6. októbra 2020

Kancelárska kultúra dostáva v poslednom polroku novú podobu a mnoho firiem sa jej bude držať aj nasledujúci rok. Pracovať z domu umožnia svojim zamestnancom aj v budúcich mesiacoch giganty, ako sú Apple, Facebook alebo Google. V týchto firmách sa hovorí o návrate do kancelárie až v lete budúceho roka.

Aj keď je práca doma pre niekoho pohodlnejšia aj efektívnejšia, väčšine ľudí chýba určitý pravidelný rytmus, ktorý oddeľuje čas venovaný zamestnaniu a odpočinku.

Ako úspešne zvládnuť prechod na home office?
Microsoft odporúča tento postup

Ako sa teda efektívne vyrovnať so situáciou, keď nemôžete odhadnúť čas návratu do režimu, na ktorý ste boli zvyknutí pred tohtoročným marcom?

Inšpirácia pre deti

Alžbeta Houzarová má v Google na starosti korporátnu komunikáciu a home office musia zvládať spoločne so starostlivosťou o syna, ktorý je v prvej triede. Otvorene priznáva, že pracovať s deťmi je nesmierne zložité. Pracujúcim rodičom podľa nej nepomáha, že na seba majú často príliš vysoké nároky.

Reklama

„Zmierte sa s tým, že asi nevyhráte anketu Rodič roka. Naopak, berte to ako príležitosť, keď vaše deti osobne uvidia, ako tvrdo vlastne pracujete, a naučia sa samostatnosti,“ tvrdí. Houzarová tiež odporúča, aby sme v takej situácii čo najviac domácich povinností delegovali.

„Nehanbite sa za to, že niekoho najmete na upratovanie, necháte si doviezť jedlo alebo varíte z polotovarov,“ dodáva komunikačná expertka.

Porušujú firmy pre home office zákon?
Gastrolístky či technické vybavenie má byť samozrejmosťou

Hlavne komunikujte

Nielen domáce konflikty vznikajú z nedorozumenia a nejasných hraníc, preto Alžbeta Houzarová radí, aby pracujúci rodičia presne stanovili, v aký čas sú deťom k dispozícii.

„Dohodnite sa aj v zamestnaní presne na termíne, kedy budete zastihnuteľný,“ prezrádza svoju stratégiu a dodáva, že ak vášmu potomkovi zatvoria školu, bude váš zamestnávateľ za podobný otvorený prístup rád. Je to lepšie, než keby ste nemohli vykonávať svoje povinnosti vôbec.

Video je lepšie než len e-mail

Odporcovia home officu sa sťažujú na stratu ľudskej väzby, ktorú pri práci na diaľku zažívajú. Alžbeta Houzarová je ale optimistka, pretože verí, že technológie dokážu onú blízkosť aspoň čiastočne nahradiť.

Zamestnancom nemôžem sliediť za chrbtom.
Ako sa majú lídri vyrovnať s trendom home office?

„Aj keď už máte videokonferencií plné zuby, stále je lepšie byť so šéfom vo vizuálnom kontakte a čítať jeho reč tela, ako potom riešiť konflikty plynúce z nedorozumenia. Hromadné live chaty na obrazovke videohovorov zase aspoň máličko suplujú atmosférou naplnenej zasadačky a pospolitosť. Teda to, čo teraz väčšine z nás asi najviac chýba,“ myslí si.

Ergonomická stolička a šik košele

Vzhľadom na to, že sa momentálne komukoľvek čokoľvek zle plánuje, navrhuje Alžbeta Houzarová, aby sme si našli v byte jedno pevné miesto, odkiaľ budeme pravidelne pracovať. „Vytvorte si pokojný a iba váš kútik, ktorý bude rezervovaný len na prácu. Google nám napríklad umožnil časť pracovného nábytku odviezť z kancelárie a zvyšok si dokúpiť. Pri takto dlhej práci z domova začne byť rozdiel medzi bežnou a ergonomickou stoličkou skutočne badateľný.“

Druhý bod sa týka nášho zovňajšku. Je ľahké sa opäť prezliecť do pohodlných teplákov, ale ako sama Houzarová hovorí, korporátny svet sa neprestal točiť ďalej. „Aj napriek videokonferenciám sa rozhoduje o dôležitých veciach, a keď si často volám so svojimi francúzskymi kolegami, vidím, že sa stavajú k práci z domu s veľkým štýlom. Investovala som do niekoľkých pohodlných, ale šik košieľ,“ uzatvára.

Článok vyšiel na webe českého Forbesu, autorkou je redaktorka Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?