25. apríla 2019

Vo štvrtok ukázala investičná spoločnosť Penta verejnosti nové zdravotnícke zariadenie, ktoré vyrastá na bratislavských Boroch. Nemocnica novej generácie, ako ju skupina nazýva, si vyžiada doposiaľ najväčšiu súkromnú investíciu do zdravotníctva. Vyšplhá sa na 240 miliónov eur. O jej odkúpenie prejavil záujem premiér Peter Pellegrini, ktorý so skupinou rokoval v stredu 24. apríla.

Uplynulo vyše 30 rokov od prvých zámerov na výstavbu novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorú sprevádzajú neustále sa meniace plány a odďaľovanie termínov. Už niekoľko mesiacov je pritom isté, že investičná skupina Penta otvorí svoju nemocnicu v hlavnom meste ešte pred začatím výstavby tej štátnej, ktorá mala stáť na bratislavských Rázsochách. A zatiaľ čo premiér Peter Pellegrini hovorí o ďalších možnostiach, ktoré štát začal zvažovať, Penta už predstavuje doposiaľ najmodernejšiu  nemocnicu na Slovensku. Jej spustenie je naplánované na január 2022.

penta nemocnica
Penta okrem iného sľubuje v novej nemocnici konkurencieschopné mzdové ocenenie pre lekárov a zdravotné sestry. S náborom začne už budúci rok. Vizualizácia: Penta

Okrem iného bude pozostávať zo 14 operačných sál, urgentného príjmu novej generácie, robotickej prípravovne liekov či jednolôžkového štandardu pre pacienta, pričom zdravotná starostlivosť v nej bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Penta sľubuje, že bude slúžiť aj tým najnáročnejším pacientom a bude realizovať výkony, ktoré sa u nás bežne nerobia. „To si vyžaduje špičkovú medicínsku techniku a prístrojové vybavenie, moderné ošetrovateľské postupy a erudovaný odborný personál,“ povedal vo štvrtok generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový. Pre nemocnicu by chceli získať štatút fakultnej alebo univerzitnej nemocnice.

Penta skúsi financovanie nemocnice po novom. Investorom môže byť ktokoľvek

Zdravotnícke zariadenie bude mať päť poschodí, vyše 400 lôžok a ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení. Celkovo plánuje nemocnica zamestnávať vyše 1200 ľudí, z toho bude približne 250 lekárov a 800 sestier a ošetrovateľov. Zdravotný personál pritom Penta intenzívne naberá aj medzi slovenskými lekármi v zahraničí a tvrdí, že s viacerými z nich už dnes Svet zdravia spolupracuje na konzultačnej báze.

Aj to by mohlo byť v budúcnosti problémom pre novú štátnu nemocnicu, ktorá bude podľa premiéra za Pentou meškať dva až dva a pol roka. Na Slovensku je totiž nedostatok lekárov a zdravotných sestier a je vysoko pravdepodobné, že tým najlepším sa už nebude chcieť čakať na štát. „Sme v rukách Úradu pre verejné obstarávanie a neustálych námietok zo strany neúspešných uchádzačov,“ povedal Pellegrini v pondelok 22. apríla na tlačovej konferencii. Aj pre neustále naťahovanie projektu začal s ministerstvom zdravotníctva uvažovať nad iným variantom.

Do svetového rebríčka miliardárov pribudol tretí Slovák.
Je ním partner Penty Jaroslav Haščák

Zvažuje dokonca aj odkúpenie nemocnice Penty pod podmienkou, že by sa rozšíril počet lôžok. Investičná skupina sa v stretla v stredu s premiérom, ministerkou zdravotníctva a aj zástupcami odborov, no jej predstavitelia uviedli, že nad predajom svojej nemocnice neuvažujú. Rozhovory však majú pokračovať.

Nemocnica Penty získala právoplatné stavebné povolenie v júli minulého roka, v auguste sa začalo s jej výstavbou a do konca tohto roka by mal byť dostavaný železobetónový skelet. Vyrastá v mestskej časti Lamač na severozápade Bratislavy a bude súčasťou novovznikajúcej štvrte, kde už niekoľko rokov Penta prevádzkuje obchodno-zábavné centrum Bory Mall a vo výstavbe je i obytný komplex Bory Home.

Čo sľubuje Penta v novej nemocnici?

Liečivé prostredie

  • Interiérový dizajn vychádza z tzv. Practice Proof Design a tvorí ho drevo, zeleň a pastelové farby, ktoré upokojujúco pôsobia na ľudskú psychiku.

Robotický automat na prípravu liekov

  • Centrálna prípravovňa liekov už funguje v michalovskej nemocnici siete Svet zdravia, kde na základe elektronického predpisuje pripraví lieky pre pacientov robot nahrádzajúci manuálnu prácu zdravotných sestier.

Pôrodné izby namiesto boxov

  • V nich strávia nastávajúce mamičky celý pôrod – od prvej pôrodnej fázy až po popôrodný „bonding“, rodička sa tak nebude musieť nikam presúvať.

Plávajúce lôžka

  • Pri tradičnej organizačnej štruktúre má každé oddelenie k dispozícii vymedzený počet lôžok, čo však spôsobuje problémy, keď treba hospitalizovať viac pacientov, než sú jeho kapacitné možnosti. Plávajúce lôžka tento problém odstránia.

Koniec papierov

  • Komplexný informačný systém nemocnice bude podporovať mobilné aplikácie pre personál aj pacientov, ktorý je vyvinutý špeciálne pre jej potreby. Systém bude automatizovať a digitalizovať klinické i neklinické procesy, ktoré pracovníkom zaberajú zbytočne veľa času.

Len jednolôžkové izby

Autonómne postavenie sestier

Tréningové stredisko

Potrubná pošta s rýchlosťou päť metrov za sekundu

Inteligentné výťahy

Hlavná vizuálizácia: Penta

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk