Azda všetci si prajeme, aby sa nám v živote darilo. V pracovnej aj osobnej sfére túžime zakúsiť úspech. Chceme ísť vpred, byť lepšími zamestnancami, partnermi, priateľmi, no občas zabúdame na to, že vrháme i tieň.
Zo všetkých síl sa snažíme vyhýbať chybám, ktoré by mohli viesť až k neúspechu. Každé malé „zakopnutie“ nám však dáva možnosť rásť, a dostať sa o krok bližšie k lepšej verzii seba samých.
O neúspechu a narušení rovnováhy hovorí Tatiana Červená. Foto: archív Tatiany Červenej
Koučka Tatiana Červená z webu Coach-mentor.sk hovorí o tom, že najprv by sme si mali ujasniť definíciu neúspechu. Čo to je? Čo to pre nás znamená? „Osobne ho vnímam ako výrazné narušenie rovnováhy. Ak toto narušenie zavnímame dostatočne zavčasu, nemusí sa nevyhnutne dostaviť neúspech,“ približuje.
Už v prvých momentoch, počas ktorých postrehneme, že v našom pracovnom či osobnom živote niečo neladí, môžeme podniknúť kroky na nápravu.
„Zavnímame napríklad, že tento týždeň nemáme toľko energie a nadšenia ako minulý, a že sa to odráža aj v našej práci. Môžeme to nechať plynúť, no môžeme sa tiež zamyslieť, čo je za tým, čo chceme namiesto toho, a čo preto vieme urobiť. Je tiež užitočné zamyslieť sa nad tým, čo pre nás znamená mať opäť energiu a nadšenie,“ približuje koučka. Zároveň je podľa nej dôležité, aby sme boli vnímaví. Vieme to? Máme na to v každodennom živote priestor alebo fungujeme ako roboti?
Čo stojí za ľudským úspechom? Podľa štúdie je kľúčom strategické myslenie
Keď v živote čelíme neúspechu, tak to vôbec nemusí znamenať, že sme zlyhali. „Je to možnosť znovunastolenia rovnováhy, o ktorú sme nejakým spôsobom prišli. Dá sa povedať, že náš život prebieha v sínusoide. Keď sme hore a darí sa nám, mali by sme zostať v pokore a vďake, pokiaľ klesneme, treba pochopiť a vyhodnotiť situácie, ktoré k tomu viedli,“ dodáva koučka.
Tento proces nás dokáže posunúť vpred. Na to, aby sme mohli vyťažiť z neúspechu, sa musíme otvoriť možnosti vlastnej zmeny a transformácie.
Nie je to tragédia, pozor na negatívne emócie
Čo v prípade, že sme si v živote doposiaľ neúspech nepripúšťali, a jednoducho v našom prípade „neprichádzal do úvahy“? Pokúsme sa naučiť nebrať pracovné či osobné pochybenia tragicky. Inak si podľa Tatiany Červenej privolávame negatívne emócie, ktoré nás zbytočne oslabujú.
Na mieste je zmena mindsetu. „Pokiaľ sa zrazu objaví neúspech alebo nejaké to vykoľajenie z rovnováhy, berme ho ako súčasť nášho prirodzeného rastu. Postupne sa tak učme byť situáciám, ktoré nie sú optimálne, vlastne vďační. Sú to učitelia, ktorí nás vedia veľa naučiť. My musíme byť tými vnímavými žiakmi,“ opisuje.
Vysoké sebavedomie sa spája s príjemnými emóciami. Aj napriek tomu nie je príčinou úspechu
Práve záplava negatívnych emócií v nás dokáže ešte väčšmi prehĺbiť alebo umocniť pocit neúspechu. Podľa koučky si skrátka v živote vytvárame vlastné presvedčenia, ktoré môžu mať na základe týchto emócií taktiež negatívny podtón.
„Nemusia byť faktom, nemusia byť pravdou, ale vedia nás v živote nie optimálne ovplyvniť,“ dopĺňa. V takýchto momentoch by sme si podľa Tatiany Červenej mali uvedomiť, že sa musíme so situáciou vysporiadať čím skôr, aby sme dokázali získať späť rovnováhu, energiu, pozitivitu a tiež úspech.
Koučka zároveň poukazuje na to, že nám denne do života prichádzajú ľudia a situácie, ktoré nám určitým spôsobom zrkadlia naše vlastné nastavenie a emócie. Logicky teda platí, že ak sme plní negatívnych emócií, tak si veľa pozitívneho do života nepritiahneme.
„Nie vždy sme v tej spomínanej sínusoide hore. Akonáhle prídu ťažšie chvíle, začne sa to odrážať i na našom okolí,“ vraví a hneď dodáva: „Vďaka zrkadlovým neurónom, ktorými sme vyzbrojení. Ak sme usmiati, pritiahneme si do života ľudí usmiatych, ak sme zamračení, formuje sa tak aj naše okolie. Vieme sa totižto „nakaziť emóciami“ a rovnako vieme emóciami „nakaziť my“.“
Človeče nehnevaj sa, človeče rastieš
Úspech bez neúspechu by existovať nemohol. Napriek tomu koučka hovorí, že ak sme vnímaví, tak si nedovolíme padnúť na samé dno, vďaka čomu ušetríme energiu, ktorú by sme inak potrebovali na návrat na vrchol. To, čo vyťažíme z každej chyby či neúspechu, je na nás.
Mali by sme si dovoliť, aby nás takéto „zakopnutia“ poučili a zmenili k lepšiemu. „Naučme sa to odľahčiť, nebrať to až tak vážne, ale brať to ako takú hru. Napadá mi asociácia: Človeče nehnevaj sa, človeče rastieš,“ zamýšľa sa Tatiana Červená.
13 vecí, ktoré sa úspešní ľudia naučili v mladosti. Dá sa však na nich zapracovať kedykoľvek
Dovoľme teda každému jednému omylu v pracovnom či osobnom živote, ktorý považujeme za neúspech, aby nás zocelil. Naučme sa zakopnúť, padnúť, postaviť sa a opäť nabrať silu do nôh.
Ako teda nedovoliť neúspechu, aby nás „položil na lopatky“, ale naopak, aby bol pre náš život prínosom? Vyskúšajme si osvojiť týchto päť tipov od koučky Tatiany Červenej:
- Buďme vnímaví.
- Žime v prítomnosti a dôverujme svojej intuícii.
- Konajme pri prvých pocitoch, že niečo nie je tak, ako má byť.
- Snažme sa pochopiť poučenie vyplývajúce z neúspechu a zvládnuť vlastnú zmenu.
- Ak sa nám v prvých štyroch bodoch nedarí, neváhajme nájsť pomoc zvonka. Či už to bude terapeut, mentor, konzultant alebo kouč. Toho svojho kouča má napríklad tiež koučka Tatiana Červená.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]