25. augusta 2020

Viete, čím sa líšia bohatí ľudia od tých ostatných? Nikdy neutratia úplne všetko zo svojich zdrojov. Ak prežívate od výplaty do výplaty alebo vám nezaplatené faktúry dramaticky narušia vás finančný tok, je čas sa zamyslieť nad tým, čo musíte urobiť inak. Odvrátite tak katastrofu v podobe finančných ťažkostí, ktorá nás robí nielen neslobodnými, ale tiež výrazne frustrovaným.

Tu je 10 dôkazov, že nevychádzate so svojimi financiami:

Nemáte úspory

Finančná rezerva je absolútne zásadná pre to, aby ste sa nebáli prísť o prácu, ktorá vás neteší, nezažívali ďalší stres, ak ochoriete, alebo vás postihnú iné nutné nečakané výdavky. Ideálne by ste si mali odkladať 10 percent svojich mesačných príjmov, no ak vaše príjmy šetrenie príliš nedovoľujú, skúste sa dostať aspoň na päť percent.

Výdavky rastú spoločne so zárobkami

Ak ste zarábali málo a nemohli ste šetriť, mali ste ešte ospravedlnenie. Ale v prípade, že sa vaša finančná situácia zlepšila a predsa nemáte úspory, musíte prehodnotiť svoj prístup k odkladaniu peňazí. Je jasné, že keď nám na účet začne chodiť tučnejšia suma, chceme si dopriať. Všetky tieto výdavky sú však v poriadku iba v prípade, že inak nenarušujú ďalšie sféry vášho života.

Ako žúrujú európski miliardári?
Na prvý pohľad bezbrehé zábavy skrývajú dobrý biznis

Reklama

Ľudia s rovnakým platom utrácajú menej

Zatiaľ čo vy prežívate do výplaty, kolega na rovnakej pozícii ušetril na akontáciu na hypotéku či na cestu na druhý koniec sveta. Je možné, že má ešte ďalší zdroj peňazí či dobre zarábajúcu polovičku. Ale je tiež rovnako možné, že nepotrebuje každý deň piť kávu z trendy kaviarne alebo si vystačí s niekoľko rokov starým telefónom.

Neskoro splácate kreditnú kartu

Na jej používaní nie je nič zlé, ale ak ju doplácate s oneskorením, nabiehajú vám naozaj veľké úroky. Vlastníctvo kreditnej karty je len pre tých, ktorí majú finančnú disciplínu.

Máte strach evidovať svoje výdavky

Tušíte totiž, že míňate viac, ako by ste mali, a nechcete, aby vás trápilo svedomie. To je ľudské, avšak nekonštruktívne. Iba ak si začnete zapisovať, za čo peniaze míňate, získate nad nimi kontrolu.

5 dobrých rád, ako ušetriť. Je načase prejsť si účty

Kupujete si predmety určené pre bohatších ľudí

Chcete mať istý status a myslíte si, že spoločenské uznanie získate tak, že sa ubytujete v trendy hoteli alebo si zaobstaráte auto vyslovene slúžiace na predvádzanie sa pred ostatnými, pričom nemáte na jeho splácanie.

Priznať si, že objekty vašej túžby sú určené pre bohatších, môže byť nepríjemné. Ale aký má zmysel sa pre ne trápiť a pričiniť si zbytočné problémy, z ktorých sa budete dlho dostávať? Predmety, ktoré dodávajú spoločenský status, z vás neurobia úspešnejšiu ani spokojnejšiu osobu.

Ako pomôcť chudobným ľuďom s podnikateľským potenciálom?

Protivia sa vám zľavové akcie

Nejde o to, aby ste študovali zľavové letáky v supermarkete. Ale existuje veľa akcií, vďaka ktorým si môžete výhodnejšie kúpiť notebook aj auto.

Máte niekoľko pôžičiek

A všetky z nich majú vysoké úroky, ktoré sú výhodné pre banku, nie pre vás. Pôžičky si berte len v prípade, že ide o spôsob, ako v budúcnosti zarobiť viac, a sú nutnou investíciou. Alebo ak ich potrebujete na výdavok, bez ktorého nemôžete žiť.

Odmietate priznať, že na niečo nemáte

Pohybujete sa v skupine bonitnejších priateľov a nemôžete si dovoliť spoločné nákladné dovolenky či návštevy degustačných reštaurácií niekoľkokrát do mesiaca. Napriek tomu s nimi chcete držať krok. Ale predstierať, že ste grand, aj keď v skutočnosti máte hlboko do vrecka, je len strach z odmietnutia okolia. Ako vyzretá osobnosť musíte držať svoje výdavky pod kontrolou a na tom nie je nič trápne, naopak.

Nemáte žiadne dlhodobé finančné ciele

Pretože v takom prípade motivácia odkladať si úspory mizne. Potrebujete vedieť, kde by ste chceli za pár rokov so svojimi financiami byť, pretože s jasnou víziou sa úsilie nerozhazovat posilní.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes, autorkou je redaktorka Anna Nosková

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?