3. decembra 2019

Aj šiesty ročník galavečera Top Covers magazínu Forbes, na ktorom sa udelovaľo ocenenie Osobnosť roka, sa niesol v znamení charitatívnej dražby.

Vyzbierané peniaze putovali rovným dielom do troch neziskových organizácií – Deťom s rakovinou, programu Buddy a Lige za duševné zdravie. Účastníkom sa tento rok podarilo vyzbierať rekordnú sumu 70 950 eur. Organizácie teda dostanú po 23 650eur.

Forbes odovzdal ocenenie Osobnosť roka. Je ňou prezidentka Zuzana Čaputová

Neziskovka Deťom s rakovinou avizovala, že peniaze použije na technické vybavenie konferenčnej miestnosti, kde prebiehajú porady, konzíliá  či konzultácie so zahraničnými odborníkmi. Organizácia okrem toho zveľaďuje priestory, kde chodia pacienti na kontroly a zlepšuje medicínske procesy. „Na začiatku sme mali menšie ciele, ale dnes už zabezpečujeme celý chod organizácie. Od vzdelávania, po jednotlivé aktivity,“ povedal na podujatí Peter Mitura, člen správnej rady a zakladateľ Deťom s rakovinou.

Liečba bez čakania

Tento rok sa Forbes rozhodol poslať peniaze aj do Ligy za duševné zdravie, keďže táto téma je v súčasnosti stále dôležitejšia. „Myslím si, že dnes už je téma duševného zdravia otvorená v médiách a dozrel čas, aby spoločnosť pristúpila k fáze systémovej zmeny,“ vyhlásil riaditeľ Ligy Martin Knut. Liga sa zameriava na osvetu a prevenciu. Peniaze chcú využiť na to, aby na Slovensku ľudia nemuseli čakať mesiace na to, aby sa im dostalo kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

Reklama

S témou duševného zdravia úzko súvisia aj aktivity programu Buddy. V rámci neho sa hľadajú a školia dobrovoľníci, ktorí si vytvárajú individuálne vzťahy s deťmi z detských domovov. Program vznikol v roku 2006 a dnes sa stará o viac ako 90 detí na západnom Slovensku. Peniaze by radi využili na to, aby sa mohli rozšíriť po celej krajine. Ako vysvetlil zakladateľ Ladislav Kossár, program vymyslel vtedy, keď si uvedomil, že to najcennejšie, čo môže od niekoho dostať, je čas. „Povedal som si, že to najlepšie, čo so svojím časom môžem urobiť, je, že ho dám tým, ktorí ho od nikoho nedostali,“ dodal.

Cenu od Mareka Hamšíka prišiel odovzdať jeho otec. Nakoniec sa vydražila za 20-tisíc eur. Foto: Marek Mucha

Predmety do dražby venovali aj tento rok slovenskí športovci a umelci. Azda najväčší boj sa zvádzal o večeru a podpísanú kopačku od futbalistu Mareka Hamšíka. Pôvodná vyvolávacia cena 1500 eur sa vyšplhala na 20-tisíc s tým, že víťaz dražby nakoniec dostal aj Hamšíkove klubové dresy. Okrem toho zabodoval aj dres Chicago Blackhawks trojnásobného víťaza Stanley Cupu Mariána Hossu. Pôvodná suma tisíc eur sa premenila na šesťtisíc.

Trochou prispela aj prezidentka

Do aukcie venoval svoje dielo Continuo XIX aj slovenský maliar Robert Hromec. Dielo je zo série obrazov vyrobených na hliníkovom plechu a vyvolávacia cena tritisíc eur bola premenená na 15-tisíc. Jednou z netradičných cien, ktoré si mohli hostia galavečera vydražiť, bol obraz od mladej slovenskej ilustrátorky Tiny Minor. Ilustrácia bola na začiatku večera vystavená pred vchodom do sály a návštevníci ju mohli domaľovať. Víťaz dražby tak dnes má doma obraz, do ktorého prispela aj slovenská prezidetka Zuzana Čaputová. Napriek tomu, že jeho vyvolávacia cena nebola stanovená, vydražil sa za 5000 eur.

Kto dáva najviac peňazí na charitu? Medzi top filantropmi sveta je Gates aj Soros

Posledným prekvapením bola dražba bicykla, ktorý venovala firma Trek s podpisom tohtoročného majstra sveta v cyklistike, Dána Madsa Pedersena. Vyvolávacia cena 5500 eur sa nakoniec premenila na 15-tisíc. Na záver sa k vyzbieranej sume pripojili aj návštevníci, ktorí nič nevydražili, sumou 3500 eur a magazín Forbes 10 percentami z celkovej vyzbieranej čiastky.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk