13. septembra 2018

Ak sa povie Maldivy, človek si hneď predstaví rajské pláže, malé ostrovčeky s malebnými chatkami s božským výhľadom. Do tohto konceptu trošku ťažšie zapadá hlavné mesto Male, ktoré má 130-tisíc obyvateľov na takmer 6 štvorcových kilometroch. Úzke uličky, zhon a množstvo ľudí sú pre toto malé hlavné mesto charakteristické, no zároveň je to aj možnosť, ako spoznávať miestnych a ich kultúru. Spolu s Dorotou Nvotovou sme vytvorili návod, ako sa môže objavovanie tejto rajskej betónovej džungle stať dobrodružstvom.

Male je ostrovné mesto a patrí k najľudnatejším mestám na svete. Avšak len tretina obyvateľstva žije v hlavnom meste, ktoré je centrom administratívy a byrokracie. Pri návšteve Male treba myslieť na to, že Maldivy sú islamskou krajinou. Platí tam prohibícia, ženy musia chodiť so zahalenými ramenami a tiež by nemali mať oblečenú sukňu či nohavice kratšie ako po kolená.

7 tipov na cesty.
Zistite, ako príliš neutratiť v inak drahom meste Oslo

Mimochodom, bikiny sú na Maldivách povolené len v rezortoch alebo na vyhradených bikiny plážach. Treba myslieť i na to, že kúpanie bez plaviek je ilegálne. Čo sa týka fyzických prejavov medzi mužom a ženou, tie sú na verejnosti neprijateľné.

maldivy raj pláže
Maldivy sú rajom, ktorý sa oplatí objaviť. Foto: fulmayatravel.com

Maldivy sa stali ďalším domov pre speváčku, cestovateľku a podnikateľku Dorotu Nvotovú, ktorá tam prevádzkuje hotel cez svoju cestovnú agentúru Fulmaya Travel.

„Maldivy si ma najprv získali tou tyrkysovou farbou. Keď sa človek zadíva na desať odtieňov tyrkysovej naraz, úplne mu to čistí hlavu. Je to ako oheň, dá sa na to pozerať stále. Až neskôr prišli na rad ľudia, miestna kultúra – moslimská a priateľská, či dedinky,“ vraví Dorota Nvotová, ktorá nám prezradila 7 tipov, ako si užijete návštevu Maldív a ich hlavného mesta Male.

1.Podniky a jedlá

Ryby, ryby, ryby. Pre Maldivčanov sú hlavným zdrojom obživy, hneď po turizme, samozrejme. Rybu, obľúbený je najmä tuniak, podávajú na kari korení s ryžou. Maldivy musia veľa potravín dovážať z Indie či zo Srí Lanky, no rozhodne treba skúsiť ich čerstvý kokosový orech alebo ručne robenú kokosovú tyčinku bondi, ktorá vyzerá ako cigara. Je miestnou špecialitou.

Práve hlavné mesto Male je centrom rôznych obchodíkov. „V Male mám veľmi rada kaviareň Seagull Café hneď oproti hlavnej mešite. Tam ma možno stretnúť najčastejšie. Je to zaujímavý priestor, cez ktorý prerastá strom,“ vraví cestovateľka.

2. Pamiatky a tradície

Medzi povinné jazdy mesta Male patrí Islamské centrum, Sultánové záhrady či ovocný a rybí trh, kde je najrušnejšie popoludní, keď rybári privezú svoje úlovky.

