Utorok sa nesie v znamení dobra a nezištného dávania. Projekt Giving Tuesday sa za pár rokov rozšíril do vyše 150 krajín, spojil viac než 50 000 organizácií a milióny ľudí po celom svete. Slováci minulý rok vyzbierali viac ako 20-tisíc eur a darovali tisíc vriec oblečenia. Zapojiť sa môžete aj tento rok.
Black Friday je ako reklamná akcia, ktorú sprevádzajú masívne zľavy, považovaný za začiatok predvianočnej nákupnej mánie. Dnes je spoločne s Cyber Monday, teda pondelkom nasledujúcom po „čiernom piatku“, vnímaný ako sebecká tradícia, podporujúca konzumnú spoločnosť. Aj preto vznikol v roku 2012 v New Yorku kontrastný „darovací utorok“.
Namiesto bezhlavého míňania peňazí môžeme poskytnúť pomoc tým, ktorí to potrebujú. Forbes prináša tipy na projekty zapojené do iniciatívy #Giving Tuesday, ktorej heslo znie: Môžem, pomôžem!
Tento rok môžete darovať napríklad:
Pomoc tým, ktorí sa cítia sami
Stále viac mladých ľudí prežíva duševné problémy. V najťažších chvíľach potrebujú vypočutie a odbornú pomoc, ktoré poskytuje napríklad internetová linka dôvery pre mladých IPčko.sk. „Potrebujú oči, ktoré si ich príbeh prečítajú, ruky, ktoré naň odpíšu, srdce, v ktorom nájdu pochopenie a hlavu, ktorá ponúkne odbornú pomoc,“ píše organizácia, s ktorou spolupracuje 40 vyškolených odborníkov, ktorí sú k dispozícii každý deň od 07:00 do polnoci.
Darujte netradičný vianočný darček. 5 tipov, ako pomôcť druhým
Doteraz pomohli 120 000 mladým ľuďom, ktorí sa na nich obrátili s pocitmi samoty, depresie, s traumatickými zážitkami šikanovania, domáceho a sexuálneho násilia, pri sebapoškodzovaní a pri myšlienkach na samovraždu. Každý deň hovoria s 50 mladými ľuďmi, ktorí dávajú životu poslednú alebo druhú šancu. Ďalší na pomoc len čakajú alebo sa k nej nedostanú. Prosíme, darujte im ju TU.
Voľnosť
Občianske združenie Magikos pomáha postihnutým jednotlivcom zaradiť sa do bežného života organizovaním aktivít zameraných na integráciu do spoločnosti. „Denne sa stretávajú s množstvom prekážok. Aj obyčajné schody sú pre vozíčkara veľkou bariérou a často zmaria jeho plány žiť bežný život – napríklad zúčastniť sa vzdelávania v podobe rekvalifikačných kurzov, navštíviť úrady či lekárov, nedostupné sú mnohokrát aj obyčajné služby ako kaderník,“ vysvetľuje organizácia.
Vozíčkarom chcú pomôcť žiť aspoň čiastočne bežný život zakúpením schodolezu, ktorý umožňuje prekonávať bariéru – schody a tým im zabezpečí aspoň čiastočnú voľnosť a prístup „kamkoľvek“ počas spoločných aktivít. Aby už nemuseli čakať pri schodoch na „chodiacich“ kamarátov. Vyzbierať sa na schodolez, ktorého cena je na úrovni päťtisíc eur, sa dá TU.
Krabičku, ktorá poteší deti
Podstatou prvého ročníka projektu Vianoce z krabičky je obdarovať deti z detských domovov, azylových centier a sociálne slabších rodín prostredníctvom darčekov, ktoré nachystajú deti spoločne so svojimi rodičmi. Deti môžu darovať hračky, knihy, omaľovánky, pastelky a iné veci, ktoré sú zachovalé a ešte niekomu urobia radosť.
Tieto veci potom spolu zabalia do krabičky, napíšu na ňu, pre aké dieťa je určená (pohlavie+vek) a donesú ju na jedno zo zberných miest, alebo pošlú na adresu Robme radosť, Fučíková 981/3, 914 41 Nemšová. Zber darčekov prebieha od 15.11 do 10.12.2019. Finančne podporiť ich môžete TU. Túto pomoc využijú na zaplatenie benzínu a propagáciu projektu.
