Keď ako rodičia (už po x-tý) raz žiadate svoje deti, aby si zopakovali učivo na zajtrajšiu písomku z dejepisu, matematiky či fyziky, určite vám ani len nenapadne, že dieťa zapne počítač a začne si pozerať videá na YouTube. Ale prekvapujúco, v niektorých prípadoch by aj mohlo.
YouTube totiž ponúka aj širokú paletu takzvaného „edutainmentu“, teda videí so vzdelávacím obsahom, pričom väčšina z nich je vyrobená „stráviteľnejšou“, zábavnejšou formou. A nie sú to len videá v angličtine. Na svoje si môžu prísť aj po slovensky hovoriaci diváci.
Preto sme pre vás vybrali niekoľko kanálov na YouTube, ktoré sa venujú vzdelávaniu v rôznych oblastiach a majú slovenských tvorcov. Sú medzi nimi projekty zamerané na ekonómiu, matematiku, dejepis či literatúru. A aj keď môžete byť oprávnene skeptickí, či pozeranie videí pomôže študentom pochopiť školskú látku, aspoň v týchto prípadoch im dajte šancu.
Ako doplnok k tradičnému štúdiu môžu byť občas prínosné. Vzdelávacie kanály sú usporiadané náhodne, na konci je však video, ktoré odporúčame naozaj všetkým, bez rozdielu veku.
Žiaci môžu naberať skúsenosti v pivovare či banke.
O duálne vzdelávanie nie je napriek tomu záujem
JurajVie
Prvé video na tomto kanáli vyšlo v apríli 2017. Aktuálne má viac ako 200-tisíc subscriberov a jeho Instagram sleduje viac ako 22-tisíc ľudí. Jeho autor je študent gymnázia Juraj Šlauka. Obsah videí pripravuje sám, občas mu ich zostrihá jeho strihač.
Kanál sa nezameriava na špecifickú oblasť, Juraj si vyberá témy, ktoré sú pre neho zaujímavé a o ktorých si myslí, že by bavili väčšiu skupinu ľudí. Dozviete sa napríklad to, prečo je zívanie nákazlivé, nájdete tu videá o inflácii, rakovine, IT, socializme aj kapitalizme, parlamentných voľbách aj trikoch obchodníkov.
Video s najviac videniami (viac ako milión) sa venovalo téme „Koľko čoho ťa zabije“. Medzi substanciami nie sú len drogy či alkohol, ale napríklad aj obyčajná voda, čokoláda, alebo soľ.
BeWise
Kanál s viac ako 78-tisíc subscribermi o vede, ktorý má za cieľ ľudí viesť ku kritickému mysleniu. Vznikol v roku 2015, pôvodne pod názvom Exsisto Sapiens. Obsah tvorili bratia Peter a Tomáš Búranovci. Asi o dva roky neskôr Peter Búran, zástanca kritického myslenia a rešpektovania faktov, kanál premenoval na BeWise, začal ho tvoriť sám a zmenil vizuál na kompletne animovaný.
Rodák z Dubnice nad Váhom Peter vyštudoval genetiku na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a momentálne pôsobí v Prahe, kde si robí doktorát z neurovied. Okrem vedy ho baví grafika, ktorej sa venuje prakticky celý svoj voľný čas – predovšetkým prostredníctvom tvorby videí na YouTube.
BeWise má dva formáty – vedecký a filozofický (Myseľ na hrane). Vo vedeckom formáte rieši Peter najmä témy z neurobiológie a snaží sa ich podávať v súlade s vedeckým poznaním. Vo filozofickom formáte Myseľ na hrane väčšinou upúšťa od striktnej empirickej vedy a divákovi ponúka filozofické úvahy o živote, vedomí a našom ja.
Video s najviac videniami ich dosiahlo okolo 209-tisíc a ide o diel s názvom „Majú sny nejaký význam?“.
