18. decembra 2019

Kto iný by vedel poradiť v oblasti hier pre deti ako Peter Černák, spolumajiteľ firmy 3via, ktorý na Slovensko priniesol nový koncept obchodu so spoločenskými hrami pod názvom iHRYsko. Pre čitateľov Forbesu pripravil niekoľko odporúčaní na hry, pri ktorých sa malí (aj veľkí) hráči nielen ohromne zabavia, ale aj niečo užitočné naučia. Tu sú jeho tipy na skvelé edukatívne hry:

 

Foto: Archív iHRYsko

50 našich stromov a 50 našich vtákov sú krásne kartové hry s množstvom informácií a zároveň kvízovým rozmerom.

Malé hry, veľa zábavy. Tipy na hry, ktoré vám v kufri
zbalenom na dovolenku nezaberú veľa miesta

 

Foto: Archív iHRYsko

Rytíř Klouzek núti do spolupráce a zapojiť okrem premýšľania aj komunikáciu medzi hráčmi a šikovnosť – všetci sa koordinujú, aby nakláňaním hernej plochy presúvali figúrku rytiera a splnili úlohy.

Foto: Archív iHRYsko

Zachraňte příšerky – každý z hráčov si adoptuje potvorku, o ktorú sa musí dobre postarať. Zabezpečiť jej stravu, pelech, hru… všetko aby rástla do krásy. Dômyselný a pritom nie komplikovaný mechanizmus učí premýšľať deti od 7 rokov. Úplne nová hra obľúbeného českého autora Vláďu Suchého.

Čo darovať deťom na Vianoce? Vyskúšajte kooperatívne hry

Foto: Archív iHRYsko

Dve skvelé vedomostné hry skôr pre odrastenejšie deti a veľkáčov sú Desiatka a TimeLine Slovensko. Obe sa vyhýbajú klišé čisto kvízových hier zaujímavým mechanizmom. V Desiatke musíte odhadovať nakoľko ste si istí odpoveďami, nesprávnou môžete prísť o všetko.

Foto: Archív iHRYsko

V Timeline Slovensko usporadúvate okamihy z dejín našej krajiny na časovú os.

Foto: Archív iHRYsko

Propedeutika počtov, prvé intuitívne porozumenie rovniciam pomocou tukanov na hojdačke môžu deti objavovať v hlavolame Mango Tango. Úlohy bavia a zároveň pomáhajú odhaliť, ako tie rovnice fungujú.

Foto: Archív iHRYsko

Ďalší z hlavolamov, Profesor Marbles, vedie k objavovaniu postupnosti krokov ako pri známych Hanojských vežiach – cieľom je prelievaním guľôčok v skúmavkách docieliť profesorom zadané usporiadanie.

Foto: Archív iHRYsko

Kvído: Obchod – hra o nakupovaní má v názve hlavný účel, pomôcť hravou formou odhaliť zákonitosti obchodu.

Foto: Archív iHRYsko

Krásna matematická hra Hurricount Mathitude súťaživou cestou automatizuje a zrýchľuje schopnosti počítať či porovnávať. A keďže je na rýchlosť a všímavosť, deti baví a zabáva (a nielen deti).

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk