1. júna 2020

Už niekoľko dní na Slovensku pribúdajú nové prípady nákazy koronavírusom len v jednotkách. Vláda na čele s premiérom Igorom Matovičom za tým vidí disciplinovanosť Slovákov a správne nastavenie pravidiel. Tie sa stredou 3. júna takmer úplne uvoľnia. 

Konzílium epidemiológov rokovalo o ďalšom uvoľňovaní pravidiel. Ako na úvod tlačovej konferencie vyhlásil Matovič, dohodli sa na zásadných krokoch. „Už toho nezostane veľa obmedzeného,“ povedal predseda vlády. Podrobnosti zverejní Úrad verejného zdravotníctva v utorok 2. júna.

Ako zorganizovať návrat zamestnancov do práce?
Manažér by mal vytvoriť pocit bezpečia a istoty

Hranice

Slováci žijúci v Česku a Maďarsku budú môcť navštíviť našu krajinu aj bez toho, aby mali v jednej z týchto dvoch krajín nahlásený pobyt. Takisto nebudú musieť absolvovať test či dvojtýždňovú domácu karanténu. Bude však potrebné preukázať sa dvomi dokladmi — či už výpisom, že tam platia za telefón, pracovnou zmluvou alebo napríklad aj účtom za elektrinu, na ktorom je meno daného človeka. Okrem toho budú môcť Slovenskom bez zastavenia prejsť aj občania iných štátov Európskej únie, ktorí sa vracajú do krajiny, v ktorej majú občianstvo. O výnimku pre tranzit nemusia žiadať ministerstvo vnútra, ako to bolo doteraz. Povinnosť žiadať o výnimku ministerstvo vnútra však ostáva občanom krajín EÚ, ktorí cestujú do krajiny, kde nemajú občianstvo, len trvalý alebo prechodný pobyt. V oboch prípadoch musia opustiť územie našej krajiny do 8 hodín, môžu sa zastaviť na nevyhnutné dočerpanie pohonných látok.

Otázku letných dovoleniek a cestovania ešte vláda nevyriešila. Rokovania sa majú uskutočniť ešte s ďalšími krajinami.

Rúška

Vonku ich ľudia nebudú musieť nosiť v prípade, že dva metre od nich sa nenachádza nikto iný. V interiéri a na hromadných podujatiach zostávajú povinné. 

Športové podujatia

Budú povolené od stredy 3. júna za podmienok, ktoré zverejní Úrad verejného zdravotníctva.

Stravovanie

Reštaurácie, bary a kaviarne budú musieť stále dodržiavať dvojmetrový rozostup medzi stolmi. Ruší sa časové obmedzenie otvorenia prevádzok a počet ľudí pri jednom stole.

Taxislužby

Fólia, ktorá mala predeliť prednú a zadnú časť auta, bude už len odporúčaná. Takisto vodiči nebudú musieť dodržiavať 15-minútové prestávky medzi jednotlivými zákazníkmi. Povolené je používanie klimatizácie.

Podujatia a spoločenské akcie

Pre umelcov sa ruší povinnosť mať negatívny test, zavádza sa šachovnicové sedenie namiesto 2-metrových rozostupov. Od stredy sú povolené hromadné podujatia pre 500 ľudí, od 1. júla až do konca roka pre 1000 osôb. 

Wellness a fitness

Od stredy je možné cvičiť vo vnútorných športoviskách, takisto bude prístupný aj wellness, kúpele, kúpaliská.

Ubytovanie

Ruší sa 24-hodinový odstup medzi jednotlivými hosťami a povinnosť samostatných sociálnych zariadení na izbe.

Pravidlá pre seniorov

Od stredy budú otvorené denné stacionáre pre klientov do 60 rokov. Matovič prisľúbil uvoľňovanie v ďalších týždňoch. Na druhej strane sa rušia špeciálne otváracie hodiny pre dôchodcov.

Sprísňovanie opatrení sa na Slovensku začalo diať v polovici marca. Dnešným dňom sa do školských lavíc vrátila aj časť detí. Napriek dobrým výsledkom, o ktorých hovoria aj odborníci, sa však nevylučuje druhá vlna, ktorá by mohla prísť na jeseň.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?