Citlivosť voči inakosti
Ak sa do našej blízkosti dostane mladý Róm, človek na vozíku, nevidiaci, bez domova alebo s hendikepom, vieme, ako adekvátne zareagovať? Organizácia Eduma sa pomocou projektu Živá knižnica snaží bojovať proti strachom a predsudkom príbehmi skutočných ľudí, vďaka ktorým scitlivuje debatu.
Podnikatelia bojujú s úzkosťami či depresiami v oveľa väčšej miere, ako si myslíme. Téma je stále tabu
„Na internete sa čoraz viac šíria anonymné diskusie namierené voči zraniteľným. Naša práca s príbehmi ukazuje, že mladí ľudia dokážu viac reflektovať, ak pred sebou vidia celý príbeh,“ konštatuje Eduma. Vzdelávanie by podľa organizácie nemalo byť o skvelých známkach, ale aj o vzájomnom počúvaní, tolerancii rôznych názorov a podávaní pomocnej ruky tým, ktorí to potrebujú. Podporou projektu Hodiny s Online živou knižnicou dostanete tému do rôznych škôl na Slovensku. Pomôžete TU.
Transparentnosť
Občianske združenie Slovensko.Digital sa zameriava na zvyšovanie transparentnosti a kvality digitálnych služieb štátu. Upozorňujú, že na Slovensku sa idú obstarávať IT projekty za približne 1,5 miliardy eur, čo je suma, za ktorú by sme mohli napríklad opraviť 57-tisíc kilometrov ciest alebo dvojnásobne zdvihnúť platy slovenským učiteľom. „My tieto projekty kontrolujeme, pripomienkujeme a na problémové upozorňujeme,“ hovorí organizácia. Doposiaľ podľa nej zastavili nezmyselné projekty za 300 miliónov eur. Prispieť na fungovanie Slovensko.Digital môžete TU.
Domáci kúpeľ pre deti v Plamienku
Jakubko má nevyliečiteľný druh metabolického ochorenia, kvôli ktorému nedokáže chodiť a je odkázaný tráviť svoje dni na lôžku vo svojej detskej izbe. Podobne sú na tom aj mnohé iné deti, ktoré sú v starostlivosti mobilného hospicu Plamienok. Sami sa do kúpeľne nedostanú a keď sú väčšie, preniesť ich je ťažké.
V rámci #GivingTuesday však môžete darovať nevyliečiteľne chorým a imobilným deťom možnosť kúpeľa kedykoľvek to potrebujú. Vďaka kúpatku – špeciálnej pomôcke, ktorá umožňuje bezpečne a pohodlne uložiť a preniesť detského pacienta napríklad do izby či kúpeľne. Prispejme k tomu, aby bol život nevyliečiteľne chorých detí radostnejší TU.
Radosť dôchodcom
Aj dôchodcovia majú svoje záľuby. Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb Senium sa pre svojich klientov rozhodol zorganizovať zbierku. „Naši klienti sa veľmi radi hrajú, kreslia si a radi športujú. Veľmi by sa potešili najmä z darčekov: pastelky, výkresy, farebný papier, fixky, štetce, nožnice, loptičky, ceruzky, perá, lepidlá…, a samozrejme aj z vašej návštevy,“ píše domov. Radi vás privítajú osobne alebo im môžete doručiť darčeky na adresu DD a DSS Senium, Jilemnického 48 Banská Bystrica. „Ďakujeme, že viete chytiť úsmev do dlaní a pomáhate tým, čo to potrebujú!“
Ochranu prírody
Lesoochranárske zoskupenie VLK chce dosiahnuť, aby sa na 10 percentách územia Slovenska nerobilo nič. Pomôžte im zbieraním podpisov pod petíciu za lepšiu ochranu prírody alebo finančným príspevkom TU. „Divočina je všetko, čo uhnietli ruky evolúcie počas niekoľkých miliárd rokov. K dojmu divočiny nepotrebujeme slonov raziacich si cestu džungľou, ani stáda karibú bežiace zasneženými pláňami. Divočinou je aj obyčajný lesníkmi nedotknutý jedľovo-bukový les s vlkmi, plchmi, mokrým machom či potok zahádzaný kameňmi a mŕtvymi stromami. Divočina nepotrebuje starostlivosť, hnojenie, zalievanie, okopávanie a sadenie. Vie sa postarať sama o seba a udržať si stabilitu. Nepotrebuje človeka. Potrebuje, aby jej človek dal pokoj. Potrebuje nič!“ píše VLK.
Prehľad všetkých projektov nájdete na webe #GivingTuesday.
Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]