12. januára 2022

Spoločnosť Meta Platforms sa nevyhne protimonopolnej žalobe, ktorú na ňu podala americká Federálna obchodná komisia (FTC). Súd totiž nevyhovel žiadosti spoločnosti, aby žalobou zamietol.

FTC okrem iného vyzýva súd, aby firme, ktorá stojí za sociálnou sieťou Facebook, nariadil predaj aplikácií Instagram a WhatsApp.

FTC pôvodne zažalovala Facebook ešte počas administratívy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Súd však vlani v júni jej žalobu odmietol. V auguste 2021 potom FTC podala novú žalobu.

Posilnenie monopolného postavenia

Tá naďalej zahŕňa obvinenie, že Facebook využil prevzatie aplikácií Instagram a WhatsApp na posilnenie svojho monopolného postavenia. Nová žaloba tiež stále usiluje o súdne opatrenie, ktoré by mohlo zahŕňať požiadavku, aby firma tieto dve aplikácie zase predala.

Významný stret FTC s Facebookom predstavuje jeden z najväčších právnych sporov, ktoré americká vláda proti technologickej spoločnosti za posledné desaťročie vedie.

Reklama

Washington sa tak snaží vysporiadať s rozsiahlou trhovou silou veľkých technologických spoločností, pripomenula agentúra Reuters.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?