19. augusta 2020

Ak chcete, aby na vás ľudia hľadeli ako na lídra, musíte ako líder pôsobiť. Určite by sme mali zvážiť aj to, ako sa prezentujete počas videohovorov. Nejde totiž len o to, čo máte oblečené či čo je na obrazovke za vami.

Cieľom je, aby bola vaša komunikácia plynulá a nič vás nerozptyľovalo od podstaty konkrétnej diskusie. Zosumarizovala som tri veci, ktoré možno robíte a ktoré podkopávajú vašu autoritu a vystupovanie počas online porád cez Zoom či iné nástroje.

Sadnime si k tomu ešte. Tréner manažérov vybral 11 fráz,
ktorým by sa lídri mali vyhýbať

1. Pozor na technické problémy so spojením.

Povedané stokrát. Ale naozaj testujte. Testujte. Testujte. Snažte sa vyskúšať, ako daná technológia funguje, ešte predtým, ako ju budete potrebovať. Uistite sa, že ste si riadne stiahli a nainštalovali potrebný softvér, a overte si, či funguje zvuk aj obraz. Prezrite si rôzne možnosti v aplikácii.

Technické problémy ľudí frustrujú. A bez ohľadu na to, či je to vaša vina alebo nie, pre ľudí môže byť ťažké nespájať si vás s týmito problémami. Ľudia budú frustrovaní z vás. Ešte skôr, ako budete nejakú technológiu potrebovať, mali by ste jej venovať trochu času navyše a otestovať si ju.

Reklama

Top manažéri, vyhnite sa stresu.
Pomôcť môžu tipy od mentorky stres manažmentu

2. Keď hovorí jeden cez druhého.

Jedným z technických problémov, ktoré môžete zažiť, je pomalý internet či časový posun prenosu hlasu. Ak si také niečo všimnete, odolajte pokušeniu hovoriť hneď, ako predpokladáte, že iný človek na porade dokončil svoju myšlienku. Možný časový posun môžete spomenúť aj pred všetkými účastníkmi porady, a požiadajte ich, aby niečo konkrétne povedali, keď chcú naznačiť, že už svoju myšlienku skončili. Všetci na porade tak budú vedieť, kedy už môžu hovoriť.

Je otravné, keď ľudia rozprávajú jeden cez druhého, aj keď to nie je nevyhnutne ich chyba. Nebojte sa do porady zaradiť zopár páuz. Ticho nikdy nikomu neublížilo.

3. Nestíšili ste si mikrofón.

Líder by nemal byť jediný, kto na porade rozpráva. Líder by mal aj počúvať. Ak práve nehovoríte, vypnite si mikrofón. Táto rada je obzvlášť dôležitá, ak komunikujete v hlučnom prostredí alebo na nejakom verejnom mieste. Zapnutý mikrofón môže spôsobiť aj echo. Ruchy ľudí rozptyľujú.

Byť profesionál znamená správať sa profesionálne. Otestujte si technológie, ktoré budete používať, aby ste sa vyhli zmätku, nerozprávajte, keď hovoria iní, a vypnite si mikrofón, keď práve nehovoríte.

Autorkou článku je Avery Blank. Pre Forbes US píše o témach spojených s kariérnymi príležitosťami a tipmi pre biznis lídrov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?