Veľmi populárne je aj video „Prečo sú ľudia zlí?“, ktoré prináša vedecký pohľad na psychopatiu, kriminálne správanie či celkovo nemorálne správanie, ako aj diel s názvom „Prečo máme depresie?“.
„Napĺňa ma hlavne to, že môžem byť kreatívny a tvoriť obsah, ktorý ľudia ocenia. V zásade mi je už jedno, či si z obsahu odnesú nové vedomosti, atmosféru videa alebo len umelecké potešenie,“ povedal Peter pre Forbes.sk.
Aké je tajomstvo fínskych škôl. Tieto princípy by si mali osvojiť aj Slováci
Dejepis Inak
Takmer 131-tisíc subscriberov má obľúbený vzdelávací kanál Dejepis Inak, ktorý od augusta 2016 tvorí Sandra Sviteková. O všetko sa stará sama, vrátane výberu témy, hľadania zdrojov, prípravy scenárov, nakrúcania, strihania a uploadovania videí.
Sandra vyštudovala učiteľstvo filozofie a histórie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, vo voľnom čase sa realizuje práve prostredníctvom vlogovania.
Zameriava sa „predovšetkým na témy s historickou a filozofickou tématikou, ktoré dokážu prepájať náš každodenný život a problémy s minulosťou. „Sú to napríklad dejiny hygieny, pôvod našich zvykov alebo veľké filozofické otázky, ako napríklad smrť, problém slobodnej vôle a rôzne morálne dilemy,“ hovorí Sandra.
Paradoxne najviac pozretí má do dnešného dňa nie práve dejepisné video, ale video s výchovným rozmerom s názvom „Zaregistrovala som sa na Pokeci ako 13-ročná“.
„K tomuto videu ma inšpiroval český dokument V síti, ktorý rieši problematiku sexuálnych predátorov na internete v Českej republike. V podstate som sa niekoľko dní na zoznamkovom portáli Pokec vydávala za 13-ročné dievča a následne som odprezentovala výsledky experimentu vo videu. Zmyslom tohto všetkého bolo vysvetliť mladým ľuďom, na čo by si mali na sociálnych sieťach dávať pozor a ako sa majú zachovať, ak už prišli so sexuálnym predátorom do kontaktu.“
Sandra hovorí, že učiteľstvo a učenie nie je len niečo, čo vyštudovala. „Je to predovšetkým moje hobby, ktoré ma napĺňa.“ Na kanále Dejiny Inak jej išlo, samozrejme, aj o popularizáciu spoločenských vied a vedy ako takej.
„Dejepis a náuka o spoločnosti sú často považované za ľahké predmety, na ktoré sa ani nemusíme učiť a nikdy nám na nič nebudú. Myslím, že dôsledky takéhoto dlhoročného prístupu sa začínajú odzrkadľovať aj v súčasnej politickej situácii. Preto som rada, že mám možnosť priniesť zábavu a popritom aj vedomosti prostredníctvom platformy, ktorá je stráviteľná nielen u mladých ľudí.“
Matika za 3 minúty
Za kanálom Matika za 3 minúty, ktorý od decembra 2015 prináša „dennú dávku matiky, hádaniek a zaujímavostí, väčšinou zrozumiteľne a niekedy aj vtipne“, stojí bývalý učiteľ na bilingválnom gymnáziu C.S. Lewisa Rasťo Halamiček. Kanál vybudoval a obohatil svojimi videami v rokoch 2015 – 2018 a dvakrát sa úspešne uchádzal aj o podporu výroby týchto videí v Nadácii Eset.
„Na ‚anglickom Internete‘ je kopec geniálnych edutainment kanálov, napríklad 3blue1brown, minutephysics, Veritasium, Smarter every day, Mathologer a Numberphile. Bolo mi ľúto, že nikto nevytvára podobný obsah v slovenčine. Tak som sa s trochou trúfalosti pustil do toho,“ hovorí.
