18. septembra 2020

Američania od nedele 20. septembra zakážu na svojom území na všetkých platformách sťahovanie čínskych aplikácií TikTok a WeChat. Obe aplikácie majú podľa amerických úradov zbierať dáta o občanoch USA. Preto ich materským firmám Trump hrozil už pred niekoľkými týždňami, že ich činnosť na území Spojených štátov obmedzí. Alternatívou mal byť predaj americkej časti biznisu niektorej z veľkých domácich spoločností.

Možný predaj sa týka hlavne TikToku, sociálnej siete s krátkymi videami zameranej najmä na tínedžerov, ktorá patrí spoločnosti ByteDance. WeChat, aplikácia primárne určená na posielanie správ, no medzičasom aj na ďalšie služby vrátane finančných, je pod kontrolou firmy Tencent.

Americký prezident Donald Trump vedie ťaženie proti Číne – v obchode aj technológiách. Foto: SITA

„Komunistická strana Číny ukázala, že má prostriedky a motívy na využitie týchto aplikácií na ohrozenie národnej bezpečnosti, zahraničnej politiky a ekonomiky USA,“ napísalo v piatkovej správe americké ministerstvo hospodárstva.

Toto sú najlepšie zarábajúce hviezdy TikToku

V dôsledku nového opatrenia nebudú môcť užívatelia v Amerike od nedele sťahovať tieto aplikácie a cez WeChat nebudú môcť robiť finančné transakcie.

Reklama

Tí, ktorí ich už majú nainštalované, ich zrejme budú môcť používať, no nebudú si ich môcť aktualizovať. TikTok dostal čas do 12. novembra, aby vyriešil „obavy z ohrozenia národnej bezpečnosti.“

Zmenu by mohol priniesť obrat v možnom predaji časti TikToku Američanom, ktorý by Trump odobril. Prezident vydal príkaz, ktorým od ByteDance vyžadoval predaj do 90 dní, 14. augusta. No takúto transakciu bude chcieť schvaľovať aj Peking, oznámili tento týždeň Číňania. Najvážnejším kandidátom na prevzatie sociálnej siete je nateraz spoločnosť Oracle.

Zákaz pre TikTok bude zrejme pre užívateľov aplikácie tiež znamenať ich odrezanie od virtuálnej meny, ktorá sa v nej používa. VirtualCoins sú tiež menou, v ktorej zarábajú influenceri na tejto sieti.

Autorkou je Lisette Voytko, pre Forbes pokrýva breaking news.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?