24. januára 2020

Svetoví lídri, osobnosti z politiky a biznisu sa aj tento rok zišli vo švajčiarskom Davose na Svetovom ekonomickom fóre. Toto podujatie v minulosti pútalo pozornosť verejnosti kvôli pompéznym príchodom aktérov na súkromných lietadlách a sume, ktorú každý účastník zaplatí. Tento rok to bolo 27-tisíc dolárov.

Napriek tomu, že hlavnou témou by mala byť globálna ekonomika a biznis, všetky oči sa skôr sústredili na ďalší súboj aktivistky Grety Thunberg a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Klimatické zmeny a záchrana planéty tak ekonomike prebrali hlavné slovo. Napriek tomu vám Forbes prináša výber dôležitých posolstiev, ktoré ste možno prehliadli.

Uhlíková daň na dovoz

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen počas stretnutia vyhlásila, že Brusel môže prijať uhlíkovú daň na dovážané tovary. Stane sa tak v prípade, ak by prechod na uhlíkovú neutralitu znamenal znevýhodnenie našich tovarov. „Nemá význam znižovať emisie skleníkových plynov doma, ak zvýšime dovoz oxidu uhličitého zo zahraničia,“ cituje von der Leyen TASR.

Investovanie do startupu je riziko a out. Nadšenie spred troch rokov spľaslo

Tento krok by bol podľa nej známkou férovosti voči tuzemským firmám a pracovníkom. K uhlíkovej neutralite sa Únia zaviazala k roku 2050, zároveň minulý týždeň predstavila Komisia plán na mobilizáciu jedného bilióna eur na podporu prechodu k neutralite.

Predstavitelia Únie však na druhej strane priznali, že pre to nechcú stratiť pozíciu na trhu v prospech krajín, ktoré opatrenia na ochranu klímy nebudú dodržiavať.

Dohoda o digitálnej dani

Jednou z tém sa stali aj globálne daňové pravidlá, ktoré by zodpovedali dnešnej digitálnej dobe. Spoločne na nich majú pracovať zástupcovia USA a Francúzska. Aby sa tak mohlo stať, muselo prísť medzi týmito krajinami najskôr k prímeriu v spore, ktorý sa týkal daní pre veľké internetové koncerny.

Ako uvádza TASR, francúzsky minister financií Bruno Le Maire a jeho americký kolega Steven Mnuchin sa dohodli, že globálny pakt o minimálnej firemnej dani sa zrealizuje ešte tento rok. Okrem toho sa im podarilo spísať aj prvú zmenu medzinárodných daňových pravidiel od 20. rokov minulého storočia.

Okrem panelov a diskusií sa v Davose odohral aj klimatický protest pod vedením švédskej aktivistky Grety Thunberg. Foto: TASR

„Dnes ráno (v štvrtok 23. 1., pozn. red.) sme s americkým ministrom financií a generálnym tajomníkom OECD dlho diskutovali a som rád, že vám môžem oznámiť, že Francúzsko a USA dospeli k dohode, ktorá poskytuje základ pre prácu na digitálnej dani v rámci OECD,“ povedal Le Maire v Davose. „Je to dobrá správa, pretože znižuje riziko amerických sankcií a poskytuje šancu na medzinárodné riešenie problému digitálnej dane,“ doplnil. Šéf OECD Ángel Gurría dúfa, že rámcový návrh digitálnej dane by mohol byť hotový do júla.

Čo radia úspešní startupisti? Nová dekáda praje ženám a inováciám

Pozor na bitcoin

Okrem politikov sa slova chopil aj celosvetovo uznávaný biznisman Ray Dalio. Podobne ako mnoho ekonomických analytikov ani on neodporúča, aby ľudia zbytočne kopili hotovosť. Radí radšej investovať. V rozhovore pre americkú televíziu CNBC však vyslovil varovanie pred nakupovaním kryptomien. Peniaze majú podľa neho dve úlohy: sú prostriedkom a držiteľom hodnoty. Bitcoin podľa zakladateľa Bridgewater Associates nedokáže efektívne zaistiť ani jednu zo spomínaných úloh.

Napriek tomu, že Dalio sa minulý rok preslávil svojou veľmi pesimistickou rečou, tento rok vyhlásil, že nástup ekonomickej recesie vo vyspelých štátoch neočakáva. Na druhej strane však dodal, aby sa investori sústredili aj na obdobie po amerických voľbách, ktoré budú tento rok na jeseň. Podľa neho by sa investori mali zbaviť hotovosti a budovať dostatočne diverzifikované portfólio.

Diverzifikácia v 5G

Nemecká kancelárka Angela Merkel vyhlásila, že pri budovaní 5G sietí je kvôli bezpečnosti mimoriadne dôležitá diverzifikácia. Berlín dlhodobo hovorí o bezpečnostných rizikách tejto siete a objavili sa aj špekulácie, že prevádzkovateľa Huawei by mali úplne vylúčiť zo siete. Prísne opatrenia požadujú aj Spojené štáty, ktoré okrem toho upozornili svojho partnera, Francúzsko, že by nedodržiavanie bezpečnostných pravidiel mohlo ohroziť výmenu spravodajských informácií.

Uzemniť valuáciu startupov

Kým u nás sú investori s nalievaním peňazí do startupov ešte veľmi opatrní, v západných krajinách sa už stihli aj popáliť. Firmy ako Uber či Lyft dokázali urobiť z ľudí milionárov, ale napríklad pád coworkingového startupu WeWork ukázal tvrdú realitu. Napriek tomu, že CEO nadnárodnej spoločnosti Goldman Sachs David Solomon obhajuje v tejto kauze prácu banky, valuácia starupov by sa podľa neho mala upraviť. Ako píše americký Forbes, hodnota nových, najmä technologických firiem, sa podľa neho šplhá do obrovských výšok. A aby sa predišlo škodám, mali by sa držať viac pri zemi.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk