3. júna 2021

Vstupujeme do miestnosti, kde za stolom sedí „porota“. Zvýši sa nám tep, cítime nervozitu, pretože vieme, že nás čaká niekoľko desiatok minút testovania, vypytovania sa, posudzovania našich kvalít a znalostí. Aj vy si takto predstavujete pracovný pohovor? Skúste to zmeniť a pýtajte sa. Dobre kladené otázky vám zaručia, že si vás personalista zapamätá.

„Pohovor by mal byť dialógom oboch strán. Áno, zamestnávateľ je ten, kto rozhoduje a vo finále vyberá vhodného kandidáta, ak je však už uchádzač na pohovore, znamená to, že zamestnávateľa zaujal. Ak má uchádzač svoje schopnosti, vedomosti a zručnosti odovzdávať zamestnávateľovi, má právo o danej spoločnosti vedieť čo najviac,“ vysvetľuje pre Forbes produktová špecialistka portálu Kariéra.sk Eva Sulovcová.

Hlavne prirodzene

Samozrejme, môže sa stať, že uchádzač príde na pohovor a personalista mu na úvod zodpovie všetky otázky o firme bez toho, aby sa musel niečo spýtať. Určite nie je dobré sa zbytočne stresovať a vymýšľať otázky „nasilu“, na druhej strane však personalista pri dobrých otázkach uvidí, že ste naozaj odborník vo svojom odbore a v hlave si už aktívne predstavujete, aké bude pre firmu pracovať.

Pýtajte sa, v akom tíme budete pracovať, kto budú vaši priami spolupracovníci či nadriadení a čo bude náplňou vašej práce.

„Konkrétne toto je pre personalistu zároveň zaujímavý impulz, že ide o človeka, ktorý si reálne prečítal pozorne celú ponuku,“ opisuje PR manažérka portálu Profesia.sk Nikola Richterová. Dodáva, že podľa recruiterov sa to, žiaľ, často nestáva.

Reklama

Otázky zo strany uchádzača však začínajú budovať medzi firmou a potenciálnym zamestnancom vzťah. Ako upozorňuje Jana Sliacka z kariérneho portálu Cvmango.com, je prirodzené, že ak vás pracovná ponuka zaujala, chcete o nej vedieť viac. Otázkami teda nielen vzbudíte pozornosť, ale porozumiete aj činnosti spoločnosti aj pracovnej pozícii.

Otázka platu nie je prvoradá

Personalisti sa zhodujú, že dôležité je zohľadniť, či ide o prvé kolo pohovoru alebo o užší výber. „Ak je výberové konanie viackolové, konkrétnejšie otázky smerované na plat, odmeňovanie, benefity, pracovnú dobu a podobne je vhodnejšie nechať na neskôr,“ dopĺňa Sliacka.

Trochu iná situácia nastáva, ak ide o pohovor v agentúre. Spomínané informácie väčšinou recruiter má, preto sa môžete zaujímať, aké sú vaše šance.

Na začiatku je tiež vhodné si ozrejmiť, aké sú predstavy potencionálneho zamestnávateľa: čo očakáva od kandidáta, ktorého vyberie na dané miesto, aké plány bude musieť plniť a ako sa budú vyhodnocovať.

„Stáva sa totiž, že firma vyberie kandidáta, ktorý nemá jasne zadefinovanú pracovnú náplň a spolupráca sa ukončí už v skúšobnej dobe z dôvodu, že si strany neporozumeli, pretože mali odlišné, dopredu nevyjasnené očakávania,“ dopĺňa Sulovcová.

Otázky, ktorými vzbudíte záujem

Platí, že čím konkrétnejšie a zamerané na firmu, tým lepšie. Aké otázky teda na pracovnom pohovore položiť, aby ste v očiach personalistu „zahviezdili“?

 • Ako vyzerá bežný pracovný deň na danej pozícii?
 • Za čo budem zodpovedať na danej pozícii?
 • Pôsobil už niekto na tejto pozícii predo mnou? V čom nesplnil bývalý zamestnanec očakávania?  „Pri tejto otázke ideme trochu do rizika, že budú nasledovať otázky smerované k návrhom prípadných riešení, ale zase nám to môže prihrať body, ak dokážeme vhodne odpovedať,“ vysvetľuje Sliacka.
 • Aký softvér používate v rámci spoločnosti/v akom programe by som pracoval/a?
 • S akými oddeleniami budem najčastejšie prichádzať do kontaktu?
 • S akými úlohami odštartujeme našu spoluprácu?
 • Aké výsledky budete odo mňa očakávať počas prvých troch (prípadne šiestich) mesiacov od nástupu? Aké sú stanovené ciele pri tejto pozícii?
 • Ako dlho trvalo, kým ste vybudovali tento tím? Je tím v ktorom budem pracovať, stabilný?
 • Všimol/a som si na sociálnych sieťach, že ste pomerne veľký tím. Rozrástli ste sa už dávnejšie?
 • Aké úspechy vaša spoločnosť dosiahla za ostatné obdobie? Na čo ste najviac hrdí?
 • Kto bude môj nadriadený? „A ak tam náhodou bude sedieť a naberiete odvahu, pokojne sa ho opýtajte, čo sa mu na jeho práci páči najviac,“ dopĺňa Sliacka.
 • Aké má spoločnosť plány do blízkej budúcnosti?

HR odborníčky však upozorňujú, že ideálne je klásť otázky už počas pohovoru, no nechať si nejaké aj na záver. „Odporúčame položiť najmenej 3 otázky. To znamená, že v rámci  prípravy by ste si ich mali nachystať aspoň 6. Je veľmi pravdepodobné, že niektoré z nich personalista zodpovie pri predstavovaní spoločnosti a pracovnej pozície,“ hovorí spoluzakladateľka kariérneho portálu Cvmango.sk s tým, že je nevyhnuté dávať si pozor, aby sme sa nespýtali na niečo, čo už na pohovore odznelo.

Rešerš ako súčasť prípravy

Vo všeobecnosti platí, že do čierneho trafíte, ak položíte otázku, ktorá súvisí s pracovnou pozíciou alebo činnosťou spoločnosti. Načerpať inšpiráciu okrem webovej stránky sa odporúča aj na profiloch spoločností, nezabúdajte preto na LinkedIn, Facebook či Instagram.

Zároveň však nie je vhodné v prvom kole riešiť otázku platu, pýtať si viac – najmä, ak ste ešte neukázali, v čom spočíva váš prínos pre firmu. Rovnako nie je vhodné sa hneď zaujímať o celý systém benefitov, či firma ponúka dovolenku navyše alebo firemné auto či telefón aj na súkromné účely.

Kľúčom k úspešnému zvládnutiu náborového rozhovoru je totiž klásť otázky smerujúce k vzájomnej spolupráci. To platí nielen pre uchádzačov, ale aj personalistov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?