Rodina zosnulého vodiča žaluje Google a niekoľko ďalších firiem po tom, čo manžel a otec dvoch detí prešiel svojím džípom cez zrútený most v Severnej Karolíne, na ktorý ho navigovali Google Maps. Pre chybu v mapách sa zrútil s autom do rieky a utopil sa.
Philip Paxson zomrel vlani v septembri počas jazdy domov z narodeninovej oslavy svojej dcéry v odľahlej štvrti Hickory v Severnej Karolíne. Podľa žaloby išiel domov podľa pokynov navigácie Google cez most, ktorý sa zrútil pred deviatimi rokmi.
Na zlé značenie vodiči upozorňovali už skôr
Ako uvádza jeho manželka Alicia Paxson, v žalobe stojí, že most Snow Creek bol „neoznačený“ a „odbarikádovaný“. Paxson havaroval počas tmavej a daždivej noci, jeho auto bolo prevrátené a napoly ponorené vo vode.
Viacero ľudí pritom Google upozorňovalo, že nie je vo vyhovujúcom stave už roky pred nehodou, pričom spoločnosť informácie na trasách neaktualizovala.
Okrem spoločnosti Google sa žaloba zameriava na dve firmy a jednu osobu – Tarde LLC, Hinckley Gauvain LLC a Jamesa Tarltona – ako vlastníkov alebo kontrolórov mosta, ktorí „mali povinnosť a zodpovednosť udržiavať most Snow Creek“.
José Castañeda, hovorca spoločnosti Google, uviedol, že spoločnosť súcití s rodinou Paxsonovcov a prípad preverí.
Podobné prípady
Príklady vodičov, ktorí sa dostali do nebezpečenstva pri sledovaní pokynov GPS a digitálnych máp, sa pravidelne objavujú odkedy sú podobné výdobytky technológií samozrejmosťou.
Skupina turistov v Austrálii uviazla s autom v bahne asi 45 metrov od pobrežia po tom, čo im ich GPS prikázalo prejsť 14 kilometrov cez vodu, aby sa dostali na ostrov North Stradbroke. Skupina mierila podľa pokynov GPS na „cestu“, no ukázalo sa, že je to len štartovacie mólo pre loďky, ktoré ich naviedlo priamo do vody.
Získajte výber najlepších správ
Prihláste sa na odber Newslettra Forbes Espresso a získavajte exkluzívne postrehy a rady od úspešných podnikateľov, odborníkov a inšpiratívnych lídrov z rôznych odvetví.
Pri vyplnení emailu súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Ďakujeme za vaše prihlásenie! Vitajte v komunite Forbes.
Proti poskytovateľom máp bolo podaných niekoľko žalôb. Jednu napríklad podala Lauren Rosenberg, chodkyňa, ktorú zrazilo auto pri prechádzaní cez ulicu podľa pokynov pre pešiu chôdzu. Jej žaloba – podaná v roku 2010 – obvinila Google z „nedbanlivosti a bezohľadnosti“ pri poskytovaní pokynov, ale bola zamietnutá po tom, čo sudca neskôr dospel k záveru, že nie je zodpovednosťou Googlu zabezpečiť, aby chodci dávali pozor na autá pred prekročením cesty.
Vyskytujú sa názory, že rozšírenosť takýchto aplikácií vystavuje ľudí nebezpečenstvu, pretože odvádzajú pozornosť vodičov a posielajú ich po cestách, ktoré neboli skonštruované pre taký nápor dopravy.
V roku 2018 napríklad mesto v New Jersey zakázalo nerezidentom jazdiť na 60 svojich uliciach počas dopravných špičiek v snahe zasiahnuť proti používateľom aplikácií ako Waze, Google Maps alebo Apple.