2. októbra 2018

Tento rok v novembri oslávi cestovná kancelária Fulmaya Travel desať rokov svojej existencie. Herečka, hudobníčka a cestovateľka Dorota Nvotová ju založila, aby mohla zostať v Himalájach, no odvtedy prešla dlhú cestu. Stala sa mamou a pribrala ďalšie dve zamestnankyne, ktoré jej pomáhajú s chodom firmy. Okrem toho riadi svojich turistických sprievodcov, väčšinou domácich, ktorí klientom sprostredkúvajú autentické zážitky v Nepále, Indii, Moskve, na Maldivách či Srí Lanke.

K vlastnej cestovnej kancelárii ju priviedla túžba zostať v Himalájach. Musela preto vymyslieť niečo, čím sa uživí. „Napadlo mi to, keď som bola v Himalájach na treku. Bolo to v čase mojej najväčšej filmovej kariéry v roku 2007, aj napriek tomu som si uvedomila, že vôbec nechcem ísť domov,“ vraví  Dorota Nvotová, ktorá sa rozhodla tam vodiť turistov.

Pomôžte si pri cestovaní knižkami. 5 sprievodcov vám zachráni dovolenku

„Nebola to zárobková činnosť, len som tam chcela byť. Stačilo mi, že to pokrylo moje nízke náklady,“ spomína Dorota na začiatky Fulmaya Travel. V novembri to bude už desať rokov, odkedy je na trhu a turistom prináša možnosť spoznať krajinu do hĺbky prostredníctvom autentických zážitkov.

Snímka z cesty do Phakdingu, malej dediny v Nepále, obľúbenej turistickej destinácie.
Nepál si ju získal a naviedol ju na cestu vlastnej cestovnej kancelárie. Strávila tam šesť rokov. Snímka z cesty do Phakdingu. Foto: fulmayatravel.com

Zájazdy bez programu a šité na mieru

Podnikanie začala budovať so svojím nepálskym „bratom“ Kumarom, s ktorým dodnes spolu chodia na všetky nepálske treky. V Indii zasa našla učiteľa hry na bubon tabla (indický hudobný nástroj), ktorého zlákala na prácu sprievodcu. „Videla som, že je zvyknutý pracovať s turistami, pretože mal hudobnú školu. Veľmi sme sa skamarátili. A keďže som potrebovala niekoho, kto pozná indickú históriu, zamestnala som ho. Je z brahminskej rodiny, vedel o tom veľa rozprávať, a je s ním veľká zábava,“ rozpráva Dorota.

Aby spoznal krajinu, zaplatila mu cestu po Indii. „Teraz už pre mňa robí päť alebo šesť rokov a povedal, že mi do smrti bude vďačný, že som mu umožnila spoznať jeho vlastný štát.“

7 tipov na cesty. V Male na vášnivé bozky, nuda pláž a alkohol zabudnite

Dorota ešte aj dnes sprevádza. Do svojej skupiny bráva ľudí, ktorí nevedia po anglicky, alebo ich požiadavkou je cestovanie práve s ňou. Jej termíny sú však drahšie, pretože sa do sumy musia premietnuť aj náklady na ňu, čo pri domácich sprievodcoch nie je potrebné. Napriek tomu vraví, že zájazdy, ktoré prevádza ona, sú často stratové.

„Zistila som, že nie som stratová preto, že by som zájazdy predávala príliš lacno, ale neviem si ukontrolovať financie a všetko rozdám. Chcem, aby sa všetci tešili, aby odchádzali a plakali dojatím,“ objasňuje podnikateľka, ktorá po šiestich rokoch pribrala do firmy ďalšie dve dievčatá. Tie jej pomáhajú s administratívou, komunikáciou s klientmi aj strážia výdavky.

Vo svojej cestovnej kancelárii kladie dôraz na individuálny prístup. „Najviac času strávime tým, že sa rozprávame s klientmi. Nevedia, čo chcú, no my ich k tomu navedieme. Snažíme sa ich vnímať veľmi individuálne.“

Dorota Nvotová trávi na cestách takmer polovicu roka.
Dorota Nvotová trávi na cestách takmer polovicu roka. Foto: fulmayatravel.com

Cestovateľka s úsmevom vraví, že itinerár používajú vtedy, keď nemajú iný nápad, no dáva si záležať aj na tom, aby prekvapila niečím nečakaným. „Klienti, ktorí chcú ísť na termín so mnou, sú väčšinou moja krvná skupina. Aj očakávajú, že sa bude diať niečo improvizované, niečo nečakané. Dokonca by možno boli sklamaní, ak by sa niečo také nestalo. Netreba to dávať do pravidiel, oni to očakávajú a ja im to vždy dodám.“

Nezabudnuteľné zážitky okorenené „punkom“

Jej biznis má v sebe kus „punku“, napokon prvú výročnú správu mala v rukách po šiestich rokoch fungovania. Dorota Nvotová hovorí, že cestovanie nie je biznis, na ktorom by mohla zbohatnúť, teda nie v takej forme, ako to chce robiť ona. Zájazdy tvorí pre malé skupiny ľudí, po masách netúži.

