9. októbra 2020

Správa bola aktualizovaná 9. októbra o 17:30 hod.

Bývalý generálny riaditeľ Aston Martin, 57-ročný Brit Andy Palmer, ktorého výrobca luxusných automobilov vyhodil v máji pre dlhodobý prepad akcií, obohatí ako nový viceprezident slovensko-americké konzorcium InoBat Auto.

Avizovaným cieľom InoBat Auto je do roku 2022 postaviť pri Voderadoch prvú fabriku na výskum a výrobu batérií pre elektromobily. Do roku 2024 chce na Slovensku vybudovať aj gigatováreň porovnateľnú s továrňami Tesly.

Nový prírastok

InoBat sa snaží vybudovať špičkové výrobné centrum na batérie s nasadením umelej inteligencie. Palmer, ktorý viedol Aston Martin šesť rokov, je najväčším menom v tíme slovensko-amerického projektu.

Predtým strávil viac ako 20 rokov v Nissane, kde dozeral aj na vývoj elektrického auta Leaf v pozícii chief planning officer. Istý čas bol aj výkonným a aj senior viceprezidentom Nissanu. „Teší ma, že aj ja môžem byť súčasťou tímu v InoBat Auto. Naším cieľom je urýchliť implementáciu riešení elektromobility v Európe vyvinutím plne integrovaného hodnotového reťazca, ktorý zvýši globálnu konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva a poskytne dlhodobo udržateľné riešenie pre automobilový trh,“ povedal Palmer.

Reklama
Andy Palmer odhaľuje Aston Martin Rapide S. FOTO: SITA/AP

Druhým medzinárodne známym menom v InoBate je venture kapitalista zo Silicon Valley Faysal Sohail, ktorý vedie konzorcium majiteľov. Sohail je managing partner Presidio Partners, pôsobil aj v polovodičových firmách Actel a Silicon Architects.

Spoluzakladateľom a CEO InoBat je Marián Boček, ktorý pochádza z bankárskeho a investičného prostredia a je tiež spoluzakladateľom skupiny IPM Group, ktorá je vedúcim investorom nového typu čipov Tachyum AI. Ďalšími investičnými manažérmi v tíme sú šéf amerického manažmentu Peter Gajdoš, Jozef Urban a Andrew Garman.

Koncom roka začne pri Voderadoch vznikať nové vývojové centrum.
Stojí za ním spoločnosť InoBat

Z prostredia automotive sú ďalšími známymi menami v InoBate niekdajší inžinier McLarenu a Jaguar Land Rover Douglas MacAndrew a bývalý inžinier Mazdy Jonathan Carrier.

InoBat vo svojom komuniké ozrejmil, že jeho cieľom je uviesť do výroby AI inovácie v oblasti batériových článkov desaťkrát rýchlejším tempom, než ako je v dnešnom vývojárskom svete bežné.

Palmer (druhý zľava) s prezidentom a CEO Nissanu Carlosom Ghosnom (v strede), neskorším väzňom a utečencom. Foto: SITA/AP

Palmer v Nissane dozeral na stavbu a vývoj troch prevádzok na výrobu článkov pre elektromobily. Patril k vedeniu automobilky, ktorá sa snažila vyrásť na najväčšieho hráča v automotive a zodpovedal sa priamo jej neskôr skrachovanému šéfovi Carlosovi Ghosnovi.

Prepad akcií Aston Martinu

V Aston Martine Palmer rozšíril sortiment o štyri modely a o viaceré deriváty, firmu posunul aj k modelom mid-engine (s motorom „v strede“ auta, čiže medzi nápravami), ako aj k výrobe SUV. Príchod pandémie a zlé načasovanie zmien však nakoniec znamenali jeho odchod.

Kontroverzný bol v Aston Martine jeho bonus za 75 miliónov dolárov (v akciách) za prípravu firmy na príchod na burzu. Okrem toho dostával aj plat vo výške 1,4 milióna dolárov, bonusy vo výške 2,9 milióna a 4,4 milióna v opciách v roku 2018.

Megaprojekt slovenskej výroby elektrobatérií zbiera investície.
Najnovšia je od českého ČEZ

Cena akcií Aston Martinu však na burze postupne skolabovala, v júli 2019 padla o 26 percent, keď Palmer pripustil, že modely Vantage a DB11 sa predávajú zle a kvartálne výsledky z pohľadu zisku nebudú dobré. Za 12 mesiacov padli akcie Aston Martin o viac ako 89 percent.

Najnovší záchranca Aston Martinu Lawrence Stroll (vľavo) debatuje so šéfom Formula One Group Bernie Ecclestonom. Foto: SITA/AP

Stosedemročná firma však za svoj život prešla bankrotom viackrát. Nateraz posledným záchrancom Aston Martinu je kanadský textilný miliardár Lawrence Stroll, ktorý do nej investoval 238 miliónov dolárov za 16 (teraz už 20) percent vo firme.

V roku 2018 kúpil Stroll aj tím Formuly 1, za ktorý jazdí jeho syn Lance Stroll a chce ho pre rok 2021 rebrandovať ako Aston Martin.

Inteligentná batéria je na svete

InoBat Auto zároveň 9. októbra po roku výskumu a vývoja predstavil prvú fyzicky vyrobenú inteligentnú batériu zo svojej dielne. Vývoj batérií riadi umelá inteligencia, pričom spoločnosť uvádza, že „hromadne sa začnú vyrábať už budúci rok.“ Marián Boček vysvetľuje, že batérie môžu byť prispôsobené na mieru pre akékoľvek elektrické vozidlá.

Foto: archív Inobat

Prispievateľ Michael Taylor píše na Forbes.com o doprave. Článok vznikol s prispením Forbes Slovensko. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?