8. augusta 2018

Jedna z top slovenských firiem, ktorá podniká v oblasti zbrojárstva, rozširuje svoje aktivity. Aliter Technologies oznámil strategickú investíciu do kanadskej spoločnosti Tidal Migrations, ktorá sa zaoberá cloudovou migráciou. Hodnotu ani podiel, ktorý Slováci získali, obe strany zverejniť nechcú, pre Forbes však uviedli, že svoje obchodné aktivity ešte plánujú rozšíriť.

IT spoločnosť Aliter Technologies, ktorá bola minulý rok zaradená do rebríčka Deloitte Technology Fast 50 najrýchlejšie rastúcich firiem v strednej Európe, sa zaoberá vývojom a dodávkami informačných systémov.

Slováci predstavili svetu novú vzducholoď. Záujem je o ňu aj v Afrike

Dodáva najmä pre veliteľstvá NATO či nadnárodné zbrojárske koncerny. Ich zariadenia sú napríklad schopné prenášať šifrovanú hlasovú komunikáciu vojaka s veliteľom, video zábery aj informácie o jeho polohe.

Generálny riaditeľ spoločnosti Peter Dostál len vo februári tohto roka v rozhovore pre Forbes povedal, že sa v Kanade, podobne ako v Česku, obzerajú po zaujímavých firmách. „Robíme due diligence, mali sme predbežné rokovania s bankou, ktorá by obchod čiastočne zafinancovala. Niečo by sme hradili z vlastných zdrojov,“ povedal vtedy.

Generálny riaditeľ firmy Peter Dostál žil sedem rokov v Kanade. Aliter Technologies založil v roku 2007. Foto: Ondřej Pýcha/archív Forbes

Výber nakoniec padol na spoločnosť Tidal Migrations, ktorá umožňuje koncovým užívateľom zjednodušený proces migrácie IT infraštruktúry a aplikácií do cloud prostredia. Nepôsobia v oblasti obranného priemyslu, a ako vysvetľuje Patrícia Zlochová z Aliter Technologies, ich produkty im pomôžu najmä v oblasti automatizácie.

Tidal Migrations technologicky spolupracuje napríklad s Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud Platform alebo Red Hat.

V Kanade majú pritom Slováci stále zastúpenie od roku 2015. Doteraz realizovali v regióne zákazky pre ministerstvo obrany a ministerstvo spravodlivosti v provincii Alberta a sú tiež členmi kanadského združenia obranného priemyslu CADSI.

Slováci pomáhajú lekárom v Amerike. Ich nástroj zisťoval, ako im ušetriť čas

„Dlhodobo vyhľadávame investičné príležitosti v regióne Kanady, ktoré vytvárajú synergie v oblasti produktového portfólia a portfólia služieb, prípadne rozširujú prístup k zákazníkom,“ povedala pre Forbes Zlochová. Zároveň potvrdila, že v oblasti špeciálnych systémov tam chcú svoje obchodné aktivity rozšíriť, detaily spoločnosť neuviedla.

Aliter Technologies má okrem Kanady svoje pobočky aj v Česku a Čiernej Hore. Vojenské zákazky tvoria zhruba tretinu jej tržieb, ktoré v roku 2017 dosiahli 30,38 milióna eur. Zisk bol na úrovni 2,78 milióna. Spoločnosť sa však venuje aj vývoju nevojenských informačno-komunikačných technológií, ako sú napríklad cloudové služby, kyberbezpečnostné služby a dátové centrá.

Hlavná foto: Ondřej Pýcha/archív Forbes