21. decembra 2018

Nekupujte zbytočnosti, darujte radšej skutočný darček. Tak znie slogan predvianočnej kampane neziskovej organizácie Človek v ohrození. Forbes sa rozhodol vybrať päť projektov, ktoré sa pred Vianocami oplatí podporiť.

Adopcia postele

Adoptuj si posteľ – zachrániš život, tak znie slogan kampane neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá už 13 rokov pomáha ľuďom bez domova. Symbolickou adopciou finančne podporíte jej činnosť a stanete sa podporovateľmi postelí v ich zariadeniach, vďaka čomu sa organizácia lepšie pripraví na tuhé mrazy.

V rámci experimentu žil na ulici. Univerzitu vymenil za prácu v útulku

Verejnosť si môže na webovej stránke vybrať z troch rôznych balíčkov finančnej pomoci či možnosť jednorazového daru. Najdôležitejšia je však pre organizáciu pravidelná podpora. Depaul Slovensko je jedinou organizáciou, ktorá v hlavnom meste prevádzkuje nízkoprahovú nocľaháreň Sv. Vincenta de Paul, kde klientom poskytuje stravu a teplú posteľ. Vážne chorí ľudia bez domova majú možnosť využiť Útulok sv. Lujzy a možnosť celodenného pobytu a pomoci vo forme sociálneho poradenstva dáva aj Útulok sv. Vincenta. Za príspevok dostanete od organizácie certifikát, ktorý môžete podarovať.

Reklama

Skutočný darček

Na charitatívnom eshope organizácie Človek v ohrození si môžete vybrať z 15 skutočných darčekov. Každý z nich pritom symbolizuje určitú formu pomoci – od pumpy na čistú vodu cez doučovanie detí zo znevýhodnených rodín na Slovensku až po kozu pre chudobnú rodinu v Afrike.

Sú rozdelené do štyroch kategórií vyjadrujúcich jednotlivé oblasti – voda, školstvo, obživa a Slovenská republika – a líšia sa aj cenami. Môžete si tak sami vybrať, akou sumu podporíte konkrétne projekty. Po zakúpení darčeka dostanete darovací certifikát, ktorý môžete podarovať príbuznému či priateľovi, v ktorého mene ste pomohli.

Ježiško v Kongu

Nezisková organizácia MAGNA poskytuje zdravotnú starostlivosť, prevenciu sexuálne prenosných infekcií a psychologickú a sociálnu podporu pacientom, ktorí sa stali obeťami sexuálneho násilia. V Kongu, v konfliktom postihnutých oblastiach provincie Kasai, podporuje osem nemocníc, v ktorých mesačne vylieči viac ako 400 nových obetí. Až 89 percent z nich sú deti.

Neziskové projekty im zmenili život.
Takto pracujú manželia a fotografi Nora a Jakub

V kampani Staňte sa Ježiškom v Kongu vyzýva organizácia na svojej webstránke na finančnú podporu ich činnosti. 15-eurovým príspevkom zabezpečíte tri novorodenecké deky, 35 eur pomôže 10 bezpečným pôrodom a sumou 150 eur  prispejete na chirurgický balíček využiteľný v prípade väčších zranení.

Aj ty máš šancu

Edukačno-podporný projekt Aj ty máš šancu!, ktorý pomáha rómskym študentom dostať sa na Ekonomickú univerzitu v Bratislave, realizuje Centrum pre výskum etnicity a kultúry už piaty rok. Cieľom programu je prispieť k odstraňovaniu nerovností vo vzdelaní medzi rómskou a nerómskou populáciou a umožniť tejto skupine získať kvalitné vzdelanie. Doposiaľ poskytli doučovanie približne 20 mladým Rómom a Rómkam, z ktorých na vysokú školu nastúpilo 12 (dvaja z nich školu pre rodinné dôvody ukončili, jedna teraz plánuje pokračovať).

Finančne projekt zatiaľ podporuje len nadácia ESET, no organizácia by chcela vytvoriť širšiu platformu aj pre príspevky verejnosti, ktoré by mohli program rozšíriť. Ak by ste chceli prispieť, je potrebné kontaktovať Centrum emailom na jlajcakova@cvek.sk.

Darujte dobrý pocit

Nezisková organizácia Dobrý anjel pomáha rodinám s deťmi, kde otec, mamka alebo dieťa trpí na rakovinu či inú zákernú chorobu, ktorá dostala rodinu do finančnej tiesne. Darca pritom vždy dostane svoje anjelské číslo a heslo a môže sledovať, komu boli doručené jeho príspevky. Ak sa neviete rozhodnúť, čo podarujete svojej blízkej osobe, môžete v jej mene prispieť niektorej rodine. Dostanete za to certifikát, ktorý potom podarujete.

ponožky Dobrý anjel
Na eshope Dobrého anjela môžete kúpiť napríklad ponožky, pričom 4 eurá z každého páru idú rodinám vo finančnej núdzi. Foto: archív Dobrý anjel

Top vianočný projekt podľa Forbes: 

Vianočný zázrak

Projekt Vianočný zázrak spája vianočné priania osamelých seniorov v domovoch dôchodcov a ľudí, ktorí im chcú pomôcť a vrátiť do ich životov kúsok Vianoc. Ide o veci, ktoré sú pre týchto ľudí finančne nákladné či nedosiahnuteľné, napríklad elektrický invalidný vozík, polohovacia posteľ, nové kreslo, alebo sú len veci vytúžené (televízory, notebooky, puzzle, predplatné časopisu…). Tento rok sa želania seniorov podarilo splniť v rekordne rýchlom čase a za pár dní sa vyzbieralo 5-tisíc eur. Budúci rok sa môžete zapojiť tu.

Hlavné foto: Unsplash