12. augusta 2021

Myslíte si, že máte pochodené naše hory? Trafíte na správny Kriváň a na vrcholy prichádzate v polovičných turistických časoch?

Hitom posledných rokov sú turistické výzvy. Aj skúsených turistov privedú na neznáme vrcholy, aj vytrénovaných potrápia a tých lenivejších rozhýbu. Predstavujeme niekoľko z nich.

Článok je súčasťou špeciálnej prílohy Made in Slovakia, ktorú nájdete v augustovom vydaní magazínu Forbes. Nájdete v nej množstvo tipov, ako čo najlepšie prežiť zvyšok leta na Slovensku.

S2000-3

Pod týmto tajomne pôsobiacim kódom sa skrýva naozaj náročná výzva Slovenského vysokohorského turistického spolku (SVTS) na dosiahnutie 60 významných miest na Slovensku s nadmorskou výškou nad 2000 metrov (40 vrcholov, 11 sediel, 6 plies a 3 chaty).

Reklama

Trojka na konci značí tretie tisícročie, keďže výzva „beží“ už od roku 2001. Pre začatie plnenia si musíte od SVTS zakúpiť záznamník (členovia za 3,30 €, nečlenovia za 6,60 €). Že ide o skutočne náročnú akciu svedčí aj to, že za 20 rokov ju celú absolvovalo len 64 ľudí (týka sa zlatého odznaku za 60 mét, už za 30 mét však možno získať bronzový odznak a za 45 mét strieborný).

Hrubá kopa, vrchol nachádzajúci sa v Západných Tatrách, je jedným z miest výzvy S2000-3. Foto: wikipedia.org/Andrej Krivulčík

OTO 24

Niečo pre Bratislavčanov a obyvateľov z okolitých obcí. Miroslav Svítek v roku 2020 spustil výzvu o Oblastný turistický odznak (OTO) 24 vrcholov Malých Karpát v Bratislavskom samosprávnom kraji. Ak ste doteraz vedeli akurát o Kobyle, Somárovi a Kamzíku, pripravte sa na to, že po absolvovaní tejto výzvy budete poznať nielen mnoho nových vrchov, ale aj malebných dolín, skalnatých brál a horských lúk.

Všetko v dobrej dostupnosti od hlavného mesta, čiže na plnenie výzvy si netreba vyberať dovolenky, niektoré méty sa dajú dosiahnuť aj popoludní po práci. Odmenou je odznak a zapojiť sa môžete cez Klub bratislavských turistov.

Kríž s tabuľou na Sakrakopci, kde v roku 1966 došlo k najväčšej leteckej tragédii v histórii Slovenska, patrí k jednému z OTO 24 vrcholov. Foto: Bratislavcan85 – wikipedia. org/Under CC BY-SA 3.0

Doby hory

Minuloročná populárna výzva Doby Tatry zmenila meno na Doby hory a ponúka viacero výziev v rôznych slovenských pohoriach. Môže vás inšpirovať zatúlať sa trebárs až na severovýchod Slovenska do Polonín. Na splnenie výzvy sa musíte odfotiť na ôsmich vrcholoch tohto pohoria.

Ďalšia septembrová výzva sa týka Malej Fatry. Každá výzva má pridelený čas, kedy treba výstupy absolvovať (väčšinou 3 mesiace) a organizátori sľubujú, že za každý „dobytý“ vrchol zasadia v Tatrách jeden strom a percento z vyzbieranej sumy venujú na odbúranie CO2 z ovzdušia. Štartovné je 22,90 eura a každý účastník dostane medailu.

Kovová plošina osadená v roku 2016 na vyhliadkovom mieste na skalnom brale Jarabej skaly, ktorá patrí medzi 8 vrcholov výzvy Doby Poloniny. Foto: Milan Bališin/wikipedia.org/Under CC BY-SA 4.0

Úsmev na hory

Ak si trúfnete prechodiť celé Slovensko od Malých Karpát cez Fatry, Tatry, Štiavnické vrchy až po Poloniny, zapojte sa do výzvy Úsmev na hory. V hre je 20 cieľov, z ktorých treba do 20. novembra navštíviť aspoň 15.

Výzvu organizuje občianske združenie Úsmev pre druhých a cieľom akcie je aj zlepšenie povedomia o živote znevýhodnených. Minimálne štartovné je 20 eur a výťažok poputuje desiatim deťom a dospelým so zdravotným znevýhodnením.

Špecialitou výzvy je, že je určená aj pre ľudí s hendikepom – na jeden z cieľov možno prísť po asfaltke na vozíku, ďalší je zase prístupný terénnym vozidlom. Hory pre každého.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Úsmev pre druhých (@usmevpredruhych)

Spoznaj Slovensko

Kohút v Stolických vrchoch, Poludnica na Muránskej planine či Veterlín v Malých Karpatoch rozhodne nepatria medzi vrcholy, kde už každý bol. Výzva Spoznaj Slovensko spája známe (Kriváň, Poľana, Veľká Homoľa) aj spomínané menej známe vrcholy a je zameraná na všetkých osem krajov Slovenska.

Výzva pre jeden kraj stojí 7,99 eura, všetky výzvy organizátor ponúka za 55 eur. Plnenie je naplánované do konca septembra 2021 a účastníci za každý zdolaný vrchol získavajú plagát. Okrem toho bude na záver pre registrovaných aj úspešných plniteľov pripravená lotéria.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SpozNAJ Slovensko (@spoz.naj.slovensko)

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?