9. januára 2020

Určite viete, že na riešenie zložitých problémov, podporu inovácie a dosiahnutie pokroku potrebujete byť kreatívni. Množstvo úloh však spôsobuje, že ste v zhone. Na tanier ste si toho naložili priveľa a máte len málo času. Preto musíte byť rýchli a zároveň sústredení. Avšak nadmerný dôraz na efektívnosť obvykle zabíja kreativitu. Pomôže jediné – ak sa na ňu zameriate menej, vaše výsledky budú lepšie.  

Komplikovanosť fázy „aha“

Kreativita je hnacím motorom inovácie. Práve neopracované nápady sa totiž premieňajú na inovácie, na niečo nové, za čo sú ľudia vlastne ochotní zaplatiť.

Kreativita má rôzne aspekty. Netýka sa len skupiny ľudí, ktorí sa stretávajú vo veľkých miestnostiach a majú so sebou farebné poznámkové bloky a zvýrazňovače. Naopak, kreatívny proces by totiž mal zahŕňať čas na reflexiu a ticho.  

Ako človek príde na to, kedy je najkreatívnejší?
Týždeň alebo dva by mal sledovať svoje aktivity

Všetci ste už určite zažili moment „aha“, ktorý prichádza so zábleskom pochopenia. Nápady sa však neobjavujú znenazdania. Sú ako semienka, ktoré už boli „zasiate vo vašom mozgu“, postupom času a vďaka nervovým dráham, ktoré vám umožňujú spájať myšlienky novými spôsobmi, zosilneli.  

Spájanie odlišných nápadov

Kreativita prichádza, keď spájate dokopy veci, o ktorých by ste nepovedali, že môžu byť pohromade. Práve preto môže riešenie pochádzať napríklad od nového človeka, ktorý sa do projektu čerstvo zapojil, keďže na neho nemá nič vplyv. Rôznorodosť často prináša neočakávané nápady, ktoré pomáhajú riešiť problém novým spôsobom.  

Produktívnejší a efektívnejší deň?
Toto je 10 tipov, ako si uľahčiť pracovné povinnosti

Myslite však na to, že potrebujete skúsenosti a čas, aby ste mohli spájať odlišné nápady. Kreativita sa nedá uponáhľať, naplánovať ani riadiť. Štúdia z Baylor University dokonca zistila, že lídri, ktorí sa príliš zameriavajú na konečný výsledok, ohrozujú výkon vlastného tímu. Ak chcete byť naozaj efektívni, poľavte a podniknite nasledujúcich 6 krokov:  

1. Urobte si čas na reflexiu.

Keďže ste stále k dispozícii a vždy máte v rukách nejaké zariadenie, prichádzate o čas na reflexiu. Kým čakáte v čistiarni, kontrolujete emaily, počas dochádzania do práce zase vediete konferenčný hovor s kolegami. Avšak zapĺňať každú minútu dňa v mene efektívnosti môže byť prekážkou. Váš mozog potrebuje i dýchať, uvažovať a hĺbať. Odolajte nutkaniu byť dostupným v každom okamihu a urobte si čas na reflexiu.  

2. Spojte sa s ľuďmi, ktorí sú iní ako vy.

Pracovné dni často trávite s osobami, ktoré premýšľajú ako vy, keďže sú súčasťou firmy, odvetvia alebo funkcie. Pre efektívnosť je to skvelé, pretože zdieľané myslenie a podobné svetonázory vám pomáhajú rýchlo sa posúvať vpred. Pokiaľ však chcete byť kreatívnejší, mali by ste sa usilovať o spojenie s inými ľuďmi. Nájdite osoby, ktoré majú odlišnú prácu, trávia čas na rôznych miestach a rozmýšľajú rozlične. Ich nápady povzbudia vaše myslenie.  

3. Vyhľadávajte neočakávané skúsenosti.

Máte sklon vyhľadávať rutinu a dostať sa vo svojej činnosti do predvídateľných vzorcov. Týždeň čo týždeň plynie všetko takmer rovnako. Vy však môžete byť kreatívnejší a to tak, že vyhľadáte skúsenosti mimo tejto normy. Vyrazte do práce odlišnou cestou, zaregistrujte sa na kurz mimo vašej komfortnej zóny alebo choďte na dovolenku do neobvyklej destinácie. Nech už ide o malé zmeny, ako je jazda na bicykli namiesto využitia mestskej hromadnej dopravy, alebo tie väčšie, ako napríklad joga pobyt počas jarných prázdnin, práve nezvyčajné zážitky vám dopomôžu nájsť stratenú kreativitu.  

4. Vyjadrite kreativitu mimo práce.

Môže byť ťažké prebudiť kreativitu v práci, ak v iných oblastiach života len zriedkavo využívate inovatívneho ducha. Podľa štúdieAnnals of the New York Academy of Science môžu váš pomyselný „kreatívny sval“ vybudovať rôzne prejavy tvorivosti, a tým zefektívniť váš mozog. Preto je rozumné vyjadriť sa tiež prostredníctvom nepracovných činností. Či už vytvárate fotoknihu z dovolenky, učíte sa cudzí jazyk alebo chodíte na tanečné lekcie, tieto aktivity môžu povzbudiť vašu kreativitu.  

5. Nájdite miesta, ktoré vás napĺňajú.

Evolučne povedané: naši predkovia strávili tisíce rokov v divočine a prežívali. No a vy sa dnes zaujímate akurát tak o manažérske pozície a sedíte vo fádnych kanceláriách. Preto sú vaše mozgy neuveriteľne znudené. Uistite sa radšej, že nájdete miesta stimulujú mozgovú činnosť. Postavte sa od pracovného stola a pracujte bok po boku s kolegami v kaviarni. Dohodnite si stretnutie v pohodlnom priestore blízko okien namiesto v konferenčnej miestnosti. Okrem toho si pokojne poseďte v parku alebo si nájdite lesnú cestu, na ktorej sa vyberiete na prechádzku, počas ktorej si môžete oddýchnuť.  

6. Doprajte si spánok.

Pre tvorivý proces je dôležitý aj odpočinok. Výskum, ktorý bol publikovaný v magazíne Trends in Creative Sciences Journal, naznačuje, že oddych podporuje kreatívne riešenie problémov. Efektívnosť vám môže diktovať, aby ste ponocovali a dokončili projekt či vstávali za úsvitu a dohnali všetky emaily. To však môže ohroziť vašu kreativitu. Spánok je dobrý pre mozog, pomáha okrem iného triediť myšlienky. Pokiaľ chcete správne premýšľať, musíte tiež správne oddychovať.  

Prispievateľka Tracy Brower píše pre Forbes.com o práci, pracovníkoch a pracoviskách. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk