12. novembra 2020

Oslovili sme tucet osobností z našich obálok, aby nám napísali, ako vidia a prežili uplynulú dekádu a čo ich naučila do ďalších rokov. Samozrejme, všetkých sa dotkla súčasná koronakríza. No viacerí sa podelili aj s optimistickejšími ideami či novými skúsenosťami.

Prinášame prvú štvoricu osobností, ktorú tvoria Gabriel Eichler, Miroslav Trnka, Elena Kohútiková a Michal Meško. Viete, kto z nich sa naučil piecť domáce bagety?

Gabriel Eichler, investor

Svet sa dramaticky zmenil. No dúfam v obrat

Zažil som niekoľko zásadných zmien, ktoré ovplyvnili môj život a pohľad na svet. Šesťdesiaty ôsmy rok v ČSSR a nadšenie s ním spojené, sovietska invázia, moja emigrácia do USA, odpor proti vojne vo Vietname, éra hippies. Potom koniec 80. rokov, pád komunizmu v Európe, príchod trhovej ekonomiky a demokracie, rýchly rast, globalizácia, nadšenie… a zrazu kríza 2007 – 2009.

Gabriel Eichler. Foto: Tomáš Halász

Reklama

Pred desiatimi rokmi sa svet z nej len začal zotavovať. Priniesla neistoty a strach, a v mnohých ľuďoch (aj keď asi nie vo väčšine) vyvolala pochybnosti o superiorite kapitalizmu a možno aj demokracie. Do veľkej miery bolo prekonanie ekonomických následkov krízy spojené s dodnes trvajúcim obrovským uvoľnením monetárnej politiky najprv v USA a následne aj v EÚ, ktorý však v spojení s veľkým technologickým pokrokom nesprevádzali (na rozdiel od minulosti) inflácia ani rast miezd. No prejavilo sa to v cenách iných aktív – obrovským rastom na burzách či realít. V posledných 10 rokoch urýchlený technologický progres, obzvlášť internet, sociálne siete, globálna komunikácia a s tým spojené otvorenie on-line svetových trhov, mali niekoľko následkov.

„Náš svet sa v uplynulých desiatich rokoch dosť dramaticky zmenil. Žiaľ, nie k lepšiemu a bezpečnejšiemu. Ale dúfam a verím, že ako toľkokrát v histórii, aj tento marazmus skoro prejde.“

Fiškálna a finančná disciplína, ktorá bola roky dôležitým elementom úspešnej hospodárskej politiky, stráca podporu. Globálne trhy a technológie umožnili pomerne malej skupine ľudí hlavne v USA úžasne, aj keď legálne, zbohatnúť – zatiaľ čo stredné a nižšie triedy zbohatli menej. To v mnohých zvyšuje pochybnosti o kapitalizme a neprispieva k sociálnej súdržnosti.

V tejto atmosfére sú sociálne siete s algoritmickým vytváraním názorových bublín výbornou zbraňou v rukách rôznych aktérov, ktorí majú schopnosť ich využiť či zneužiť. Mnohí ľudia sú náchylní prijímať iné „istoty“, propagátorov výmyslov, extrémnych hnutí (ľavých, pravých i bizarných) a efemérnych teórií, vodcov spasiteľov. Volebné preferencie v mnohých krajinách a spochybňovanie demokratických inštitúcií a zvyklostí sú toho prejavom.  No a do toho prišiel Covid-19, nielen s jeho zdravotnými, ekonomickými a sociálnymi následkami, ale aj ako dobrá téma na zneužívanie na sociálnych sieťach.


Miroslav Trnka, spolumajiteľ spoločnosti Eset

Naučil som sa lepšie žiť a viac veriť v Slovensko

Ostatných desať rokov má pre mňa možno podobne podstatný význam ako pre slovenský Forbes. Keď sa pre Forbes koncom roka 2010 niečo začínalo, u mňa sa niečo končilo. Na prelome rokov 2010 a 2011 som po asi 20 rokoch odišiel z dennej operatívy Esetu. Firma vtedy napĺňala môj život na sto percent. Aj keď som neodišiel úplne a v strategickom riadení firmy sa stále angažujem, naučiť sa tráviť čas mimo firmy nebolo pre mňa vôbec jednoduché. Hľadal som niečo, čo medzeru po „odchode“ z Esetu vyplní.

Miroslav Trnka. Foto: Miro Nôta

A našiel som skvelý život, v ktorom sa môžem venovať rodine, a popritom byť užitočný aj okoliu. Najviac pre mňa, samozrejme, znamená čas, ktorý môžem tráviť s mojimi dnes už dospelými deťmi. Venujem sa aktivitám, ktoré ma napĺňajú a formujú môj život a život môjho okolia.

Keby som mal vybrať jedinú oblasť alebo aktivitu, bola by to Nadácia Zastavme korupciu, ktorú sme založili pred niekoľkými rokmi. Korupciu som totiž vtedy vnímal a stále vnímam ako zásadný problém našej krajiny. Vedenie nadácie dalo za niekoľko rokov dokopy tím skvelých ľudí a mám veľkú radosť z toho, že sa k nim pridáva čoraz viac dobrovoľníkov a sympatizantov. Nadácia je dnes rešpektovanou protikorupčnou organizáciou a jej hlas počuť.

