27. mája 2020

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen predstavila nový návrh dlhodobého rozpočtu Európskej únie a ozdravný plán. Oživeniu ekonomík členských štátov by malo pomôcť 750 miliárd eur, pôžičky by sa mali splácať až do roku 2058.

Trištvrte bilióna je suma, ktorá sa rovná približne piatim percentám hrubého domáceho produktu krajín Európskej únie po brexite, na základe výkonnosti ekonomík ešte pred koronakrízou.

Ursula von der Leyen balík oznámila počas stredajšieho vystúpenia pred poslancami Európskeho parlamentu, na ktorom predniesla prepracovaný návrh dlhodobého rozpočtu Európskej únie a nový balík na hospodársku obnovu.

Slovenská republika by od Európskej komisie do roku 2024 mala dostať zhruba osem miliárd eur. Uviedol to predseda Výboru Národnej rady pre európske záležitosti Tomáš Valášek. „Pripomínam, že to je zhruba osem percent nášho hrubého domáceho produktu,“ zdôraznil.

Svet vyzbieral 8 miliárd na vývoj vakcíny. Kto prispel najviac?

Návrh Komisie ešte musí prejsť schválením všetkých členských krajín. Von der Leyen spresnila, že navrhovaný balík s názvom „EÚ ďalšej generácie“ a cielené posilnenie dlhodobého rozpočtu únie na roky 2021 – 2027 by mali zvýšiť finančnú „palebnú silu“ rozpočtu EÚ na 1,85 bilióna eur.

Peniaze chce EK získať dočasným zvýšením stropu vlastných rozpočtových zdrojov na dve percentá hrubého národného dôchodku EÚ. To Komisii umožní využiť svoj silný úverový rating a požičať si 750 miliárd eur na finančných trhoch. Ak bude návrh prijatý aj v Európskom parlamente a v Rade EÚ, mohol by viesť k vzniku nových celoeurópskych daní – dane z plastov, uhlíkovej dane a zdanenia veľkých internetových gigantov.

Kríza poslala slovenskú ekonomiku hlboko do mínusu, čakal sa menší prepad

Podľa Valáška je balík pre Slovensko veľkou príležitosťou. „Náš hospodársky prepad bude obrovský. Tie sumy sa odhadujú medzi siedmimi, možno až 14 percentami HDP. Budeme si musieť požičať a teraz je otázka, či si požičiame ako Slovensko alebo či si požičiame ako Európska komisia s nižšími úrokovými sadzbami a aj s možnosťou, že časť balíka bude splatená až o nejakých 30 rokov a že časť balíka bude splatená nie nami, ale formou nových daní a nových colných opatrení, ktoré EÚ prijme,“ dodal šéf eurovýboru.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?