22. júna 2020

Smrť predáva a album Nirvana: MTV Unplugged in New York vyšiel približne pol roka po samovražde frontmana kapely Kurta Cobaina. Stal sa takým úspešným, že hity ako About a Girl, Polly, či Come as You Are si mnoho fanúšikov lepšie pamätá v unplugged, než v originálnej verzii.

Nahrávanie koncertu prebehlo v novembri 1993 a Cobain hral na vzácnu gitaru Martin D-18E z roku 1959. V Beverly Hills ju teraz vydražili za 6 miliónov dolárov.

Je to dobrá správa pre organizátorov aukcií. Korona-nekorona, vzácne artefakty dokážu zo záujemcov vytiahnuť stále pekné peniaze. Na gitare Martin D-18E, namieru prispôsobenej, hral Cobain nielen počas slávneho koncertu pre MTV, ale aj na zopár ďalších vystúpeniach, ktoré stihol odohrať do svojej smrti v apríli 1994.

Tento typ gitary by bol vzácny aj bez slávneho majiteľa. Z modelu sa vyrobilo len 302 kusov, ten Cobainov ako siedmy v poradí.  

Kaščák o presunutom festivale Pohoda:
Myslím si, že v roku 2021 bude atmosféra ešte silnejšia

Kupcom bol Peter Freedman, majiteľ austrálskeho výrobcu mikrofónov RØDE Microphones. Jeho rodinná firma vznikla v 60. rokoch v Sydney, kde si Freedman otvoril malý obchod s hudobnými nástrojmi. Gitaru neplánuje skryť v súkromnej zbierke, ale chce zorganizovať svetové turné, ktorým by rád podporil v súčasnosti s problémami sa boriacich umelcov.     

„Je to veľká vec! A ja som ju vlastne nekúpil sám pre seba. Za gitaru som síce zaplatil ja, no chcem s ňou spraviť svetové turné, pri ktorom by som rád upozornil na neutešenú situáciu hudobníkov, ktorí aktuálne nemôžu vystupovať. Následne ju znova predám a zo zisku opäť podporím umelcov,” tvrdí Freedman.   

Umenie vs. korona: Zberatelia sú tu aj v ťažkých časoch,
umenie sa preklápa do online priestoru

A čo je na takýto účel lepšie, než gitara z tak dôležitého live vystúpenia, akým bolo MTV Unplugged? Nirvana ho odohrala v roku 1993 v New Yorku, keď kapela a Cobain boli na vrchole slávy. Tento koncert však len podčiarkol, aký neskrotný talent sa Cobainovi ušiel – v hlasných aj tichých polohách, akokoľvek sa rozhodol piesne interpretovať. 

Všetky veci Cobaina majú od jeho nešťastnej smrti zvyšujúcu sa cenu. No to, že sa v aukcii objavila práve táto gitara, sa dá porovnať asi len s úkazom, že by mal v Kalifornii niekto na predaj lýru Orfea.   

Za 6 miliónov získal Freedman gitaru spolu s púzdrom, niekoľkými brnkátkami, balíkom Cobainových náhradných strún a balíčkom ďalších drobností. Novinárom povedal, že keď kladivo na aukcii udrelo po tretí raz, bol celý roztrasený.

„Hudobníci svojimi nákupmi podporujú moju rodinu už od 60. rokov minulého storočia. A keďže sa nám pošťastilo byť v tomto biznise tak dlho, snažíme sa to komunite vracať,” opísal Freedman.

Autorom článku je Guy Martin.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?