12. júla 2018

Určite viete, že podľa starého príslovia „všetky cesty vedú do Ríma“. Tak tam tentokrát povedú i tie naše, no digitálne. Poďte sa s nami pozrieť na to, čo môžete od tejto veľkolepej metropoly Talianska očakávať. 

O tom, ako v Ríme cestovať, čo ochutnať, kde sa ubytovať alebo čo si odniesť domov z dovolenky v tejto európskej destinácii, sme sa rozprávali s Dominikou Roškovou. Tá je študentkou druhého ročníka magisterského stupňa na Università Roma Tre, kde si vybrala odbor politické vedy a medzinárodné vzťahy. Tu je 7 tipov, ako si užiť pobyt v Ríme naplno.

1. Podniky a jedlá

Pozrime sa na lahôdky a podniky tohto regiónu. Rovnako, ako cudzincom vrelo odporúčate vyskúšať na Slovensku nefalšované bryndzové halušky, tak by ste mali ochutnať jedlá, ktoré sú typické pre Taliansko. Čo takto siahnuť po morských plodoch? Možno si pod týmito slovami predstavíte tanier plný chápadiel, no buďte otvorení novým chutiam a nemajte predsudky. Dajte talianskej kuchyni šancu.

7 tipov na cesty. Toto nevynechajte, ak sa chystáte do Madridu

V centre môžete vyskúšať reštaurácie Grazia e Graziella, La Biga Ristoracaffé Wine Food, Casina Valadier alebo La Montecarlo. „Z Talianska nesmiete odísť bez ochutnávky ginsengu, pizze, pasty, cornetta, arancina, suppli, prosecca a zmrzliny,“ hovorí Dominika.

V Taliansku sa s kávou stretnete na každom rohu. Domáci sú totiž jej známi milovníci. Foto: Dominika Rošková

Môžete tam ochutnať i kávu, ktorú spolu s chutnými raňajkami dostanete podľa slov Slovenky v pravých sicílskych kaviarňach. „S prepitným je to v každom bare alebo reštaurácii iné, treba sledovať jedálny lístok. Ak sa v ňom nachádza fráza „servizio é incluso“, tak je prepitné zahrnuté už v cene. Talianske hlavné mesto je tiež plné klubov, v ktorých sa môžete dobre zabaviť. Skúste vyhľadať lokalitu Testaccio , konkrétnejšie podniky Alibi Club alebo Akab Club.

2. Pamiatky a tradície

Rím je plný zaujímavých lokalít a pamiatok. Okrem klasicky známych miest, akými sú Koloseum, Vatikán alebo Panteón, by ste podľa Dominiky mali zájsť i na miesto zvané Giardino degli Aranci (Pomarančová záhrada).

To vás očarí krásnymi pomarančovníkmi, a pokiaľ máte šťastie a prídete vo vhodnom období, tak si odtiaľ jeden môžete odniesť tiež domov. „Blízko záhrady je i Il buco della serratura, čo je kľúčová dierka, ktorou vidíte na kupolu Baziliky svätého Petra vo Vatikáne,“ hovorí mladá slovenská študentka. Objavujte tak známe i tie menej známe miesta talianskeho hlavného mesta. Je sa tam na čo pozerať.

3. Miestni ľudia

Ako vidí Talianov Dominika? „Sú známi svojou uvravenosťou, priateľskosťou a životným heslom „bella vita“, čo predstavuje bezstarostnosť a neobmedzený čas,“ hovorí. Ďalšími typickými črtami miestnych je žiarlivosť, temperamentnosť a nadmerná gestikulácia, ktorou sa dokážu dorozumieť naozaj s kýmkoľvek.

Dajte výpoveď a presťahujte sa sem. 10 krajín, ktoré si môžete dovoliť

Radi vám pomôžu, a ak ste im sympatickí, tak sú schopní pozvať vás i k sebe domov. „Ak zistia, že viete po taliansky aspoň dve slová, začnú s vami komunikovať tak, ako keby ste sa v Taliansku narodili,“ dodáva Dominika. Tak sa na to dobre pripravte.

4. Ubytovanie

Tak ako v iných, tak i v tomto meste má bývanie v blízkosti centra mnoho výhod. Vyjsť vás môže drahšie než to v ostatných lokalitách, no všetko tam máte blízko. Hľadajte izby a apartmány pri Vatikáne, v blízkosti zastávok metra Cipro, Ottaviano, Policlinico, Bologna a Lepanto. Ako vhodnú alternatívu označila mladá Slovenka i študentské časti Ríma, ako napríklad San Lorenzo.

Nenechajte si ujsť tamojšie pamiatky. Povinnou jazdou je Vatikán. Foto: Dominika Rošková

5. Počasie

Keďže sa Rím nachádza neďaleko pobrežia Tyrrhenského mora, tak je tam počasie počas celého roka príjemné. Ako ale hovorí Dominika, v letnom období prichádzajú horúčavy, a to bez akéhokoľvek náznaku vetra. „V auguste dokonca vidíte v Ríme len turistov, pretože Taliani odchádzajú na dovolenku,“ prezrádza. Počas tohto mesiaca si tak môžete užiť o čosi menej preplnené mesto. Nezabúdajte ale na správny pitný režim a pribaľte si klobúky i opaľovacie prípravky.

6. Suveníry

Všetci ich milujeme. Doma na Slovensku nám totiž pripomínajú, do akých kútov sveta nás už stihli zaviesť naše túlavé topánky. „Myslím si, že v Ríme je medzi obchodníkmi už taká veľká konkurencia, že väčšina z nich znížila cenu za suvenír na jedno euro. Málokedy sa stretnete s vyššou sumou, teda až na pár výnimiek,“ priznáva Dominika Rošková.

Siahnuť môžete po olivovom oleji, limoncelle (citrónový likér), porceláne i starožitnostiach, ktoré nájdete v nedeľu na trhu v Porta Portese. A, samozrejme, nezabudnite na talianske cestoviny! Verte, že si z nich budete môcť vyberať.

7. Doprava

Na dovolenke toho predsa chcete stihnúť čo najviac. Dominika preto pre pohyb v meste odporúča kombináciu metra a autobusov. Za týždenný lístok na všetky hromadné prostriedky zaplatíte 24 eur. Ak však bývate v centre, ku všetkému dôležitému sa dostanete po vlastných.

A na záver ešte mladá Slovenka odporúča, aby ste si pamätali, že talianske autobusy nikdy nechodia načas. Meškať môžu dokonca i hodinu. „Taxík by som odporúčala v krajných situáciách alebo v dňoch, počas ktorých Taliani radi štrajkujú. Čo je dosť často. Približne každý piatok,“ smeje sa Dominika Rošková.

Hlavná foto: Pixabay

Tento článok je súčasťou letnej cestovateľskej série Forbes.sk.