Cieľovú skupinu nemal úplne jasnú, matematické hádanky mieril na rekreačných matematikov ľubovoľného veku, kým vysvetľovacími videami so „školskou“ matematikou sa snažil osloviť najmä stredoškolákov. „Bola to taká finta – prilákať ich na videá o riešeniach maturitnej písomky a potom im ukázať fakt peknú matiku v tých ostatných videách.“
Najviac videní (takmer 53-tisíc) má jeho „video, ktoré vzniklo v hneve po vražde Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka a zdieľali ho na Zomri“. Jeho názov je Hádanka: O dvoch klamároch. Ide o akúsi matematicko-politickú glosu, ktorá (okrem iného) ukazuje, ako vypočítať pravdepodobnosť, že istí politici klamú.
Vysokú sledovanosť majú aj videá, kde Rasťo ukazuje, ako riešiť príklady na maturitných testoch z matematiky. S ich pomocou sa každý rok pripravujú noví maturanti na blížiace sa testy.
Ako hovorí Rasťo, videá najprv tvoril z čistého nadšenia po nociach a víkendoch. „Neskôr mi moja skvelá škola prispôsobila rozvrh a umožnila mi na nich pracovať aj počas dňa. Dvakrát som sa aj úspešne uchádzal o grant na podporu videí v Nádacii Eset – škole aj Esetu som za podporu dodnes nesmierne vďačný.“
Minúta ekonómie
Kanál Minúta ekonómie vznikol vo februári 2016 a na starosti ho má Adam Šabla. Kanál sa zaoberá všeobecnými ekonomickými témami a má viac ako 11-tisíc subscriberov. Ako sa uvádza na webe projektu, ide o nezávislú iniciatívu „pre dobro veci“ a jej misiou je ekonomické vzdelávanie spoločnosti.
K populárnym epizódam patrí napríklad to pod názvom „Koľko peňazí dostane štát z vašej výplaty“.
Veľké množstvo videní či už na Facebooku alebo na YouTube však malo aj video „Ako sa robia podvody DPH“.
Baštrng
S viac ako 78-tisíc subscribermi na YouTube funguje aj kanál Baštrng a ponúka svojský pohľad na vybrané témy. „Baštrng sme spustili 14. februára 2016 o 14:02. Vznikal však niekoľko rokov v mojej hlave,“ hovorí Michal Kubovčík, ktorý je podľa vlastných slov principálom projektu.
Spolupracuje na ňom s režisérom Karolom Vosátkom, hudobníkom Jurajom Haškom, ilustrátormi Jánom Ivanom, Ľudmilou Miklušičákovou, Janou Hrčkovou- Stankovianskou, Cucom Luciakom, Peťom Czikraiom. Odbornú pomoc pri projekte SEPRP (Sedlácka Prvá pomoc) získava od MUDr. Viliama Dobiáša.
S kamerou mu pomáha Maťo Kopál a spolupracuje aj s Nadáciou NN a Krajinou záchrancov. V literárnej časti sa zameriava predovšetkým na diela povinného čítania. V projekte SEPRP zasa preberajú „hlavne urgentné stavy, s ktorými sa môžeme ako laici stretnúť kdekoľvek a je dobré vedieť, ako vtedy postupovať.“
Najviac videní malo video, ktoré vzniklo v spolupráci s raperom Separom – KPR (ak máte ešte pár minút času, pozrite si ho, možno vám niekedy pomôže zachrániť ľudský život) a rovnako z tejto spolupráce vzišiel aj úspešný klip Neprebudený od Martina Kukučína.
Ako dodáva Michal Kubovčík, videá majú za cieľ ukázať, že „učenie nemusí vždy bolieť alebo nudiť. Často práve prívlastok ‚povinné‘ uberá veciam na atraktivite. Zábavná forma láka, priťahuje a vyrýva do pamäti úplne inú drážku.“
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]