23. októbra 2020

Viaceré spoločnosti mesiace horúčkovito pracujú na dotiahnutí rozsiahlych štúdií s vakcínami proti Covid-19, keďže vlády po celom svete sa zúfalo snažia ochrániť svojich obyvateľov a znovu otvoriť svoje ekonomiky. Štúdie dobre napredujú, takže je dosť pravdepodobné, že začiatkom budúceho roka bude k dispozícii jedna alebo viac vakcín.

Lenže okrem dokázania bezpečnosti a účinnosti vakcín je tu iný – a väčší – problém. Zdá sa, že ľudia nie sú veľmi naklonení tomu, aby sa dali proti Covid-19 očkovať, čo potvrdzuje aj septembrový prieskum „Ako sa máš, Slovensko?“ Podľa neho by sa ešte v apríli tohto roka dalo na Slovensku zaočkovať proti koronavírusu 40,9 percenta respondentov, v septembri ich počet klesol na 23,5 percenta.

Nedávny prieskum Wall Street Journal/NBC ukázal, že len 20 % opýtaných Američanov by sa dalo očkovať hneď, ako bude vakcína dostupná, kým 50 % by počkalo, či sa časom prejavia nejaké problémy. Prieskum STAT/Harris vyšiel optimistickejšie: 58 % uviedlo, že by sa dalo hneď očkovať, aj keď od augustového prieskumu je to o 11 % menej.

Ako píše Bloomberg, zo svetového prieskumu World Economic Forum/Ipsos na vzorke 20-tisíc ľudí vyplynulo, že viac ako štvrtina opýtaných by sa určite nedala očkovať. Lenže na to, aby vakcína mala zamýšľaný účinok, je nutné, aby sa dala očkovať väčšina obyvateľstva – nielen 40 až 50 %.

Neutekajme sami pred sebou k televízii a sociálnym sieťam.
Psychológ vysvetľuje, ako poraziť osamelosť

Dúfať, že ľudia zmenia názor, keď bude vakcína dostupná, nestačí. To sa nestane. Ak chceme prekonať odpor voči vakcíne proti Covid-19, treba aktívne konať. Existujú kroky, ktoré možno podniknúť.

Pomohol Elvis

Pomôcť môžu známe osobnosti tým, že verejne podporia očkovanie. V 50. rokoch sa ročne nakazilo obrnou vyše 60-tisíc detí, z nich 3000 zomrelo a tisícom ďalším zostali trvalé následky. Situácia vtedy bola iná. Len čo sa objavila vakcína Salk, ľudia stáli v radoch, aby svoje deti dali očkovať. Obrna sa však považovala za chorobu detí, takže dospievajúci a dospelí si mysleli, že nie sú ohrození. Lenže na zisk kolektívnej imunity musí byť očkovaná väčšina ľudí, čím sa maximalizuje účinnosť látky.

Na prekonanie nechuti očkovať sa, úradníci verejného zdravotníctva zaangažovali Elvisa Presleyho. Ten súhlasil s tým, že sa dá očkovať v priamom prenose v šou Eda Sullivana. Bol to vynikajúci krok. Do šiestich mesiacov miera zaočkovanosti dospievajúcich stúpla z 0,6 % na 80 %. Dnes možno nemáme jednu hviezdu s takým širokým záberom, ako mal Elvis, ale určite je veľa osobností v oblasti zábavy a športu, ktorí by mohli dať váhu pri podobnom kroku. Keď bude vakcína na budúci rok dostupná, títo ľudia by mali byť nachystaní podobne ako kedysi Elvis.

Jesenný beh v Bratislave a okolí?
6 tipov na bežecké trasy od maratónca, vedca či podnikateľky

Na znovuotvorenie firiem bude dôležité, aby ich zamestnanci boli očkovaní. Ľudí však do toho nemôžu nútiť. Ale na uľahčenie situácie kolegom a ich rodinám môžu zriadiť vakcinačné centrá na pracoviskách, kde by sa mohli dať zaočkovať. Firmy koniec koncov podporujú darovanie krvi. Aj keď distribúcia vakcíny proti Covid-19 bude komplikovanejšia ako získavanie darcov krvi, je uskutočniteľná.

A čo vysokoškoláci, ktorí môžu mať pocit neporaziteľnosti, a preto sa nepôjdu dať zaočkovať? Treba ich motivovať. Vysoké školy by mohli ponúkať očkovanie v priestoroch internátov. Tí, ktorí by túto príležitosť využili, by mohli dostať lístky zadarmo na nejakú veľkú akciu v priestoroch školy.

Je to len pár myšlienok a som si istý, že iní môžu prísť s ďalšími a lepšími nápadmi. Dôležité je, že to musíme začať plánovať teraz. Vakcíny nemajú zmysel, ak sa nedá zaočkovať väčšina ľudí. Nato, aby sa to stalo, treba veľa práce. Ale je to jediný spôsob, ako sa vysporiadať s touto pandémiou.

Prispievateľ John LaMattina píše o zdravotníctve, liekoch a výskume vo farmaceutickom priemysle. Článok vznikol s prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?