17. mája 2019

Spoločnosti, ktoré sa tento rok dostali do rebríčka najväčších verejných spoločností na svete Forbes Global 2000, dosiahli príjmy na úrovni vyše 40 miliárd dolárov a ich globálne aktíva majú hodnotu viac ako 186 biliónov dolárov. Jednotkou sa už siedmy rok po sebe stala čínska banka Industrial & Commercial Bank of China (ICBC).

Svetové trhy zažili tento rok jazdu ako na horskej dráhe. Akcie zaznamenali veľké zisky aj straty, zvýšilo sa obchodné napätie medzi USA a Čínou a mnohé spoločnosti narástli vďaka novej americkej legislatíve v oblasti daní. V poradí 17. ročník rebríčka Forbes najväčších verejných spoločností na svete je odrazom súčasného stavu globálnej ekonomiky. Ktoré firmy sú na vrchole, ktoré rastú a ktoré už zažili aj lepšie časy?

Americký Forbes vydal rebríček Global 2000. Ktoré sú najväčšie firmy sveta?

Na prvom mieste sa opäť umiestnila Priemyselná a obchodná banka Číny (ICBC). Táto štátna finančná inštitúcia dohliada na aktíva v hodnote viac ako 4 bilióny dolárov a zamestnáva takmer pol milióna ľudí. Bankovníctvo a finančníctvo mali vo všeobecnosti dobrý rok a s 453 spoločnosťami vedú odvetvie tohtoročnému zoznamu.

V Číne sa okrem ICBC dostali do prvej desiatky aj zvyšné z top 4 tamojších bánk a aj väčšina bánk v USA mala dobrý rok. Vďaka rastúcim ziskom a veľkým daňovým škrtom sa na druhé miesto vyšplhal JPMorgan Chase a dobre sa umiestnila aj Bank of America. Naopak Wells Fargo sa pre veľký škandál, ktorý zahŕňal podozrivé predajné praktiky, prepadol zo siedmeho miesta na 10.

Reklama

A kde sídlia najväčšie verejné firmy najčastejšie? Zo 61 krajín zastúpených v zozname sú Spojené štáty domovom najväčšieho počtu spoločností (575). Čína a Hongkong s 309 firmami sú druhé v poradí, nasledované Japonskom (223). V porovnaní s rokom 2003, keď Forbes publikoval Global 2000 po prvýkrát, sa situácia výrazne zmenila. Spojené štáty vtedy prispeli 776 spoločnosťami, zatiaľ čo Čína a Hongkong ich mali v zozname len 43.

Global 2000 vs. Top 50: Porovnali sme najväčšie firmy sveta a Slovenska

Tohtoročný Global 2000 zaznamenal niekoľko pozoruhodných otrasov: spoločnosť AT&T zaplatila v júni 2018 za firmu Time Warner 85 miliárd dolárov a CVS Health získala okrem iného aj poistného giganta Aetna za 70 miliárd dolárov. Do zoznamu tiež po významnom IPO (initial public offering – prvá verejná ponuka akcií) pribudla spoločnosť Lyft.

Metodológia:

Spoločnosti sú zoradené podľa skóre, ktoré pozostáva z rovnako vážených mier výnosov, ziskov, aktív a trhovej hodnoty. Výsledky zoznamu Global 2000 odhaľujú hlavné trendy, ktoré tento rok formujú globálnu ekonomiku.

Hlavné foto: Unsplash

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk