26. októbra 2019

Kedysi najbohatší občan Brazílie a veľkopodnikateľ v oblasti ťažby nerastov a logistiky zažíva krušné obdobie svojho života. Eike Batista bol v minulosti niekoľkokrát v rebríčku Forbes evidovaný ako najbohatší Brazílčan.

Dnes 62-ročný exmiliardár „vyfasoval“ v septembri podľa portálu Bloomberg.ca za obchodovanie s internými informáciami (insider trading) 8 rokov väzenia, pričom mu už pred časom za uvedený priestupok brazílske súdy naparili pokutu 134 miliónov dolárov. Tento trest je druhý v poradí, keďže jeho prvý rozsudok si Batista vypočul už pred rokom a dnes si odpykáva prvý rok z 30-ročného odňatia slobody za korupciu a prepieranie čiernych peňazí.

10 najlepšie zarábajúcich celebrít sveta. Súčasťou rebríčka sú umelci, futbalisti či Dr. Phil

Pre slovenského čitateľa zrejme nepredstaviteľná situácia – kedysi najbohatší podnikateľ krajiny a dnes väzeň za korupciu a obchodovanie s dôvernými informáciami. Len mimochodom, hovoríme o rozvojovej krajine Brazílii. Batista je však len jedným drobným kamienkom v obrovskej mozaike korupčnej schémy, ktorú brazílska prokuratúra pomenovala operácia „umývačka áut“. Najprominentnejšími odsúdencami v tejto úplatkárskej mega afére sú rôzni vysokopostavení politici a dokonca traja bývalí prezidenti.

Eike Batista. Foto: SITA/AP

Aféra sa od roku 2015 postupne odhaľuje a padajú v nej tresty od 20 do 100 rokov. Úplatky a korupcia sa týkali najmä štátnej brazílskej naftárskej spoločnosti Petrobras. Odhady o rozsahu úplatkov sa zatiaľ hýbu v sumách 2 až 13 miliárd dolárov. Samotný Petrobras kvôli afére korigoval svoje účtovné závierky za roky 2014 a 2015 a vykázal opravné položky za spreneveru, úplatky, nadhodnotenie majetku a korupciu vo výške 19,1 miliardy dolárov.

Na začiatku bolo zlato

Ako s tým súvisí prípad Batista? Pretočme pomyselný film do roku 2011 a uvidíme Batistu na 8. mieste vo Forbes rebríčku najbohatších ľudí sveta a na prvom mieste v celej Južnej Amerike. Jeho majetok sa vtedy odhadoval na 30 miliárd dolárov. Svoje impérium začal budovať niekedy v osemdesiatych rokoch a počiatky sa týkajú baní na zlato v Kanade a v Brazílii. Postupne expanduje do ťažby železnej rudy, energetiky, ťažby ropy a do prepravy. Všetky firmy pomenúva ako trojpísmenové skratky končiace písmenom X. Na vrchole pyramídy je EBX, ktorá ovláda rôzne špecializované firmy MMX, MPX, OGX, LLX a OSX. Až do roku 2013 ide všetko ako po masle. Batista a jeho rodina si užívajú oligarchický sen – v obývačke majú ako dekoráciu Lamborghini Aventador a strieborný Mercedes SLR McLaren. Na narodeniny svojich detí pozýva Eike superhviezdy ako Madonna (dostala za to pre svoju nadáciu 7 miliónov dolárov) a v dobročinnej aukcii vydraží Ronaldov dres za pol milióna.

Ropa tiekla slabým prúdom

Na podnikateľskej strane však Batista naráža na prvé nepriaznivé správy. Jeho ropné polia, ktorých prieskum sľuboval zásoby ropy v hodnote 1 bilióna dolárov sa ukázali ako plané a „neplodné“. Na svoju smolu Eike porušil jedno zo starých naftárskych pravidiel „nepožičiavaj si, kým len vŕtaš“. Jeho petrolejárska OGX si už na projekty vzala úvery a vydala dlhopisy v hodnote viac ako 4 miliárd dolárov a keď namiesto očakávaných 750-tisíc barelov denne z vrtov tieklo len 15-tisíc barelov, spustil sa sled udalostí, ktoré viedli ku kolosálnemu krachu.

270-miliardový trh s hovädzím atakujú inovátori s náhradou mäsa. Priekopníkov máme aj na Slovensku

V roku 2013 celá brazílska ekonomika zažívala ťažké chvíle, keď celý akciový trh v krajine klesol o 11 % (napriek tomu, že svetové burzy vtedy rástli). Batistovo impérium sa však začalo rútiť prudkou špirálou smerom nadol. Na úspech ropných polí boli naviazané aj ostatné projekty skupiny EBX. Pre dopravu vyťaženej ropy mala spoločnosť OSX stavať lode a prístavnú infraštruktúru v superprístave Acu. Dlhy OSX boli nad hranicou 2 miliárd dolárov. Na dôvažok klesali ceny nerastných surovín na svetových trhoch. Pre EBX to znamenalo „dokonalú búrku“. Do januára 2014 sa z 30 miliárd Batistovho majetku stal čistý dlh: mínus 1 miliarda dolárov.

Čo sa stalo?

A v roku 2015 sa prevalil škandál „umývačka“ (pomenovanie vzniklo podľa miesta, kde celý korupčný škandál policajti začali riešiť). Celá armáda podnikateľov a politikov, ktorá sa „nacucla“ na ropný priemysel a kolotoč úplatkov s cieľom získať buď podiel na ťažbe, “odmenu za hlasovanie”, alebo objednávky na výstavbu infraštruktúry pre Petrobras, bola odhalená. Následný dopad na účastníkov “umývačky áut” bol veľký ako hurikán Katrina, polícia, súdy a prokuratúra postupne začali rozmotávať klbko úplatkárskych schém a v jednej z nich bol namočený aj Batista.

Vtedajšiemu guvernérovi štátu Rio de Janeiro zaplatil Batista 16,5 milióna dolárov (časť v akciách Petrobrasu) za to, že dostal pre jeho firmy lukratívne štátne objednávky. V roku 2017 sa Batista vracia na výzvu úradov z New Yorku a na letisku v Brazílii je zatknutý. O necelý rok neskôr padá rozsudok v znení: 30 rokov väzenia. Najnovší rozsudok zo septembra je spojený s predajom akcií OSX v situácii, keď už Batistovi bolo jasné, že žiadne lode a prístavy sa stavať nebudú.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk