svedomím. A aj sa rada obklopujem takýmito ľuďmi. Fascinuje ma nesmierna sila, akú dokáže vytvoriť dobrý tím ľudí. Zažila som to aj v posledných týždňoch a som za to vďačná. Bola radosť sledovať, ako kolegyne šikovne ušili a distribuovali rúška, alebo ako kolegovia na 3D tlačiarni tlačili rámy na ochranné kryty pre zdravotníkov. Túžba pomôcť, prísť s nápadom, alebo aspoň poslať pár podporných slov. Pre mňa je aj toto hrdinstvo.

Timea Reicher, členka predstavenstva spoločnosti Slovnaft. Foto: archív Timey Reicher

Timea Reicher, členka predstavenstva spoločnosti Slovnaft

Jednotlivca ani nie, pre mňa je najdôležitejšia tímová spolupráca. V tých najhorších časoch sa ukáže, ako sa ľudia postavia k hodnotám, ako si dokážu navzájom pomôcť, či zostanú disciplinovaní a či vedia v tíme fungovať efektívnejšie, aby zabezpečili to najdôležitejšie pre chod firmy. Toto považujem za hrdinský prístup. V tých najťažších časoch sa ukáže, ktoré hodnoty sú pre každého najdôležitejšie v živote.

Viera Kubašová, členka predstavenstva poisťovne Kooperativa. Foto: archív Viery Kubašovej

Viera Kubašová, členka predstavenstva poisťovne Kooperativa

Nemám a nehľadám vzor, podľa ktorého by som sa správala. Vždy sa snažím používať „zdravý rozum“ a nadhľad. A, samozrejme, rešpekt. Riešenia založené na zdravom vyhodnotení a rešpektovaní okolností, potrieb a možností sú podľa mňa cestou, ako sa aj náročné situácie dajú zvládnuť.

Lucia Šicková, spoluzakladateľka spoločnosti Pixel Federation. Foto: archív Lucie Šickovej

Lucia Šicková, spoluzakladateľka Pixel Federation

Sledujem viacerých súčasných autorov, podnikateľov a odborníkov, ktorých názory si vážim. Veľmi rada diskutujem a dobre sa mi spolupracuje s ľuďmi s inovatívnej ekonomiky, ako aj neziskového sektora. Zo svetových sledujem Yuvala Harariho či Petra Diamandis a ľudí okolo Singularity University. Snažím sa agregovať rôzne dáta a vyhodnocovať.

Viera Konštiaková, spolumajiteľka spoločnosti Kon-rad. Foto: archív Viery Konštiakovej

Viera Konštiaková, spolumajiteľka spoločnosti Kon-rad

Vzor v tejto situácii nemám,  robíme, čo sa v danej chvíli zdá najrozumnejšie. Nikto z nás doteraz nič také neprežil, ekonomická kríza má úplne iné pravidlá. O kríze nás síce učili na prednáškach, ale tá, ktorá vyplýva zo zdravotného rizika, je nepredvídateľná. Som rada, že náš národ je disciplinovaný. V predajniach sme v prvej línii, trochu ma mrzí, že práca ľudí v obchode s potravinami nie je dostatočne oceňovaná. Sú tam najmä ženy, matky, manželky a teraz aj učiteľky. Veľmi málo počujem z médií, že by ich niekto ocenil. Pre mňa sú vzorom ony.

Kristína Lang, konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Medeko Cast. Foto: archív Kristíny Lang

Kristína Lang, konateľka a spolumajiteľka spoločnosti Medeko Cast

Nemám jedného hrdinu či jeden vzor, ale snažím sa sledovať médiá i vybrané osobnosti a brať si z množstva informácií inšpirácie a podnety pre vlastné činy. Nič nie je čierno-biele a je dôležité byť citlivý k všetkým aspektom hlavne v ťažkých situáciách, akú prežívame teraz všetci. Verím, že spolu to zvládneme.

Miriam Poništová, majiteľka Deutschmann Internationale Spedition. Foto: archív Miriam Poništovej

Miriam Poništová, majiteľka Deutschmann Internationale Spedition

Nie, nemám. V prvom rade je to taká obyčajná „človečina“, že by sa nemalo na ňu zabúdať ani v týchto ťažkých časoch. A tá sa prelína v mnohých príkladoch z minulosti. Rúško nám teraz síce chráni tvár, no o to viac nám odhaľuje charakter človeka. Hrdinami sú pre mňa mnohí moji ľudia, ktorí za mnou stoja a pomáhajú robiť tento svet lepším.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?