Developerská skupina HB Reavis, ktorú väčšinovo vlastní najbohatší Slovák Ivan Chrenko, môže zabudnúť na mínus z roku 2020. Vlani vykázala súhrnný zisk až 318 miliónov eur. Ide o druhý najlepší výsledok skupiny za uplynulú dekádu. Ziskovo úspešnejší bol len rok 2019.
Upravená čistá hodnota aktív skupiny narástla – po predvlaňajšom 200-miliónovom poklese – o 383 miliónov na takmer 1,9 miliardy eur.
„Zisk spoločnosti HB Reavis za rok 2021 na úrovni takmer 320 miliónov eur je kombináciou viacerých faktorov, akými sú napríklad významný progres vo výstavbe našich vlajkových projektov vo Varšave či Berlíne, dokončenie ďalších dôležitých projektov ako Nivy v Bratislave či Forest vo Varšave, ale aj získanie povolení pre naše londýnske projekty,“ vysvetlil hovorca spoločnosti Sebastián Révay.
To všetko malo podľa neho „značný vplyv“ na trhovú hodnotu developerských produktov. „Rovnako bol vlaňajšok úspešný z pohľadu prenájmov, keď sa nám podarilo skomercionalizovať spolu 160-tisíc m2 pracovných priestorov na všetkých trhoch, kde pôsobíme. Aj tieto výsledky potvrdzujú, že trh komerčných nehnuteľností má svoju budúcnosť a záleží na produkte, ktorý na tento trh umiestňujete,“ dodal Révay.
Jediná strata za dekádu
Ukázalo sa tak, že strata 184 miliónov eur z roku 2020, jediná za ostatných desať rokov, bola naozaj len dočasná a účtovná, ako to pred rokom vysvetľoval finančný riaditeľ HB Reavis Group Peter Pecník.
Vtedy za ňou bolo predovšetkým znehodnotenie mien voči euru všetkých zahraničných trhov, kde skupina pôsobí, a tiež náklady na menový hedging. No skupina bola tiež v prevádzkovej strate (8 miliónov eur).
„Celkový negatívny výkon v roku 2020 bol väčšinovo spôsobený udalosťami mimo našej kontroly, ktoré sa môžu v budúcnosti otočiť,“ pripomenul vtedy Pecník.
To sa vlani skutočne zmenilo. V prevádzke sa skupina dostala do zisku 442 miliónov eur, za čo môže hlavne precenenie majetku (+468 mil. eur).
Ukončené projekty, nákupy aj predaje
Skupina vo zverejnenej finančnej správe zhrnula, že za vlaňajšok úspešne ukončila projekty v Nemecku, na Slovensku, v Poľsku i vo Veľkej Británii.
V marci skompletizovali Forest Campus vo Varšave, v júli potom londýnsky projekt Bloom. V septembri otvorili po ročnom posune nákupné centrum a autobusovú stanicu Centrum Nivy v Bratislave a v decembri prvý projekt v Nemecku, berlínsku prerábku bývalého bitúnku na zaujímavé kancelárske priestory District.
Projekt District, alebo DSTRCT.Berlin, od HB Reavisu. Foto: archív HB Reavis
Rozmach v Berlíne
Berlínske aktivity HB Reavis má po vlaňajšku rozšíriť i nový projekt Ostbahn, ktorého miesto skupina získala na sklonku vlaňajška. Ukončený má byť do konca roka 2024 a má priniesť hodnotu 350 miliónov eur. Skupina má tiež rozbehnutý projekt v Drážďanoch.
Na strane predajov bola Chrenkova skupina aktívnejšia: zbavila sa pozemkov Museo/Vinohradská v Prahe za takmer 34 miliónov eur, Kesmark v Budapešti a Eurovalley v Plaveckom Štvrtku.
Na čom Chrenkovi ľudia pracujú? Pokračujú veľké varšavské projekty Forest Tower a mrakodrap Varso Tower. V Londýne, kde má skupina svoj najväčší a najhodnotnejší projekt v príprave One Waterloo (budúca hrubá hodnota projektu, GDV, je 2,8 miliardy eur), pokračuje výstavba na Worship square.
A v Bratislave stavia pre nájomcu IBM projekt Nové Apollo, ktorý má byť hotový v polovici budúceho roka.