14. novembra 2018

Rodina Rosinovcov dokončila už druhú životnú transakciu. Teraz sa môže viac venovať práci na tom, aby jej úspechy pokračovali aj v budúcnosti: dizajnu, výskumu a sofistikovanej robote v automotive.

„My vždy začíname na plný plyn a potom už iba pridávame,“ žartoval Vojtech Žák z Matador Automotive Vráble (MAV) na nedávnom podujatí Forbes Business Leaders Club v Žiline. V tom čase sa práve dokončovala veľká transakcia rodiny Rosinovcov, v dejinách Matadoru už druhá.

Predaj ďalších zhruba 30 percent v MAV, teda v automobilovej divízii Matador Group, portugalskému strategickému partnerovi Sodecia je veľká vec. Nejde len o to, že Vráble sú už takmer desať rokov firmou s tržbami spoľahlivo nad 100 miliónov eur ročne a MAV v troch krajinách zamestnáva už 1 700 ľudí.

Historické foto: Matadorka, BAZka, Chirana

Súčasťou transakcie je aj presun európskej centrály divízie pre „body in white“ (zozvárané karosérie pred lakovaním) skupiny Sodecia Automotive do Vrábeľ. Vojtech Žák sa stáva jej riaditeľom. Centrála globálnej firmy s desiatkami pobočiek má zodpovedať za osem závodov v oblasti BIW vrátane obchodu a rokovaní so zákazníkmi, spolupracovať má s podnikmi na celom svete. Takéto sofistikované časti firmy majú nadnárodné koncerny na Slovensku len zriedka. A firmy, ktoré nepôsobia v digitálnej ekonomike či v službách ešte zriedkavejšie.

Hlavným dôvodom k odpredaju väčšiny bolo, že automobilky už dnes hľadajú dodávateľov komponentov nie pre modely, ale pre platformy a nie v jednej krajine, ale vo viacerých regiónoch. Portugalci našli na Slovensku kombináciu výrobných kapacít a obchodných kontaktov (Matador Group je Tier1 firma, teda priamy dodávateľ automobiliek, predovšetkým Volkswagenu v Rusku).

Z pohľadu Rosinovcov sa zase predovšetkým podarilo zvýšiť „výtlak“ firmy na európskom trhu a umožniť jej v budúcnosti bojovať o ďalšie objednávky.

„Bez Sodecie sme do platformových zákaziek nechodili,“ konštatoval prezident Matador Group Štefan Rosina.

Rosinovci síce z firmy neodchádzajú, obchod im však umožní venovať sa ďalším častiam Matador Group. To je tá tretia éra: oblasti ako Industry 4.0 v dubnickej časti Matadoru, dizajnérske štúdio Aufeer v Mladej Boleslavi, projekty s vyššou pridanou hodnotou. Technologické služby, vývoj a výroba robotizovaných a automatizovaných liniek, nástrojov pre linky, spájacie technológie, prototypová výroba. Inovačné centrum Aufeeru otvorili len nedávno, zamestnáva už štyri stovky ľudí.

Najväčšie rodinné firmy Slovenska: Matador na 2. mieste

Vstup Sodecie do Matador Group bol zhodnotením dvanástich rokov pôsobenia skupiny v automotive. Prvá éra Rosinovcov sa skončila v roku 2007. Rodina vtedy nemeckému Continentalu najprv predávala 51 % gumárskej časti Matadoru, podobne ako minulý rok Sodecii najprv iba menšinu. ,,Nemysleli sme (v roku 2007), že tak rýchlo uplatníme opciu na predaj celej divízie. Chcel som mať minimálne blokačný 34-percentný balík a pravidelné dividendové výnosy. Ale prišla kríza, radšej sme teda požiadali o vyplatenie zvyšku. Za tie peniaze, ktoré sme dostali, vieme urobiť výnosnejšie investície, ako bol výnos garantovaný od Conti,“ spomínal Štefan Rosina pre Forbes v roku 2015.

Podľa výročných správ Continentalu mali akcionári Matadoru za predaj získať podľa zmluvy 150 miliónov eur, transakčné náklady výslednú sumu znížili o zhruba 10 miliónov eur. Cena za „druhý životný obchod“ známa nie je. Len málo slovenských privatizérov a podnikateľov však dokázalo úspešne predať svoje firmy zahraničným záujemcom. A iba minimum to zvládlo dvakrát. Rosinovci sú už v treťom kole.

Hlavné foto: Štefan Rosina. Foto: Tomáš Halász