18. februára 2020

Konsolidácia na trhoch pokračuje aj v oblasti letectva. V minulom roku sa začali zásnuby medzi americkým Boeingom a brazílskym Embraerom. V podobnej atmosfére sa zrejme bude vyvíjať aj rok 2020.

Kanadský Bombardier sa podľa informácií portálu aviationweek úplne sťahuje zo sektora výroby komerčných dopravných lietadiel a výrobu A 220 prenecháva v plnej miere Airbusu. Európsky výrobca sa spolu s vládou v Quebecu stáva vlastníkom spoločnosti Airbus Canada. Quebec bude vlastniť 25-percentný podiel a zvyšných 75 percent zostane Airbusu. Vláda v provincii Quebec touto transakciou udrží pracovné miesta pre 3 300 zamestnancov vo výrobe modelu A 220.

Boeing sa potáca a Airbus dosahuje rekordy.
Rok 2019 priniesol zmenu v poradí výrobcov lietadiel

Bombardier za 33,9-percentný podiel, ktorý doteraz vlastnil, dostane kompenzáciu vo výške 591 miliónov dolárov. Kanadská spoločnosť sa v roku 2015 dostala do finančných problémov a spomínaný predaj posilní hotovostnú pozíciu Bombardieru.

Najnovšie tiež francúzsky výrobca Alstom potvrdil, že rokuje o kúpe vlakovej divízie značky Bombardier. Podľa médií by kúpa divízie Bombardier Transport mala vyjsť Alstom na 7 miliárd USD. Ako uvádza americký Forbes, Bombardier má v súčasnosti úverové zaťaženie presahujúce deväť miliárd dolárov. Navyše sa predajom celého podielu vo výrobe komerčných lietadiel Bombardier zbavuje budúcich investícií, ktoré by spolu s Airbusom musel realizovať. Tie by mohli v krátkodobom horizonte predstavovať až 700 miliónov dolárov.

Vláda provincie Quebec za navýšenie svojho podielu nevynaloží žiadne prostriedky a podľa dohody s Airbusom by mohla svoje podiely previesť na európskeho výrobcu do roka 2026. Bombardier vykázal za posledný kvartál hospodárskeho roka stratu vo výške 1,7 miliardy dolárov a za celých 12 mesiacov sa jeho strata vyšplhala na 1,6 miliardy.

Finančné problémy nútia Bombardier k predaju aktív

Firmu ťahajú ku dnu problémy v divízii výroby vlakov a vo vývoji regionálnych dopravných lietadiel. Pre vysoké zadlženie a slabú výkonnosť vo výrobe vlakov už Bombardier v roku 2018 predal svoju výrobu kedysi úspešného turbo vrtuľového dopravného lietadla Q-400. Tú prevzal výrobca Viking Air za 635 miliónov dolárov.

Bombardier kedysi vyrábal aj lietadlá Q-400.
Q-400 vo farbách Air Baltic. Foto: K.Hackert/Unsplash

O niečo neskôr sa Bombardier podobne dohodol s japonskou firmou Mitsubishi Heavy Industries, ktorá od neho odkúpila kompletný program regionálnych prúdových lietadiel radu CRJ. Ako uviedla agentúra Reuters tento obchod pomôže Mitsubishi v ich snahe preniknúť na trh s regionálnymi lietadlami, kde sa od roku 2003 snaží uspieť s modelom MRJ.

Máte radi cestovanie? Prestaňte opakovať týchto 5 chýb

Bombardieru tak zostane výrobný program zameraný na biznis jety predávané pod značkami Learjet a Global/Challenger. Zatiaľ sa zdá, že tieto lietadlá sa po zmodernizovaní a najmä v časoch ekonomického oživenia môžu presadiť. Ich parametre, najmä modelu Global 7500, z nich robia dopravné prostriedky pre podnikateľov a firmy, keďže dokážu preletieť bez prestávky 14 300 kilometrov (na porovnanie, Airbus A 330 má dolet okolo 13 400 kilometrov).

Boeing hlási výpadok objednávok

Vo svetle najnovších správ, ktoré hovoria, že Boeing za mesiac január nezískal ani jednu objednávku na lietadlo z jeho produkcie, je prevzatie kompletnej produkcie Bombardieru Airbusom len ďalšou ranou pre firmu zo Seattlu. Fatálne chyby modelu 737 MAX sa odzrkadľujú na záujme leteckých spoločností a motivujú Airbus navýšiť výrobu svojich modelov na stredne dlhé trasy – sú to napríklad A 320neo a A 321, pre niektorých klientov aj A 220 pôvodne „z kuchyne Bombardieru“.

Podľa vyjadrenia CEO Airbusu Guillaume Fauryho pre cnbc.com, plánujú zvýšiť produkciu týchto modelov na 63 kusov mesačne. Ak do tohto boja medzi dvoma rivalmi primiešame aj súčasnú epidémiu koronavírusu, dostaneme prostredie plné výziev a rizík.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk