3. apríla 2020

Pandémia ovplyvňuje všetky oblasti života vrátane módy aj politiky. Pozrite si tento fascinujúci stret v čase historických správ a ikonických fotografií, ktoré k nám neustále prúdia z celého sveta.

Slovensko len zriedkakedy pritiahne svetovú pozornosť. Táto stredoeurópska krajina však písala históriu počas jedného marcového víkendu, keď jej prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu v šatách, ktoré zladila s farebne identickým rúškom na tvár.

A všetci členovia novej vlády na fotografii zapózovali v ochranných rúškach. Pre mnohých to bol znepokojujúci pohľad, ktorý vyzeral ako reklama na nejaký dystopický televízny seriál či provokatívny editoriál. „Twitter to nedokáže pochopiť,“ uvádzali virálne správy. Nie je jasné, či tento krok bude pochopený ako módne aj politické faux pas, alebo ako odvážny postoj.

Trendové rúška a luxusné gély na ruky.
Zvláštna móda v čase koronavírusu

O dva dni neskôr sme opäť mohli nahliadnuť do alternatívnej reality. Ruský prezident Vladimír Putin počas návštevy nemocnice, ktorá lieči nakazených vírusom Covid-19, mal na sebe celotelový protijadrový žltý oblek.

Svet si už zvykol vídať Putina buď v majestátnych kremeľských oblekoch, alebo bez trička na koni, takže táto fotografia v ľuďoch zarezonovala novým bolestivým tónom. Niekoľko týždňov totiž Rusko hlásilo nula úmrtí a takmer žiadne nákazy novým koronavírusom. Putinov outfit vyslal medzi ľudí zmiešané správy a spustil tisíce virálnych „memečiek“.

Táto fotografia bola zároveň v príkrom rozpore s nedávnymi fotografiami čínskeho prezidenta Si Ťin-Pchinga, ktorého fotografi zachytili s bežným ochranným rúškom z lekárne počas návštevy rôznych pekinských oblastí postihnutých koronavírusom. Účinnejšia maska typu N95 je totiž v Číne obmedzená na používanie len pre medikov. Vojna masiek z pohľadu prieskumov verejnej mienky tak bola oficiálne zahájená.

Ako sa boháči chránia pred koronavírusom?
Chodia na infúzie či nepodliehajú nákupnej panike

Boj proti pandémii v Číne, Japonsku a Južnej Kórei si vyžadoval aj najvyšší stupeň spolupráce medzi týmito historicky nie veľmi kompatibilnými hospodárskymi rivalmi. Tento „ťažko získaný pokrok“ vo vzájomných vzťahoch bude mať dlhodobý vplyv na medzinárodné vzťahy v oblasti Pacifiku. Tento fenomén už má aj meno. Uhádli ste: „Diplomacia v maskách“.

Predtým, ako princovi Charlesovi diagnostikovali koronavírus, sa virálnym stalo video zachytávajúce jeho rozpačitý príchod na istú formálnu udalosť. Princ z Walesu sa opakovane pristihol, ako naťahuje ruku na pozdrav. Ide totiž o automatické gesto diplomatického protokolu, ktorého sa princ Charles držal po celý život.

To, čo sa javilo ako žoviálny omyl, dnes vyznieva takmer zlovestne. Ako dlho sa budú svetoví lídri na samitoch zdraviť dotykom lakťov? A mať pritom na tvárach masky s národnými vlajkami?

“Internety vyhrala“ aj modelka Naomi Campbell s fotografiou z 11. marca, na ktorej má na letisku oblečený celotelový ochranný oblek.

Maska, oblek a rukavice modelku zmenili na nepoznanie, vôbec by ste nemali šancu uhádnuť, kto sa za nimi skrýva. Najskôr sa jej smiali, neskôr sa komentáre zmenili na pochvalné, keď už bolo jasné, že vírus je ozajstný problém a potreba sociálneho odstupu je evidentná.

Odvtedy Naomi zdieľala aj fotografiu z roku 2008, na ktorej bola počas módnej prehliadky oblečená do štýlového „sestričkovského“ obleku z dielne Louis Vuitton, ktorej cieľom bolo vyzbierať peniaze pre zdravotníckych pracovníkov.

Módny kolos LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) pozmenil časť svojej produkcie a vyrába dezinfekciu a ochranné rúška pre zdravotníkov vo Francúzsku, Taliansku a ďalších krajinách. A veľa ďalších módnych producentov pomáha v boji proti pandémii.

Guvernér štátu New York Andrew Cuomo prijal ponuku známeho dizajnéra Christiana Siriana, ktorý vyrába ochranné masky pre ťažko postihnuté zdravotnícke zariadenia v celom štáte. Módni giganti ako H&M a Inditex oznámili, že spolupracujú s Európskou úniou na zabezpečení ochranných pomôcok. Je skvelé vidieť, ako móda a politika spolupracujú a ich spolupráca je pritom obojstranne užitočná.

Nezávislé značky a mladí talentovaní dizajnéri sa zase snažia zachytiť trend rôznymi charitatívnymi iniciatívami. Nedávno som napríklad písal aj o mladej maďarskej módnej návrhárke Dori Tomcsanyiovej, ktorá vyrába pestrofarebné masky s cieľom podporiť miestnych zdravotníkov.

Mohol by byť výsledkom všetkých týchto aktivít nástup „skromnej módy“ v postkoronavírusovej spoločnosti? Uvidíme. Tento príbeh sa ešte stále vyvíja. Sledujte ho, zostaňte doma a umývajte si ruky.

Autor textu je Stephan Rabimovic, ktorý píše pre Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?