22. marca 2021

Minister hospodárstva Richard Sulík podal demisiu a vyzval premiéra Igora Matoviča, aby tak urobil tiež. Ak neodíde Matovič, odstúpia v stredu aj ostatní dvaja ministri za SaS. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) chce svoje rozhodnutie o tom, či tiež podá demisiu, oznámiť v utorok.

„Demisiu som v týchto chvíľach doručil pani prezidentke, zajtra (v utorok) doobeda s ňou budem mať osobné stretnutie,“ povedal predseda strany Sloboda a solidarita (SaS). „Situáciu v slovenskej vláde treba urýchlene riešiť, vláda je nefunkčná možno už tri týždne. Verím, že tento môj krok k tomu prispeje,“ dodal.

Sulík vyhlásil, že za SaS sú týmto splnené požiadavky na riešenie koaličnej a vládnej krízy a môže dôjsť k rekonštrukcii vlády na základe doterajšej koaličnej zmluvy. „Igor Matovič má teraz šancu splniť, čo sľúbil,“ vyhlásil. Dodáva, že jeho strana chce hľadať spoločnú dohodu, „aby sme vedeli pokračovať na pôdoryse dnešnej koalície a dnešnej koaličnej zmluvy“.

Premiér Matovič však v nedeľu večer prišiel s dlhším zoznamom ľudí, ktorí majú odstúpiť z funkcií, ak má odísť aj on. Žiadal odchod predsedníčky zdravotníckeho výboru parlamentu Janky Bittó Cigánikovej (SaS), ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej i Juraja Šeligu (obaja Za ľudí) a „vrátenie“ jedného ministerstva, ktoré má SaS.

Posledný návrh Sulík odmietol, v prípade Bittó Cigánikovej pripustil, že by sa mohli o takomto kroku rozprávať, ak by SaS dostala iné predsednícke kreslo vo výbore. „Ak Igor Matovič chce, aby sme boli súčasťou koalície pod vedením strany OĽaNO, ale, samozrejme, vládu by už viedol niekto iný, sme pripravení spraviť dohodu,“ vyhlásil Sulík.

Reklama

Naďalej platí, že ak do stredy k demisii Igora Matoviča nedôjde, podajú aj ostatní členovia vlády za SaS, teda minister školstva Branislav Gröhling a minister zahraničných vecí Ivan Korčok demisiu.

Čo na požiadavky Matoviča hovorí strana Za ľudí?

Ani po dnešnom (22. marca)  rokovaní predsedníctva strany Za ľudí nie je jasné, ako zareagujú na personálne požiadavky premiéra Matoviča. „Zajtra oznámime ďalšie kroky,“ povedala Veronika Remišová a vyzvala Sulíka a Matoviča, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga, ktorého odchod si dal premiér ako jednu z podmienok svojej demisie, tvrdí, že ráta aj s takouto možnosťou. „Dnes som informoval orgány našej strany, že som pripravený opustiť post podpredsedu NR SR a do rokovaní o ďalšom postupe v koalícii je moje funkcia k dispozícii strany a záujmu koalície. Aktuálne pokračujú rokovania na úrovni 4-koalície,“ napísal na sociálnej sieti.

Ak zostane vo vláde Matovič, zostane aj Sulík

Sulík tiež vyhlásil, že si vie predstaviť, že by Matovič obsadil nejaké ministerstvo, ktoré aktuálne patrí hnutiu OĽaNO. „Ponúkol som mu, že ak by došlo k dohode, že predsedovia strán nebudú vo vláde, tak som pripravený toto spraviť,“ dodal.

„Ak sa iba presunie na iného člena vlády, tak v záujme dohody vieme žiť aj s týmto, ale v takomto prípade aj ja chcem ostať členom vlády,“ tvrdí Sulík.

Predseda SaS ďalej povedal, že ak dôjde k výmene premiéra, „budeme normálne pokračovať ďalej“. Koaličnú krízu podľa vlastných slov vníma iba ako také „zahrkotanie“ a je pripravený rokovať v záujme pokračovania vlády. „Podávam demisiu, lebo Igor Matovič si dal tú podmienku, že najprv to musím byť ja.“

Urážky a nedodržiavanie dohôd

Na otázku, či by po odchode z vlády podporili prípadné hlasovanie o predčasných voľbách, Sulík odpovedal: „budeme hlasovať proti“. Ak ale Igor Matovič bude predsedom vlády, tak už nebudeme súčasťou vlády pod Igorom Matovičom, zopakoval. „V parlamente podporíme rozumné návrhy, možno za podmienky, že dáme nejaké naše pozmeňujúce návrhy.“

Sulík pomenoval zo svojho pohľadu aj príčiny vládnej krízy. „Ja som si dosť dlho nechal skákať po hlave, celý rok som musel počúvať rôzne útoky, invektívy, urážky. Keď ma ale (Igor Matovič) začal spájať s vraždou Jána Kuciaka, tak som pochopil, že to pochopil ako moju slabosť,“ dodal Sulík.

Podstatné podľa odstupujúceho ministra hospodárstva je, že premiér nedrží dohody. „Prvú dohodu o neútočení sme uzavreli v máji, platila pár mesiacov. V novembri sme uzavreli ďalšiu, vydržala niekoľko dní. Minulú stredu ďalšiu, tá nevydržala ani 24 hodín.“

Dlhodobé napätie v štvorkoalícii sa vystupňovalo po tom, keď premiér 1. marca oznámil nákup vakcín Sputnik V aj napriek nesúhlasu koaličných partnerov. Zo súčasného kabinetu odvtedy odišli minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a šéf rezortu práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?