9. augusta 2018

Do akej časti sveta vás tentokrát zavedie cestovateľská séria Forbes? Skúsme si dať oddych od horúcich pláží a poďme sa pozrieť do samotného srdca Ruska, do druhého najväčšieho mesta Európy. 

„Moskva je obrovská, rôznorodá, chaotická, no má veľmi svojskú dušu. Málokto jej hneď porozumie. Málokoho okamžite očarí, no môžem zaručiť, že v určitom okamihu to príde,“ hovorí Anastasia Sevastyanova, ktorá sa v tejto metropole narodila.

7 tipov na cesty. Edinburgh ponúka čarovné miesta a netradičné jedlá

Od dvoch rokov však striedavo vyrastala v Rusku a na Slovensku. Tento rok získala bakalársky titul na bratislavskej Vysokej škole múzických umení v odbore réžia dokumentárneho filmu. A taktiež nedávno nadobudla slovenské občianstvo. Teraz vám prezradí, ako si ruské hlavné mesto vychutnáte do sýtosti.

1. Podniky a jedlá

Ak obľubujete dobré jedlo, tak si celkom určite prídete na svoje. V Moskve je totiž v oblasti gastronómie mimoriadna ponuka. Anastasia prezrádza, že tam v posledných rokoch otvorili množstvo „hipsterských“ podnikov a pivární. Ochutnať by ste mali pravú ruskú i gruzínsku kuchyňu. „Kam ísť najlepšie poradí Foursquare, keďže podniky reálne rastú a obmieňajú sa ako huby po daždi. To je však pre Moskvu typické,“ hovorí mladá absolventka pre Forbes.sk.

Anastasia (v strede) v obchodnom centre TSUM. Tam by ste mali ochutnať zmrzlinu. Foto: archív A. Sevastyanova

Okrem toho si ale v ruskej metropole môžete zájsť na vodnú fajku, ktorú nájdete takmer všade. Anastasia tvrdí, že sa ju Rusi naučili pripravovať od svojich východných kolegov, a ide im to výborne.

„Moskva je obrovská a preto cestovať za nejakým podnikom cez celé mesto nie je rozumné. Treba sa pozrieť, kde sa práve nachádzate, a rozhodnúť sa podľa toho,“ dodáva. Dobré jedlo tam môžete nájsť skutočne na každom kroku a nemusíte ísť ďaleko.

2. Pamiatky a tradície

Predpokladáte, že bude reč o Červenom námestí? To veru nie, no jeho návštevu určite nevynechajte. Anastastia, ktorá v Moskve vyrastala, však za najkrajšie miesto metropoly označuje „Patriaršie prudy“. Ide o tichý park priamo v centre, ktorým sa inšpiroval pri písaní románu „Majster a Margaréta“ tiež sám spisovateľ Michail Bulgakov.

Predchádzajúce články série:

Podľa Anastasie tam spoznáte pravú tvár Moskvy s jej miestnymi obyvateľmi, útulnými podnikmi i hrajúcimi sa deťmi. Je to malý raj v strede obrovskej metropoly. „Tam sa čas, ktorý v Moskve plynie nehoráznou rýchlosťou, zastavuje a ocitáte sa v inom svete. Možno presne v tom z diela Bulgakova,“ hovorí Anastasia.

Moskva nie je jediné mesto na svete, v ktorom sa nachádzajú pamiatky, ktoré si jednoducho „musíte“ pozrieť. Skúste sa ale vydať hlbšie, choďte a hľadajte jej dušu.

3. Miestni ľudia

V Moskve rozhodne nečakajte, že domáci budú okolo vás veselo džavotať. „Rusi nedávajú najavo emócie pred cudzími ľuďmi. Preto ak idete po ulici a usmievate sa na každého, prípadne ľudí pozdravíte, tak sa nestretnete s veľkým pochopením,“ hovorí Anastasia.

Anastasia na ceste do Ruska. Foto: archív A. Sevastyanova

Dodáva ale, že tamojší obyvatelia majú obrovské srdcia, ktoré vám radi otvoria (diskutujúc o politike, kvalite ruských potravín, kríze a živote v Európe), no musíte byť v správnom čase na správnom mieste. A pravdepodobne bude potrebná i prítomnosť nejakého toho promile.

„Všetky legendy o Rusoch a ich vzťahu k alkoholu sú pravdivé. No ak sa s nimi skamarátite, máte v nich priateľov na celý život. Niektorí vás pohostia až tak, že priberiete päť kíl a budete s nimi spievať príšerné ruské šlágre,“ smeje sa Anastasia Sevastyanova.

4. Ubytovanie

Ako v každej inej svetovej metropole, i tam je ideálne ubytovať sa priamo v centre. Keďže to moskovské je naozaj veľké, máte si z čoho vyberať. Podľa Anastasie sa ale treba vyhnúť okrajovým častiam. Dlhé cestovanie môže byť totiž pre nepripraveného cudzinca veľmi mätúce.

„Ubytovanie si zožeňte vnútri okruhu MKAD (moskovský diaľničný okruh, pozn. red.). Tak je to najistejšie,“ hovorí. Využiť tam môžete i systém Airbnb, pretože mnohí domáci prenajímajú v Moskve vlastné byty či domy.

5. Počasie

Počasie je v Rusku nevyspytateľné. Anastastia opisuje situáciu z minulého roka, keď bolo v Moskve počas väčšiny letného obdobia desať stupňov. V týchto mesiacoch tam však vie byť i poriadne dusno. No opaľovať sa na balkóne ubytovacieho zariadenia zrejme nebudete. Výhodou tiež je, že práve v lete je metropola vyľudnená, pretože miestni cestujú na svoje záhrady (takzvané „dače“).

Moskovčania nie sú veľmi usmievaví, keď si ich ale získate, určite sa s nimi zabavíte. Zdroj: Pexels

6. Suveníry

Čo si priniesť domov z Moskvy? Každý si určite vyberie niečo iné. Nájdete tam ale napríklad čiapky s červenou hviezdou, matriošky s portrétmi všetkých ruských vodcov (od cára Mikuláša po prezidenta Putina), pravý ruský alkohol alebo originálne sladkosti. Tieto suveníry nájdete podľa slov Anastasie na všetkých dostupných turistických miestach v okolí Kremľa.

7. Doprava

Na potulky využite jednoznačne metro. Moskva je totiž podľa Anastasie mestom nekonečných zápch. Domáci, ktorí sa na cesty vydajú v autách, v nich dokonca trávia väčšinu dňa. „Určite preto neodporúčam cestovať autom alebo taxíkom,“ upresňuje mladá absolventka. Mnohí taxikári vraj ani nepoznajú mesto a vlastné nohy vám stačiť nebudú, keďže je táto ruská metropola skutočne obrovská.

Takže majte na pamäti – metro, metro, metro. No i tam si treba dávať pozor. „Mapa moskovského metra vyzerá ako keby niekto rozbil pohár, a každú črepinu pomenoval zo všetkých strán dlhými ruskými názvami,“ hovorí Anastasia. Pred tým, než tento hromadný dopravný prostriedok použijete, si svoju trasu pozrite a pripravte sa na ňu. Existuje ale veľká pravdepodobnosť, že sa budete na začiatku cítiť stratení. V takom prípade sa obráťte na domácich. Sú vraj na stratených turistov zvyknutí a ochotne pomôžu.

Hlavná foto: Pexels

Tento článok je súčasťou letnej cestovateľskej série Forbes.sk.