„Keby som mal z posledných desiatich rokov vybrať jedinú oblasť alebo aktivitu, bola by to Nadácia Zastavme korupciu, ktorú sme založili pred niekoľkými rokmi. Korupciu som totiž vtedy vnímal a stále vnímam ako zásadný problém našej krajiny.“

Aj vďaka tomu som sa opäť utvrdil v tom, že na Slovensku máme šancu na lepšiu spoločnosť. Nakoniec sa ľudia vymedzia voči zlým veciam a najmä: za posledné desaťročia sa im to vždy podarilo demokratickou cestou. A to nie je malá vec, keďže v mnohých spoločnostiach je táto schopnosť na míle vzdialená realite.

Nechcem, aby moje slová vyzneli ako klišé, no nakoniec to úplne najdôležitejšie, čo som získal za posledné roky, je sloboda. V rozhodovaní, v aktivitách, ktoré si vyberám a ktorým sa venujem. A sloboda ide ruka v ruke so zodpovednosťou. Nesmieme premárniť šance a príležitosti, ktoré nám ponúka. Najmä v týchto ťažkých časoch.

Objavil som tiež veľa malých radostí každodenného života. Napríklad som nedávno upiekol prvé vlastné bagety (smiech).


Elena Kohútiková, podpredsedníčka dozornej rady VÚB Banky

Musíme sa opäť zmobilizovať

Posledná dekáda znamenala v mojom profesionálnom i súkromnom živote veľké zmeny. Najprv som sa prehupla do statusu pracujúcej dôchodkyne – aj keď sa v mojom živote nič výrazne nezmenilo, stále som pracovala s plným nasadením.

Reklama
Elena Kohútiková. Foto: Miro Nôta

Zásadná zmena nastala, keď som sa stala plnohodnotnou dôchodkyňou a naučila som sa, že je nádherné spájať starostlivosť o vnúčatá s profesionálnymi aktivitami. Človeku sa otvoria obzory, ktoré doteraz nevnímal, je omnoho efektívnejší a vie si vážiť každú chvíľu. A už 10 rokov mám pri sebe partnera, ktorý ma v tomto všetkom veľmi podporuje.

Keď sa mám pozrieť na sektor bankovníctva, tam sa toho za posledných 10 rokov udialo veľmi veľa. Naše banky prežili obdobie finančnej krízy, z ktorej vyšli bez straty kredibility, čo je dobrá správa pre spoločnosť. Pevne sa v nich usídlila digitalizácia – to ocení každý klient, ktorý z tohto pokroku profituje. Dnes si už takmer všetky operácie vie klient urobiť z domu a bankové pobočky sa menia skôr na poradenské centrá. A to je obrovský skok vpred.

„Za poslednú dekádu sme sa výrazne odchýlili od reforiem a dobiehania najvyspelejších ekonomík Európy, čo nás kedysi preslávilo.“

Posledná dekáda priniesla aj ďalšie skutočnosti, ktoré ma prekvapili – vrátane Covidu-19, ktorý nás zaskočil svojou intenzitou, robustnosťou a ničivým dopadom na ľudí a svetové ekonomiky. Podobne nemilý je pre mňa poznatok, že sme sa za poslednú dekádu výrazne odchýlili od reforiem a dobiehania najvyspelejších ekonomík Európy, ktoré nás kedysi preslávili. Nevyužili sme možnosť, ktorú nám poskytla jednotná mena euro a pomerne vysoký rast ekonomiky, ktoré po kríze prišli, a tieto možnosti sme „prejedli“.

Na druhej strane bolo pre mňa pozitívnym prekvapením, ako rýchlo si ľudia zvykli na novú menu, ako kladne tento krok prijali a akú vysokú podporu má dnes euro na Slovensku. A to ma napĺňa optimizmom, že sa opäť zmobilizujeme a dokážeme nadviazať na predchádzajúce ekonomické úspechy našej krajiny. A že to i ľudia podporia.


Michal Meško, CEO a spolumajiteľ Martinus.sk

Na ceste za poznaním

Ostatných 10 rokov som mal šťastie kráčať povedľa tisícok ľudí, ktorí spojili státisíce čitateľov s miliónmi kníh a myšlienok v nich. Vďaka tomu som oveľa viac precítil, že firmu robí skutočne odolnou sieť utkaná z ľudí, ktorí ju tvoria. Pretože je jedno, či máte najlepší nápad na svete alebo grandióznu víziu, ani sa k nim len nepriblížite, ak sa na cestu nevyberiete s ľuďmi, ktorí majú chuť ich napĺňať.

CEO Martinusu Michal Meško. Foto: Peter Brichta

Naučil som sa lepšie ovládať svoj perfekcionizmus a v správnych chvíľach sa ho vzdať pre vyšší, spoločný cieľ. Ale aj nebáť sa byť rozhodnejší v situáciách, ktoré po tom volajú. Naučil som sa, že sa navždy budem učiť.

„Naučil som sa, že sa navždy budem učiť.“

No najmä, utvrdil som sa v tom, že podnikanie môže byť – a v skutočnosti je – o oveľa viac ako len o tvorení zisku. Je to jeden z najsilnejších nástrojov, ako pomôcť tvoriť spoločnosť, v ktorej chcete žiť.

Výročné vydanie magazínu Forbes si môžete kúpiť tu. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?