23. marca 2021

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes (23. 3.) prijala demisiu vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Rezort bude dočasne viesť minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Ministerstvo spravodlivosti dočasne prevzala vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) po tom, čo sa dnes vzdala funkcie aj ministerka Mária Kolíková (Za ľudí). 

Od 12. marca prišla vláda už o štyroch členov, prezidentka preto vyzvala Igora Matoviča, aby koaličnú krízu ukončil. „Je nevyhnutné, aby premiér svojou demisiou umožnil uzavretie dohody koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády. Postavenie a pozícia žiadneho človeka nie je a nesmie byť dôležitejšia, ako záujem krajiny a jej občanov,“ vyhlásila.

Demisiu Sulíka vníma prezidentka politické gesto. Ako povedala, verí, že si nájde svojich adresátov a prispeje k skoršiemu vyriešeniu vládnej krízy.

Odchádzajúcemu ministrovi sa hlava štátu poďakovala za prácu, ktorú odviedol za rok vo funkcii. „Vážim si, že ste sa s výrazným osobným nasadením venovali tomu, aby váš rezort vo veľmi náročných podmienkach pandémie plnil svoje úlohy a udržal slovenské hospodárstvo v čo najlepšom stave,“ adresovala prezidentka Sulíkovi.

Jeho dočasný nástupca Andrej Doležal má teraz na starosti už tri rezorty, po demisii Milana Krajniaka (Sme rodina) totiž šéfuje aj ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Reklama

Sulík podal demisiu po tom, ako premiér Igor Matovič (OĽANO) v nedeľu (21. 3.) oznámil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Podmienkou bol odchod Sulíka z vlády, odstúpenie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej i podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (obaja Za ľudí) z funkcií, ako aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS).

Strana SaS podľa Sulíka splnila Matovičove personálne požiadavky týkajúce sa vlády. Na rade je podľa Sulíka teraz premiér. Ako vyhlásil v pondelok, ak do stredy k demisii Matoviča nedôjde, podajú aj ostatní členovia vlády za SaS, teda minister školstva Branislav Gröhling a minister zahraničných vecí Ivan Korčok demisiu.

Skončí aj Remišová?

Pár hodín po Sulíkovi podala demisiu aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Podmienky premiéra sú splnené a som presvedčená, že k rekonštrukcii vlády môže prísť,“ povedala počas utorkovej tlačovej konferencie.

Dodala, že v prípade dohody koaličných strán je pripravená sa na post ministerky spravodlivosti vrátiť. Vedením rezortu prezidentka dočasne poverila vicepremiérku a ministerku investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniku Remišovú (Za ľudí).

Podľa vlastných slov zvažovala Kolíková demisiu už po smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, chcela však dokončiť rozbehnutú reformu súdnictva. Napokon odchádza po otvorenej kritike vládnutia premiéra Matoviča.

Budúci pondelok ju chce nasledovať aj jej stranícka šéfka Veronika Remišová. „Ak budem vidieť, že rokovania nikam nevedú, oznámim svoje rozhodnutie tak, ako dnes Mária Kolíková,“ vyhlásila vicepremiérka. Rovnako chce postupovať aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).

„Z vlády odchádza ministerka, na ktorej prácu sme veľmi hrdí. Nie je to rozhodnutie strany, je to jej osobné rozhodnutie,“ povedala Remišová.

Kollár pripúšťa predčasné voľby

Pre trenice v koalícii prerušil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) do budúceho týždňa aktuálnu schôdzu Národnej rady. Ak podľa neho nedôjde čo najskôr k dohode, mali by sa postaviť pred ľudí a oznámiť, že budú predčasné voľby.

„Som presvedčený, že keď sa do týždňa nedohodneme a nepovieme, že takýmto spôsobom ideme spolu a ťaháme spolu za jeden povraz, nemôžeme v tom ďalší a ďalší týždeň pokračovať,“ vyhlásil s tým, že nemôžu traumatizovať spoločnosť a klamať ju.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?