21. mája 2021

„Rok 2020 bol zvláštny“, začalo správu o uplynulom roku predstavenstvo skupiny J&T Finance Group (JTFG). Jej najdôležitejšími aktívami sú J&T Banka a Poštová banka (prvá pôsobí v Česku aj na Slovensku, druhá retailová na Slovensku). Rozhodujúcimi majiteľmi sú rovným dielom členovia rebríčka najbohatších Slovákov Jozef Tkáč (spolu so synom Patrikom, ktorý je z dvojice viditeľnejší a je podpredsedom predstavenstva) a Ivan Jakabovič. 

Ako sa táto „zvláštnosť“ uplynulého roka prejavila v konsolidovaných výsledkoch skupiny, kde hlavných akcionárov dopĺňa s necelou desatinou čínska skupina Citic? Neistota na trhoch sa odrazila v znížení jej zisku na 79 miliónov eur. Medziročne klesol o 36 percent (zo 130 miliónov v roku 2019). Nižší zisk mala skupina naposledy v roku 2016.

„Veľký dopad mala hlavne tvorba opravných položiek k finančným aktívam kalkulovaná na základe očakávaných úverových strát,“ vysvetľuje v správe JTFG.

Tkáčovci, Jakabovič, JTFG
Patrik a Jozef Tkáčovci (vľavo), Ivan Jakabovič (vpravo). Ilustrácia: Tina Minor

Jej výsledovka tiež ukazuje, že skupine klesli čisté výnosy z úrokov, čo vysvetľuje prepadom výnosov z rezervných účtov v centrálnych bankách, nie nižšími úrokmi, ktoré by platili jej dlžníci z radov klientov. Výnosy z poplatkov však dokázala nepatrne zvýšiť.

Navzdory nepredvídateľným podmienkam na trhu bola však skupina schopná zvýšiť vklady od klientov a tiež významne vytiahla úvery. Kým vklady klientov stúpli o vyše desatinu na 8,9 miliardy eur, úvery dokonca až o 1,4 miliardy eur, resp. o štvrtinu, na takmer 7,2 miliardy eur.

Reklama

Zásah pandémie

Na výsledky skupiny najviac pôsobil prepad zisku jej J&T Banky, ktorá sa zameriava hlavne na privátne bankovníctvo a investície. Jej zisk klesol vlani takmer o polovicu.

Rástli jej pritom vklady, ale hlavne úvery poskytované klientom. Naopak, o sedem percent stúpol zisk Poštovej banky. V absolútnom vyjadrení však k celkovému výsledku skupiny stále viac prispievala J&T Banka (63 mil. eur) než Poštová banka (41 mil. eur).

Poštová banka sa má tento rok rebrandovať na 365.bank, digitálnu odnož, ktorú rozbehla pred dvoma rokmi. Premenuje tak svoje vlastné pobočky, ktorých je zhruba 50. Pre „nedigitalizovaných“ klientov zostane pôsobiť ako Poštová banka v pobočkách Slovenskej pošty, s ktorou má dlhodobú dohodu.

Aký rok očakávajú?

Aký rok čaká skupina ďalej? Očakáva stále nízke úroky a pre tradičných sporiteľov teda znehodnocovanie vkladov rastúcou infláciou. Jej klienti budú môcť očakávať viac ponúk, aby investovali, napríklad cez jej fond J&T Investments Sicav, ktorý založila vlani. Ten „stavia na dlhodobých partnerstvách s poprednými firmami a podnikateľmi a investuje spolu s nimi v sektoroch realít, priemyslu a služieb“.

Začiatkom roka tak napríklad oznámil investíciu do siete maloobchodných predajní Terno, ktorú vlastnila cez svoj fond investičná skupina Sandberg Capital. Tej šéfuje Martin Fedor, blízky partner skupiny J&T.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?