13. júna 2021

Ako vyniknúť na pracovnom pohovore medzi ostatnými uchádzačmi? A prečo majú už aj štyridsiatnici problémy pri hľadaní práce, hoci môžu ponúknuť niečo, čo draví a asertívni absolventi nemajú? Pozrite si prehľad najčítanejších článkov za uplynulý týždeň na Forbes.sk, kde sa tiež dozviete, ako sa rozrastá biznisové impérium futbalistu Mareka Hamšíka, aj to, ako môžete dosiahnuť čokoľvek aj bez väčšej námahy.

Kariéra a pohovory

Už aj štyridsiatnici majú problém zamestnať sa. Odborníčka radí, ako uspieť

Mária Hrin Jurič. Foto: archív respondentky

Kým v minulosti mali problém s hľadaním práce mladšie ročníky, dnes sa karta obrátila. Ľudia v produktívnom veku sa často ani nedozvedia, prečo ich firma neprijala. Môžu len hádať — bol to vek alebo nedostatok zručností? „Najčastejšie títo ľudia po neúspešnom pohovore počúvajú nekonkrétne dôvody zamietnutia, napríklad že sú prekvalifikovaní, alebo že im vyhovoval iný kandidát,“ hovorí v rozhovore pre Forbes HR odborníčka Mária Hrin Jurič.

Buďte na pohovore hviezdou. Vďaka týmto otázkam si vás personalista zapamätá

Reklama
Pohovor by nemal byť „grilovaním“ uchádzača o prácu ale dialógom.  Foto: Unsplash/You X Ventures

Vstupujeme do miestnosti, kde za stolom sedí „porota“. Zvýši sa nám tep, cítime nervozitu, pretože vieme, že nás čaká niekoľko desiatok minút testovania, vypytovania sa, posudzovania našich kvalít a znalostí. Aj vy si takto predstavujete pracovný pohovor? Skúste to zmeniť a pýtajte sa. Dobre kladené otázky vám zaručia, že si vás personalista zapamätá.

Úspechy na trávniku aj v biznise

Hamšík rozširuje podnikanie. Po vinárstve otvára skákaciu arénu a buduje aj kaštieľ

Richard Hamšík. Foto: Miro Nôta

V pondelok by mal rekordér v drese slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík nastúpiť na svoje tretie majstrovstvá – po svetovom šampionáte 2010 a Eure 2016. V zahraničí hrá už 17 rokov a keď sa raz vráti domov, bude môcť prevziať rodinnú firmu, ktorú mu v Banskej Bystrici buduje otec Richard.

Gastro sa spamätáva po pandémii

Podpora ľudí nás dojala, hovorí šéfka Gašperovho mlyna. Po 8 mesiacoch otvárajú s novinkami

Reštaurácia Gašperov mlyn v Batizovciach už niekoľko rokov zbiera ocenenia. Foto: archív Gašperovho mlyna

Môže zážitková gastronómia a fine dining fungovať prostredníctvom donášky? Počas pandémie si túto dovtedy nemysliteľnú kombináciu vyskúšali v oceňovanej podtatranskej reštaurácii Gašperov mlyn. A mala úspech. Čo im ešte pomohlo prežiť pandémiu a ako sa pripravovali na otvorenie po takmer ôsmich mesiacoch?

Motivácia

Pravidlo jednej hodiny: Ak ho zaradíte do svojej rutiny, za rok môžete zmeniť čokoľvek

Ak chcete niečo dosiahnuť, nenechajte si čas pretekať pomedzi prsty. Foto: Unsplash

Ľudia často hovoria o vysokom nasadení v práci, ktoré im berie chuť do niečoho sa pustiť, keď prídu domov. Celý deň sú v behu, absolvujú mítingy a zdĺhavé porady. Plány nepustia a stres si vyberá daň v podobe večerov trávených pri televízii a seriáloch. A to napriek tomu, že všetci títo ľudia sa chcú učiť jazyky, hrať na hudobných nástrojoch alebo cvičiť. Ako sa to dá zmeniť?

 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?