2. mája 2021

Láka vás tento rok dovolenka v Taliansku? Prinášame vám niekoľko tipov na čarovné miesta v Apúlii, na Sicílii a v Kalábrii, kde si môžete dopriať  „la dolce vita“ a navyše tu nebudete stretávať davy turistov. 

Hoci vycestovať na dovolenku zo Slovenska zatiaľ nie je dovolené, pravidlá by sa mohli začať uvoľňovať už od 15. mája. „Zatiaľ platí termín 28. máj, ale s dobrým vývojom pandemickej situácie sa môže o dva týždne skôr zrušiť nielen núdzový stav, ale aj zákaz cestovania,“ napísal pred pár dňami na sociálnej sieti Martin Klus, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí. Podľa neho by mohlo o prípadnom uvoľnení režimu na hraniciach rozhodnúť konzílium odborníkov už 6. mája.

V Taliansku je aktuálne pre turistov z krajín Európskej únie povinné testovanie po príchode a päťdňová karanténa, je však pravdepodobné, že najneskôr po zavedení cestovných covid pasov podmienky pre turistov zmiernia.

Ak vás ani obmedzenia neodradili od cestovania, tu sú naše tipy na neopozerané talianske destinácie.

Golfo di Manfredonia, Apúlia

Apúlia v posledných rokoch láka cestovateľov na svoju bohatú históriu a tradície, miestne jedlá a nádherné pobrežie. Záliv Manfredonia je zatiaľ dobre skrytou perlou, ktorú poznajú len domáci a zasvätení cestovatelia.

Reklama

Pláže: Dlhé pobrežie Apúlie ponúka veľa pozoruhodných morských scenérií, no v Manfredonskom zálive nájdete niečo špeciálne. Gino Fusco z Pugliapromozione, združenia cestovného ruchu v tomto regióne, radí vydať sa na Baia delle Zagare, „jednu z najmalebnejších talianskych pláží“. Ohromí vás vápencovými útesmi a faraglioni – morskými komínmi pripomínajúcimi útesy na Capri.

Baia delle Zagare. Foto: Flickr/photolupi, v licencii CC BY-NC-ND 2.0

Ďalším lákadlom je podľa Fusca Vignanotica, tiež s dramatickým pozadím, a Baia dei Gabbiani, „nádherná zátoka obklopená útesmi a jaskyňami, dostupná iba loďou“. Dobrodružné povahy by rozhodne mali navštíviť Baia di Campi, divokú kamienková pláž s jaskyňami a ostrovom.

Z romantického letoviska Vieste sa ľahko dostanete na pláž Castello Scialara, ktorá je ideálna pre rodiny s deťmi. Dlhá pláž Margherita di Savoia na južnom pobreží zálivu je tiež vhodná pre deti, hovorí Fusco.

Nájdete tu plážové kluby aj verejné pláže. Medzi populárne patria pláž Lido Cristalda a plážové kúpalisko Pelikano Beach (obe vo Vieste) a Baia dei Mergoli v Mattinate, hovorí Enza Sgaramella z portálu Turist in Puglia.

Vieste. Foto: Unsplash/Kian Lem

Miesta, ktoré stoja za návštevu: Podľa Gina Fusca je mesto Vieste, založené ešte v staroveku Grékmi, jedno z najkrajších v oblasti. V stredoveku často odolávalo nájazdom pirátov, Saracénov aj Turkov. Nájdete tu románsku katedrálu aj 44 kilometrov pláží, ktoré už niekoľkokrát získali modrú vlajku. Na druhom konci zálivu leží Santa Margherita di Savoia, obľúbené miesto na pozorovanie vtákov. V miestnych slaných močiaroch sa zhromažďujú húfy plameniakov a ponúkajú neopakovateľný zážitok.

Gino Fusco odporúča aj návštevu oblasti Monte Sant’Angelo, kde nájdete dve pamiatky patriace do Svetového dedičstva UNESCO – chrám sv. Michala Archanjela a národný park Gargano.

Golfo di Noto, Sicília

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paolo Bartolotta (@palicchio)

Milovníci architektúry poznajú Val di Noto najmä vďaka mestám z bieleho vápenca, postaveným v štýle tzv. sicílskeho baroka po veľkom zemetrasení v 17. storočí. Osem z nich (Caltagirone, Militello in Val di Catania, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa a Scicli) je od roku 2002 zapísaných na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Podľa miestneho sprievodcu Giuseppeho Lenza „biele mestá“ navštevuje pomerne veľa turistov, no okolité pláže a rybárske dedinky vyhľadávajú najmä domáci.

Pláže: Podľa Lenza sa oplatí navštíviť Calamosche, San Lorenzo, Fontane Bianche či rezerváciu Vendicari, kde môžete sledovať plameniaky kŕmiace sa v rybníkoch. „Za návštevu a kúpanie stojí pláž Isola delle Correnti. Je to pás pevniny medzi Iónskym a Stredozemným morom, kde môžete zažiť ich rôzne morské prúdy a teploty,“ hovorí Lenzo.

Reklama

Miesta, ktoré stoja za návštevu: Lenzo odporúča Marzamemi a Portopalo di Capo Passero. „Marzamemi má zaujímavé historické centrum a obe majú nádherné morské promenády,“ hovorí Lenzo. Portopalo má tiež ostrovček so starobylou pevnosťou. Dodáva, že medzi ďalšie bonusy patrí tunajšie počasie, vďaka polohe v blízkosti juhovýchodného cípu ostrova je podnebie „nádherné po celý rok“. Odporúča tiež ochutnať rybie špeciality a miestne cherry paradajky Pachino.

Golfo di Squillace, Kalábria

Francesco Montillo, zakladateľ spoločnosti Lazy Italian Culinary Adventures, ktorá sa špecializuje gurmánske výlety v Taliansku, dôverne pozná pláže v zálive Squillace. Počas sezóny ich navštevuje veľa miestnych, preto odporúča dovolenku v tejto oblasti v máji, júni, septembri a začiatkom októbra.

Pláže: Podľa Montilla sú sú najkrajšie pláže Caminia, Copanello a Pietragrande. „V Caminii je pobrežie plné jaskýň a archeologických nálezov, more je priezračné a veľmi pokojné,“ hovorí. Na svoje si tu prídu aj milovníci šnorchlovania a nočného potápania, zážitkom je aj výlet člnom do niektorej z jaskýň.

 

Pietragrande je pravdepodobne najslávnejším z týchto prímorských miest, hovorí Montillo a počas júla a augusta priťahuje veľa návštevníkov. „Voda je tyrkysová a ohromujúca,“ dodáva. Počas hlavnej sezóny odporúča vyraziť na menšie pláže v Soverato a Squillace.

Čo jesť: „Čerstvo ulovené mečúne, fritto misto, kalamáre a ančovičky sú vynikajúce možnosti,“ hovorí Montillo. Tiež odporúča vyskúšať miestne mäsové špeciality, napríklad nduju – pikantnú nátierku z bravčového mäsa.

Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je prispievateľka Catherine Sabino.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?