1. septembra 2019

Púštne duny na severe Fuerteventury sú biele a do horúca vyhriate aj v marci. Môže sa vám stať, že ak si v miestnom bufete kúpite nanuk, bude sa topiť rýchlejšie, ako ho budete vládať jesť. Raj pre windsurfistov, gliderov, kitesurferov, vyznávačov moderných foriem plachtenia, ale aj golfistov, to je Fuerteventura po celý rok.

Trvale vejúce vetry zrejme aj dali názov samotnému ostrovu: Fuerte znamená v preklade zo španielčiny silný a ventura zase šťastie. To šťastie bolo pravdepodobne potrebné pre námorníkov, aby v silných vetroch nerozbili svoje lode o skaliská nachádzajúce sa najmä na severozápadných brehoch ostrova.

Rozsiahle pieskové pláže na ostrove Fuerteventura

Fuerteventura je po Tenerife druhý najväčší z Kanárskych ostrovov, a to s 1 660 štvorcovými kilometrami plochy a niečo viac ako 113 000 obyvateľmi. Podobne ako ostrov Lanzarote aj Fuerteventura vyvrela vďaka sopečnej aktivite o niečo dávnejšie ako ostatné ostrovy. V tom čase bola láva zrejme o čosi redšia, takže nevytvorila vysoké pohoria ako na Gran Canarii či Tenerife. Proste sa roztiekla doširoka ako lekvár na chlebe potretom maslom.

Krátky sprievodca po Tenerife.
Prečo si ušetriť dovolenku a ísť tam až po lete?

Ostrov je podobne ako ostatné z Kanárskych ostrovov výborne vybavený cestnou sieťou. Zo severného cípu v oblasti Corralejo až na južný koniec pri majáku Morro Jable je to cestou FV-2 popri morskom pobreží asi 125 kilometrov. Hlavné mesto Puerto del Rosario leží viac-menej v polovici medzi severným a južným cípom ostrova a pôvodne sa volalo Puerto de Cabras (Prístav kôz). Koza je totiž symbolom ostrova a v znaku ho má dodnes aj hlavné mesto. Puerto del Rosario má približne 40 000 obyvateľov a je frekventovaným prístavom pre veľké výletné lode najmä v zimných mesiacoch, keď sú premiestnené zo Stredomoria do iných destinácií.

dovolenka vo fuerteventura, španielsko, ostrov, dovolenka na jeseň, more, teplé more, windsurfing
Pieskové duny Corralejo. Foto: Michael Baccin/Unsplash

Severne od Fuerte, ako skrátene často ostrov volajú návštevníci, leží ostrovček Lobos, okolo ktorého sa plavia aj trajekty na blízke Lanzarote. Púštne duny s bielučkým saharským pieskom sa rozkladajú na severe Fuerteventury v blízkosti mestečka Corralejo. Tam má sídlo aj úspešná tenisová akadémia, ktorú vedie bratislavský rodák Peter Miškovič.

Púštne duny na okraji Corralejo sú prírodnou rezerváciou a vedie cez ne kvalitná cesta FV-1A spájajúca hlavné mesto so severom. Ak tam pôjdete, určite má zmysel spraviť si prestávku na opaľovanie sa na pláži s bielym pieskom a ochutnať čerstvo chytenú rybu ugrilovanú v plážovej búde Chiringuito kúsok od hotela Riu Palace Tres Islas.

Smerom na juh pod hlavným mestom sú rekreačné oblasti Caleta de Fuste s dvoma golfovými areálmi. Pláž v Caleta de Fuste je aj dnes chránená delovou opevnenou vežou z roku 1743 a je vystlaná bielym jemným pieskom. Mohutné betónové bariéry a marína pre rekreačné lode ju dobre kryjú pred vlnami Atlantiku.

Cesta FV-2 sa za Caletou de Fuste odkláňa do vnútrozemia smerom na západ, aby sa neskôr opäť vrátila na pobrežie s názvom Costa Calma. Rovnomenná viac ako dva kilometre dlhá pláž slúži celoročne ako promenáda pre stovky turistov ubytovaných v okolitých komplexoch. Už z názvu sa dá pochopiť, že orientácia pláže na juhovýchod ju chráni pred nárazmi pasátových vetrov.

Podobne aj ďalšia pláž Sotavento (v preklade pod vetrom), ktorá leží viac na juh, je frekventovane využívaná návštevníkmi. Lákavá je svojimi ideálnymi podmienkami na windsurfing a kitesurfing. To využil aj René Egli, ktorý tam má už 35 rokov svoju surferskú školu a požičovňu.

Plánovanie dovolenky cez online vyhľadávače sa nemusí oplatiť.
Cestovatelia ušetria vďaka 5 krokom

Úplne na juhu ostrova sa nachádzajú rozsiahle pieskové pláže Esquinzo a Morro Jable. Južnej strane Morro Jable dominuje maják s výškou 62 metrov nad hladinou mora. Obe oblasti sú rozvinuté turistické zóny s hustým hotelovým osídlením.

dovolenka vo fuerteventura, španielsko, ostrov, dovolenka na jeseň, more, teplé more, windsurfing
Fasáda kostola Fuerteventura. Foto: Ludomil/Unsplash

História spojená s pirátmi aj Hitlerom

Vnútrozemie Fuerteventury je bohaté na stredoveké mestá a sídla. Na západnom pohorí sa nachádza niekdajšie hlavné mesto Betancuria, ktoré však po nájazdoch pirátov stratilo svoj dovtedajší význam. Za návštevu stoja aj mestá Antigua a La Oliva. Ich architektúra je malebná a vo všetkých sa nachádzajú kostoly s bielymi fasádami ozdobenými kamenárskymi prvkami zo sopečného kameňa. Pri meste Casilla de Morales sa rozkladá najväčšia plantáž na pestovanie Aloe vera v Európskej únii, ktorá vás prekvapí bohatým výberom produktov z tohto zázračného kaktusu.

Inou, tak trocha konšpiračnými teóriami opradenou pozoruhodnosťou na juhu Fuerteventury pri dedinke Cofete, je Villa Winter postavená v roku 1937 nemeckým architektom Gustavom Winterom. Je veľmi ťažko dostupná a odľahlá od turistických centier. Povráva sa, že slúžila ako navigačný bod pre nemecké ponorky počas druhej svetovej vojny a tiež ako prestupné miesto pre unikajúcich pohlavárov hitlerovského režimu na ich útekoch do Južnej Ameriky.

dovolenka vo fuerteventura, španielsko, ostrov, dovolenka na jeseň, more, teplé more, windsurfing
Symbol Fuerteventury – Cabra. Foto: Peter LLoyd/Unsplash

Kuchyňa Fuerteventury je typicky kanárska so zemiakmi papas arrugadas či omáčkami mojo. Jej špecialitou sú však už spomínané kozy. Unikátny je miestny kozí syr Majorero, na ktorého kôru sa vtiera buď múka gofio, alebo paprikové pimiento. Výrobe tohto lokálneho syra sa venuje aj Múzeum Majorero v Antigue. Veľmi chutná je aj polievka s cícerom a kozím mäsom. A určite vyskúšajte lokálne tapas, stojí to za to.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk