23. októbra 2020

Druhá vlna pandémie koronavírusu si nevyberá. Ovplyvňuje fungovanie firiem, manažérov a ich tímov bez rozdielu. Presun pracovného života do online prostredia je plný výziev a úskalí, no v mnohých prípadoch už nie je celkom neprebádaným územím. Niektorí manažéri zotrvávajú vo vedení na diaľku od začiatku roka. Druhá vlna je príležitosťou poučiť sa z tej prvej. Je načase povzbudiť podriadených a pozdvihnúť tímového ducha. 

Firemná kultúra „podomácky“

Aneta Vančová, psychologička, koučka a lektorka zo vzdelávacej organizácie Topcoach.sk, pripomína, že úloha manažérov sa napriek aktuálnej situácii zásadne nezmenila, jej podstata je zachovaná. „Je to zabezpečiť biznis a chod tímu. Ak sa chcú firmy udržať nad vodou, je nevyhnutné, aby fungovali,“ dodáva. A od čoho závisí fungovanie spoločností? Podľa odborníčky je kľúčom k úspechu vedenie manažérov a ich schopnosť zabezpečiť, aby členovia tímu prinášali načas kvalitné výsledky. 

O druhej vlne pandémie, manažéroch a tímoch hovorí Aneta Vančová. Foto: archív Topcoach.sk

Manažéri by mali byť schopní vytvárať pre všetkých členov svojho tímu vhodné pracovné podmienky a prostredie, v ktorom sa môžu posúvať vpred. Alfou a omegou práce na diaľku je komunikácia. „Dobrí manažéri sú v častom kontakte so svojimi podriadenými a majú prehľad o ich efektivite a progrese. Tímy sú zase informované a podávajú výkony,“ vraví Vančová.  

Pandémia posilňuje nákupy cez predplatné.
Začneme si platiť paušál na potraviny?

Tieto aspekty boli vždy dôležitou súčasťou firemnej kultúry, akurát sa pre pandémiu presunuli z pracoviska do domácností. Niektorí manažéri postupne odhaľujú doposiaľ neprebádané územie online vedenia tímov. Nie je to jednoduché, potrebné je vyzbrojiť sa trpezlivosťou, a to pripomína odborníčka slovami: „Tímy aj manažéri sa akosi ustaľujú v tomto novom fungovaní. Postupne si nachádzajú smer, formu aj intenzitu komunikácie. Čo z toho vyplýva? Možno to chce len čas a prestať panikáriť. Možno manažéri urobia chyby, dôležité je to, čo urobia potom.“

Reklama

Spätná väzba a farby semaforu

Pre manažérov a ich tímy by bolo lepšie, keby vedeli, kedy sa aktuálna situácia skončí. To však nejde, nikto nevie, kedy sa všetko vrátane pracovného života vráti alebo aspoň priblíži k normálu. „Klesanie na duchu aj na motivácii v nejakom bode príde na každého,“ konštatuje Vančová. Vzhľadom na to je potrebné, aby manažéri dokázali podporiť a povzbudiť tímového i osobného ducha. Pred pandémiou sa budoval vďaka stretávaniu sa na teambuildingoch, firemných a nefiremných udalostiach. Čo by mali robiť manažéri teraz? „Ich úloha spočíva v podporovaní podobných či akýchkoľvek iných online aktivít, ktoré tím držia pokope,“ hovorí odborníčka a následne upozorňuje, že manažéri by sa mali obrátiť priamo na svoje tímy a zistiť, čo potrebujú.

Ako podporiť tímového ducha?

Psychologička Vančová uvádza príklady: Treba fungovať rovnako (len online)? Snažiť sa o spoločenský kontakt, alebo dať radšej podriadeným pokoj? Obe stratégie môžu byť správne. Záleží na tíme. Manažéri by sa mali spýtať podriadených, aké fungovanie by im teraz vyhovovalo najviac. Môže to byť ranný „stand-up“ v priebehu 30 minút. Každý člen povie, na čom pracuje, ako sa mu darí, na aké prekážky naráža. Skúsenejšiemu tímu funguje „klasická“ porada na týždennej báze, ktorá bude teraz online. Väčšie firmy organizovali rôzne online kvízy typu milionár, zdieľajú videá na domáce cvičenia. Možností je veľa. Celkom pravdepodobne sú v tímoch ľudia s rôznou situáciou. Vyťažený rodič, osamelý mladík, samotár. Preto je potrebné sa pýtať práve ich, a pokúsiť sa dohodnúť, čo bude tímu fungovať: 

 • Online porady každé ráno? 
 • Mítingy online v pondelok, stredu, piatok? 
 • Spoločné online obedy raz či dvakrát za týždeň? 
 • Online posedenie pri káve? 

Poniektorým manažérom sa môže zdať, že online vedenie v prvej vlne nezvládli tak, ako by sami chceli. Podľa Vančovej sa často stane, že sa uchyľujú k myšlienkam, čo by robiť mali, nemali, čo je správne, čo nesprávne. Namiesto toho treba vyhľadať spätnú väzbu priamo od podriadených. „Kto najlepšie odpovie na to, čo vlastne potrebujú? Internet? Kolega? Ani jeden nepozná tímy tak, ako sami manažéri,“ vraví, a odporúča siahnuť po kombinácii 360-stupňovej spätnej väzby a profesionálnej osobnostnej diagnostiky. 

Pandémia zmenšuje potrebu kancelárií.
Firmy si na home office zvykli, ľuďom zaplatia aj vybavenie

Vďaka tejto taktike manažéri získajú obraz o tom, ako si počínali v určitom období, aké majú talenty a potenciál. „Takto sa dá porovnávať, ako ich vníma okolie, a čo ešte môžu zo seba dať, respektíve už dávajú,“ dopĺňa. Súčasťou tejto spätnej väzby môže byť podľa Vančovej hodnotenie známe ako semafor. Podriadení dávajú svoj názor najavo nielen prostredníctvom čísiel na škálach, ale aj slovom s prípadným použitím farieb. „Dávajú odporúčania, čo majú manažéri prestať robiť (červená), čo majú začať robiť (zelená), v čom majú pokračovať (oranžová),“ vysvetľuje.

Kontrolu treba vymeniť za dôveru

Niektorým manažérov počas online vedenia nevyhovuje, že nemôžu fyzicky dohliadať na prácu podriadených. Odborníčka upozorňuje, že situácia ohľadom druhej vlny môže byť záťažou na psychiku všetkých zúčastnených strán. Nadmerná kontrola je zbytočná. „Veď ňou je samo o sebe to, či podriadení prácu doručia alebo nie. Staré známe ‚dôveruj, ale preveruj‘, je v tomto kontexte postačujúce,“ ozrejmuje. Práve dôvera je počas pandémie v pracovnom živote dôležitejšia než kedykoľvek predtým. 

Pandémia nás navždy zmení.
Už nikdy nebudeme pracovať a nakupovať ako pred ňou

Prvý krok, v ktorom ju vyjadria, by mali podľa Vančovej urobiť manažéri. Ústretovosťou a záujmom o svoje tímy. „Mali by ukázať, že veria zamestnancom a že veria aj sebe samotným, že toto náročné obdobie zvládnu. Treba im ukázať, že sú tu pre nich,“ dodáva. Keďže sú podriadení mimo pracoviska, skôr než na kontrolu by mali manažéri staviť na vyzdvihnutie dobre vykonanej práce a zaistenie informovanosti tímov. Takže v zhrnutí, čo si teda zobrať z prvej vlny pandémie? Podľa odborníčky by manažéri mali: 

 • Pamätať na to, že ich úloha je rovnaká. 
 • Dôverovať sebe a svojim tímom. 
 • Zamerať sa na udržanie tímového a osobného ducha. 
 • Byť kreatívni. 
 • Udržať si nadhľad. 
 • Nájsť si čas na vlastné zamyslenie sa a usporiadanie myšlienok. 
 • Komunikovať s tímami. 
 • Žiadať spätnú väzbu. 
 • Pokračovať v tom, čo fungovalo. 
 • Zmeniť to, čo nefungovalo. 
 • Byť príkladom pre svoje tímy.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?