„Do hĺbky spoznajú jedno – dve miesta tak, že ich aj precítia. Keď potom o tom rozprávajú, tak cítiť, že tam naozaj boli, a nie je to len o tom, že majú fotku nejakého chrámu. V malej skupine sa totiž môže stať, že vás babička pozve na čajík a môžete tam aj ísť, lebo vás nie je tridsať,“ hovorí Dorota, ktorej cestovná kancelária má aktuálne v ponuke výlety do Nepálu, Indie, Tibetu, Bhutánu, na Srí Lanku a Maldivy.

Dorota na treku okolo Annapurny.
Dorota na treku okolo Annapurny. Foto: fulmayatravel.com

„Nepokrývame celý svet. Robím len to, čo naozaj viem robiť, čo mi je blízke, čo mám zažité, kde som doma. Potom zájazd aj inak vyzerá. Cítite sa tam odlišne, ako keď vás sprevádza niekto, kto je tam druhýkrát a má ‘nadrvené’ nejaké čísla. Toto je moja priorita, na ktorú kladiem dôraz,“ vysvetľuje Dorota.

Dnes sa môže pochváliť 30-percentnou návratnosťou klientov, pričom ročne s jej cestovnou kanceláriou vycestuje cez 200 ľudí. Tiež sa hrdí tým, že väčšinou ide o zájazdy na mieru, keď aj s malým rozpočtom dokáže robiť zázraky.

Svoj kúsok raja na Maldivách

Dorota Nvotová bola v pravom čase na pravom mieste, keď sa v roku 2010 uvoľnili podmienky na Maldivách a rozbiehal sa guesthouse biznis. Bola tam na dovolenke počas tehotenstva a prišla príležitosť, ktorej nedokázala odolať. „Vznikali prvé rodinné penzióny, tak som si vravela, že toto nevyužiť by bola hlúposť,“ vraví Nvotová, ktorá vlastní polovicu penziónu s vlastnou plážou.

Ako majiteľka penziónu tak môže lepšie pracovať s kapacitami. „Servis je viac v mojej moci. Neznášam situácie, keď niekomu nie je zabezpečený dobrý servis. Preto si veľmi potrpím na výber partnerov.“ Práve Maldivy sú v jej ponuke aktuálne najobľúbenejšou destináciou Slovákov a Dorota si tým otvorila „pobytovú sekciu” svojej agentúry.

Takto oddychuje Dorota Nvotová na Maldivách.
Takto oddychuje Dorota Nvotová na Maldivách. Foto: fulmayatravel.com

Ak sa spýtate Doroty Nvotovej, či jej popularita pomáha v biznise, tak odpovedá: „Áno aj nie.“ Uvedomuje si, že si nemôže dovoliť žiaden prešľap, lebo je na očiach, a pozornosť, ktorú má, by ju zničila. „Nemôžem si dovoliť, že sa na mojom zájazde niekomu niečo stane. Preto sú moje bezpečnostné pokyny v Nepále prísnejšie, ako majú iné cestovky. Nedovolím niekomu ísť bez nosiča. Viem, čo to môže znamenať, a viem, aké môže byť riziko, že tam človek zomrie. Neriskujem,“ hovorí Dorota, ktorá má dokonca vymyslenú vrtuľníkovú sieť.

„Keby sa niečo niekomu stalo, tak by to bol môj koniec, teda okrem toho, že by ma uhrýzlo svedomie k smrti.“ Za desať rokov fungovania sa však žiadne vážnejšie komplikácie, ani zranenia či choroby neobjavili, a tak sa Fulmaya Travel aj s Dorotou Nvotovou šťastne púšťa so svojimi klientmi do nových dobrodružstiev.

Hlavné foto: Dorota Nvotová pred desiatimi rokmi založila cestovnú agentúru Fulmaya Travel. Chce turistov nechať krajinu „prežiť“ vďaka autentickým zážitkom. Foto: facebook.com/dorkanvotova