30. augusta 2018

Nesmrteľné električky, nekonečné stúpania, Golden Gate, silná queer komunita či Alcatraz. Symboly, ktoré neodmysliteľne patria k San Franciscu. Michal Vaško, rodák zo Spišskej Novej Vsi, predtým žil osem rokov v Londýne, no dnes je práve legendárne „SF“ jeho domovom. Talentovaný Slovák tam pracuje v spoločnosti LinkedIn, kde vedie tím dizajnérov, ktorí majú na starosti lepší používateľský zážitok pre ľudí na tejto sociálnej sieti. Dnes vás prevedie San Franciscom práve on a prezradí vám, kde sa dobre najesť či kedy je tam najkrajšie počasie.

Okrem Michala má svoj domov v San Franciscu viac ako 880-tisíc obyvateľov. To ho robí 13. najľudnatejším v celom USA a 4. v Kalifornii. Samotné mesto leží na približne 50 kopcoch, ktoré vedia poriadne vyčerpať – aj preto sa tam stále veľkej obľube tešia legendárne električky. Kam sa však vydať, keď budete potrebovať doplniť energiu pred ďalším stúpaním?

1. Kam za jedlom, kávou a nočným životom

Nájsť dobrý podnik v meste ako San Francisco nie je problém. Máte chuť na kávu? Vyskúšajte známe Blue Bottle, Sightglass alebo Equator. A čo jedlo? Michalovi najviac chutí japonská, mexická a talianska kuchyňa.

7 tipov na cesty. V Lisabone si dajte chobotnicu a zabudnite na sprepitné

„Obľúbená a zároveň dostupná reštaurácia je The Homemade Italian na Union Street. Fantastickú pizzu s unikátnym cestom zase nájdete v Il Casaro na Colombus Avenue. Ak máte chuť na autentické tacos a burritos, choďte na Mission Street do La Taqueria,“ hovorí. Na skvelé japonské špeciality sa zase môžete tešiť v Nojo Ramen v Hayes Valley alebo Saru Sushi.

Reklama
strecha budova LinkedIn Michal Vaško
Michal na streche budovy svojho zamestnávateľa. Foto: archív Michala Vaška

Sprepitné sa v San Franciscu dáva automaticky, bežne je to 15 % z celkového účtu. Záleží to však na vás, ako viete oceniť kvalitu jedla a servisu. „Ak má človek veľmi, veľmi nepríjemnú skúsenosť, je to na zamyslenie. Avšak je veľmi neobvyklé, aby ste sa stretli so zlým servisom alebo jedlom,“ hodnotí zvyklosti a kvalitu služieb Michal.

Chcete zažiť nočné San Francisco v najväčšej paráde? Náš sprievodca vám odporúča dve ulice plné barov a klubov, kde to žije hlavne cez víkend – Valencia a Polk Street.

2. Užite si krásne výhľady pri oceáne

Návšteva legendárneho ostrovu Alcatraz, čarovne vlnitá Lombard Street, prechádzka po Pier 39 –promenáde plnej tuleňov, obchodíkov a podnikov – či výhľad na majestátny Golden Gate Bridge. To sú miesta, ktoré turistov zaujímajú najviac.

Čo však odporúča Michal? „Ja osobne mám veľmi rád Haight & Ashbury oblasť – klasická hippie štvrť, ktorá má svojskú históriu a je plná muzikantov. Na San Franciscu tiež zbožňujem prechádzku popri oceáne v časti Lands End, typický krásny výhľad na Golden Gate Bridge a blízke ruiny komplexu Sutro Baths.“ Veľkým plusom je, že z centra sa všade dostanete taxíkom za 15 – 20 minút.

Michal Vaško Lombard Street cesta autá san francisco
Pohľad z výšky na vlnitú Lombard Street. Foto: archív Michala Vaška

3. San Francisco je plné pohodových ľudí

V San Fran, ako toto kozmopolitné mesto prezývajú napríklad turisti, sa prelínajú rôzne kultúry, tradície, záujmy. Nájdete tam štvrte plné umelcov, LGBTIQ komunity, ale aj jednu z najväčších čínskych štvrtí v Amerike. To nasvedčuje veľkej tolerancii a ohľaduplnosti miestnych.

7 tipov na cesty. Za chládkom a dobrým jedlom vycestujte do Moskvy

Ako ich vníma Michal? „Ľudia sú tam dosť milí. Samozrejme, každé mesto má svoje špecifiká, ale miestni v San Franciscu sú veľmi nápomocní a pohodoví.“

4. V ktorej štvrti bývať počas vášho výletu

Každý má svoje preferencie, životný štýl, záľuby. Aj preto nie je možné v San Franciscu vybrať univerzálne miesto, ktoré by vyhovovalo každému. Ak však máte radi miesta s parkmi, kaviarničkami a reštauráciami so skvelým jedlom, Michal má pre vás tip: „Osobne mám veľmi rád štvrte Hayes Valley a Alamo Square popri Golden Gate Parku. Sám v tom okolí žijem,“ dodáva s úsmevom.

Michal Vaško golden gate bridge most san francisco
Legendárny Golden Gate Bridge. Foto: archív Michala Vaška

5. Počasie

San Francisco leží na cípe obklopené Tichým oceánom, preto počítajte skôr s veterným počasím. S polohou mesta súvisí aj hmla prezývaná „Karl the Fog“, ktorá nie je výnimkou ani počas letných mesiacov. „Krásne a pre mňa najobľúbenejšie počasie je tam koncom roka, tzv. babie leto. Obdobie od septembra do decembra je v San Franciscu skutočne čarovné a západy slnka majú vtedy neskutočné farby,“ pridáva Michal tip pre milovníkov fotografie.

západ slnko san francisco Michal Vaško mesto
Západy slnka v San Franciscu majú svoje čaro. Foto: archív Michala Vaška

6. Investujte do zážitkov

Najlepším suvenírom, ktorý si podľa Michala môžete zo SF priniesť, sú zážitky: „Bicyklovať sa cez Golden Gate Park na JUMP bicykli alebo si dopriať dobré jedlo a kávu s výhľadom na oceán – to sú pre mňa tie najlepšie investované peniaze.“ A navyše máte istotu, že sa vám pri ceste domov nerozbijú ako keramické napodobeniny mostu či typickej električky.

7. MHD, taxi alebo peši?

Bolo by hriechom nevyskúšať aspoň jednu jazdu v tradičnej električke a pomôcť nohami pri stúpaní hore kopcom. Aký spôsob dopravy však využiť na dlhšie trasy či spoznávanie mesta? „Uber či Lyft a tiež spomínané elektrické bicykle JUMP,“ radí Michal. Veľkou výhodou je, že všetky služby fungujú pomocou aplikácií v smartfóne.

A na záver si vychutnajte San Francisco z vtáčej perspektívy vo videu od Michala, ktorý je veľkým fanúšikom dronov.

 Hlavná foto: Pixabay

Tento článok je súčasťou letnej cestovateľskej série Forbes.sk.