7 tipov na cesty.
Západy slnka sú v San Franciscu skutočne očarujúce

Ak však chceme odbočiť z prvoplánových turistických cieľov, Dorota Nvotová odporúča si odskočiť na pláž na krabie preteky. „Tak si miestni vidiecki ostrovania po večeroch krátia čas bez alkoholu. Preteky fungujú nasledovne: každý si na pláži chytí jedného kraba – pustovníka, nakreslí sa kruh, kraby štartujú z jeho stredu. Ktorý prvý vyjde von z kruhu, vyhráva. Hrá sa na niekoľko kôl a hlasno sa povzbudzuje,“ vraví Dorota.

male maldivy islam štát turizmus oddych
Male a Maldivy sú islamským miestom, to treba rešpektovať aj na plážach. Foto: fulmayatravel.com

3. Miestni ľudia

Maldivčania sú podľa Doroty Nvotovej priateľskí a uvoľnení, ale sú aj veľmi hrdí a ležérni zároveň. Rozhodne vás nebudú do ničoho nútiť. „Turizmus ich v porovnaní s ostatnými ázijskými krajinami veľmi nezaujíma. Tu vás nikto neťahá za rukáv, aby vám niečo predal. A ‘nenatiahnu’ vás tu o peniaze,“  hovorí Dorota.

4. Ubytovanie

Maldivy sú známe početnými luxusnými hotelovými rezortami, ktoré svojim klientom poskytnú ten najvyšší komfort. No v istom zmysle aj značnú dávku sterility, ktorá vás oddelí od autentických zážitkov umožňujúcich osobnejšie spoznávanie krajiny.

Ak sa spýtate Doroty Nvotovej na ubytovanie na Maldivách, má jasnú odpoveď. „Lokálny nerezortový malý ostrov Mathiveri, na ktorom mám aj ja svoj hotelík, je zatiaľ moja najlepšia voľba.“

5. Počasie

Azúrová obloha je snom každého dovolenkára a v prípade dovolenky na Maldivách to platí dvojnásobne. Tamojšie počasie možno označiť za príjemne dovolenkové, a to celoročne. „Po celý rok je tam 30 stupňov, dňom i nocou. V lete a na jeseň padne viac zrážok, hoci v lete menej ako u nás a na jeseň tak rovnako. Inak panuje azúrové nebo,“ prezrádza Dorota.

Dorota Nvotová podľahla pre Maldivy typickej tyrkysovej
Dorota Nvotová podľahla pre Maldivy typickej tyrkysovej. Foto: facebook.com/dorkanvotova

6. Suveníry

Dorota Nvotová hovorí, že Maldivčania sa v zásade vymykajú predstavám o klasickej turistickej krajine, a to aj v suveníroch. Magnetky či postavičky morských tvorov vrátane popolníka z kokosovej škrupiny s nápisom Maldives síce v ponuke nájdete, no všetky sú vyrobené v Thajsku alebo v Indii.

Ak však hľadáte originálny tamojší suvenír, tak by sa mohla vyplatiť už spomínaná kokosová tyčinka, ktorá stojí v obchode dolár. Prípadne, ak budete mať šťastie, natrafíte na kokosový olej bez etikety, len s cenovkou, a v tom prípade si môžete byť istí, že ide o pravý maldivský produkt.

„Najlepšie nakúpite na letisku. To je asi jediná krajina, kde toto platí. Predražené suveníry sú všade rovnako, ale tam je najlepší výber.“

7. Doprava

Male ponúka exotiku aj vo verejnej doprave. „V Male sa najlepšie jazdí na skútri, ale vlastnom, nedajú sa prenajať. Pešo je to hrôza, keďže ide o najmenšie hlavné mesto na svete a zároveň jedno z najzaľudnenejších. Doprava je tam veľmi hustá a hlučná, a na chodcov sa nemyslí,“ vysvetľuje cestovateľka a dodáva s úsmevom. „Z Male hlavne treba hneď odísť preč na ostrovy.“

Maldivčania sú rodinne založení a milujú deti.
Maldivčania sú rodinne založení a milujú deti. Foto: fulmayatravel.com
Hlavná foto: Hlavné mesto Maldiv Male je veľmi husto osídlené, a tak pripomína betónovú džungľu. Zdroj: archív fulmayatravel.com

Tento článok je súčasťou letnej cestovateľskej série Forbes.sk.