Dopyt po plyne v Európe sa od ruskej invázie na Ukrajinu znížil o 20 percent. A dopyt po skvapalnenom zemnom plyne by mal v budúcom roku dosiahnuť vrchol vďaka obnoviteľným zdrojom energie a zvýšeniu efektívnosti.
Uvádza sa to v štúdii inštitútu pre energetické hospodárstvo a finančné analýzy (Institute fo Energy Economics and Financial Analysis, IEEFA). TASR o tom informuje na základe správy AFP.
Invázia Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 spustila masívny odklon európskych krajín od dovozu ruského plynu potrubím.
Ceny LNG pritom prudko stúpali, keďže kupci na medzinárodných trhoch súťažili o jeho dodávky. Európske štáty s nedostatočným počtom dovozných terminálov na LNG boli nútené prijať opatrenia na zníženie spotreby. Ale nakoniec prežili zimu 2022/2023 bez obmedzení pri vykurovaní alebo výrobe elektriny.
3 min
3 min
Fico tvrdí, že prebieha kyberútok na zdravotnú poisťovňu. Viní opozíciu, médiá a mimovládky
2 min
2 min
Európske firmy rastú, ekonomiku najviac ťahajú služby
2 min
2 min
Požiadať o vyšší plat chce tento rok vyše tretina obyvateľov Slovenska
2 min
2 min
Adidas zvýšil zisk o viac ako miliardu, ale aj tak zrejme zruší v centrále 500 pracovných miest
1 min
1 min
ŽSR vyhlásili tender na modernizáciu trate v Liptove za viac ako 800 miliónov eur
2 min
2 min
Komunikáciu vlády hodnotí pozitívne iba 8 percent podnikateľov, zhoršenie podnikania čakajú dve tretiny
2 min
2 min
Trump ohlásil veľkolepý AI projekt za stovky miliárd, Musk ho vzápätí spochybnil
2 min
2 min
Výroba elektriny z fosílnych palív v EÚ klesla na historické minimum, posilnila solárna energia
1 min
1 min
ÚGKK spustil internetovú stránku s údajmi z katastra 18 dní po hackerskom útoku
2 min
2 min
Plyn sa kvôli počasiu a Ukrajine míňa rýchlejšie, EÚ musí nakúpiť 100 tankerov za miliardy eur
2 min
2 min
KOZ: Slováci v roku 2023 v priemere maródovali 45 dní, najdlhšie v týchto okresoch
2 min
2 min
Volkswagen chce predať 15 percent akcií v Tratone, dúfa, že na tom zarobí miliardy
1 min
1 min
Trump oznámil investície do AI a akcie v USA vystrelili. Index S&P 500 sa dostal na nový rekord
2 min
2 min
Zisk Procter & Gamble vzrástol v 2. kvartáli 2024/2025 o tretinu na viac ako 4 miliardy eur
2 min
2 min
Premiér Fico nechce prísť o stovky miliónov v rozpočte, daň na benzín sa znižovať nebude
Podľa IEEFA dopyt po plyne v Európe klesol od začiatku ruskej invázie o 20 percent najmä v dôsledku zníženia spotreby v Nemecku, Taliansku a Británii. Prispeli k tomu väčšia efektívnosť, opatrenia na riadenie dopytu, vplyv vysokých cien na dopyt, ako aj mierne zimné teploty. „Európa úspešne prekonala energetickú krízu a rozhodla sa pokračovať v obmedzovaní spotreby plynu, čiastočne vďaka opatreniam na zvýšenie efektívnosti a zavádzaniu obnoviteľných zdrojov,“ uviedla IEEFA v správe.
Ďalšie rozšírenie solárnej a veternej energie, prechod z plynových kotlov na tepelné čerpadlá na vykurovanie domácností a iné opatrenia na zvýšenie efektívnosti by mali prispieť k tomu, že dopyt po LNG dosiahne vrchol v roku 2025. IEEFA, ktorá skúma problémy súvisiace s energetickými trhmi a politikami, poznamenala, že výstavba terminálov na LNG v Európe pokračuje napriek tomu, že dovoz zostal v roku 2023 stabilný a dopyt bude pravdepodobne vrcholiť v budúcom roku.
S 13 terminálmi, ktoré by mali byť uvedené do prevádzky do roku 2030, v porovnaní s ôsmimi prevádzkovanými vo februári 2022, Európa riskuje, že do konca dekády bude mať dovoznú kapacitu trojnásobne vyššiu ako dopyt po LNG, odhaduje IEEFA. Upozornila tiež, že ruský LNG nahradil časť ruského plynu, ktorý Európa dovážala potrubím. Dovoz ruského LNG v rokoch 2021 až 2023 tak vzrástol o 11 percent. Ale v najväčším dovozcom LNG do Európy sú Spojené štáty, čo prináša riziko vytvorenia novej závislosti.
„Po tom, ako Európa zažila riziko ohrozenia bezpečnosti dodávok energií prílišnou závislosťou od jedného zdroja, musí sa poučiť zo svojich minulých chýb a vyhnúť sa prílišnej závislosti od USA, ktoré sa minulý rok podieľali takmer polovicu na jej dovoze LNG,“ povedala Ana Maria Jaller-Makarewiczová, vedúca analytička IEEFA pre Európu.