29. apríla 2021

Európsky parlament sa na stredajšom plenárnom zasadnutí dohodol na podobe tzv. covidových pasov, ktoré majú v budúcnosti slúžiť ako cestovné certifikáty uľahčujúce pohyb európskych občanov. Dnes o tom informoval server Seznam Zprávy.

Bola odhlasovaná verzia návrhu, o ktorej budú teraz rokovať jednotlivé členské štáty a ktorej konečné schválenie by mohlo nastať už v júni.

Covidový pas by mal slúžiť ako „ospravedlnenka“ pre povinné karantény alebo testy pri príchode do krajiny. Ide o dokument, ktorý má obsahovať držiteľove údaje o vakcinácii, vykonanom teste na Covid-19, prípadne o protilátkach v krvi po predchádzajúcej chorobe.

Komisia aj Európsky parlament pritom zdôrazňujú, že nechcú diskriminovať občanov EÚ, pretože v každej krajine sú odlišné podmienky testov a očkovania.

Bezplatné?

„Do tejto diskusie vstupuje Európsky parlament s dvoma základnými požiadavkami. Prvou z nich je, že testy na získanie pasu sa vykonávajú bezplatne,“ komentovala ešte pred rozpravou europoslankyňa Dita Charanzová (za ANO/Renew Europe). Podľa političky je tiež nevyhnutné, aby bol certifikát naozaj univerzálny vo všetkých krajinách EÚ bez dodatočnej administratívy alebo podmienok členských štátov.

Reklama

Európska komisia predstavila plán na digitálne zelené certifikáty v polovici marca. Aj keď sa oficiálne nazývajú „digitálne“, Komisia počíta aj s papierovou formou. Ideálne by však mali fungovať na princípe QR kódov, ktoré by v sebe mali informácie o cestujúcom. Tie by mali byť v jazyku jeho domovskej krajiny a v angličtine.

Hoci ide o Európsku úniu, zdá sa, že certifikát by mohol platiť aj v krajinách, ktoré nie sú súčasťou celku, napríklad v Nórsku, Švajčiarsku Lichtenštajnsku alebo na Islande.

Článok vyšiel na webe českého Forbesu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?