19. júna 2020

Situácia na Slovensku je podľa premiéra Igora Matoviča stabilná a konzílium odborníkov preto rozhodlo o uvoľnení zvyšných opatrení. Hlavný hygienik Ján Mikas od soboty 20. júna ruší zákaz nedeľného predaja a k bezpečným krajinám, do ktorých môžeme voľne cestovať, pribúda od soboty 6. hodiny ráno aj Poľsko. Od 1. júla bude s podmienkou splnenia bezpečnostných opatrení možná aj organizácia športových podujatí nad tisíc ľudí, vrátane maratónov.

Medzi hlavné zmeny, ktoré oznámil premiér spoločne s odborníkmi na tlačovej konferencii v piatok, patrí znovuotvorenie obchodov v nedeľu. Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa však predajne musia naďalej dbať na riadnu sanitáciu a dezinfekciu predajní.

„Toto opatrenie sme považovali z epidemiologického hľadiska za veľmi dôležité, keďže sa v predajniach premelie veľmi veľa ľudí. Teraz neuberáme na kritériách a neznamená to, že by mali obchody upustiť od dezinfekčných prác. Bude na konkrétnych prevádzkach, aby si to manažovali tak, aby bol výsledok dostatočný,“ uviedol Mikas.

3 bilióny dolárov za tri roky. Nová analýza radí, ako udržať pokles emisií aj po korone

Napriek opätovnému umožneniu nedeľného predaja ale Matovič dúfa, že táto otázka ešte nie je definitívne uzavretá.  „Ja verím, že sa do normálu ešte len dostaneme a doprajeme zamestnancom maloobchodných prevádzok voľnú nedeľu,“ uviedol premiér. Aktuálne sa o zákaze nedeľného predaja diskutuje, proti je však koaličná SaS. „Platí koaličná dohoda, že kým na tom nie sme dohodnutí, nechceme to lámať cez koleno,“ povedal Matovič a dodal, že dúfa, že sa so SaS ešte dohodne.

Ďalšie uvoľňovanie

Od soboty 6. hodiny rannej budú môcť Slováci voľne cestovať aj do Poľska. Matovič však upozorňuje na to, aby ľudia zvážili cestovanie do Sliezskeho regiónu, v ktorom pretrváva problém s koronavírusom.

K zoznamu bezpečných krajín pribúda aj Čierna hora, Monako a Faerské ostrovy, pričom tento zoznam bude pravidelne aktualizovaný. „Niektoré krajiny možno pribudnú a niektoré z neho môžu po zhoršení epidemiologickej situácie vypadnúť,“ uviedol Mikas s tým, že situáciu budú naďalej monitorovať. Upozornil tiež na to, aby ľudia dôkladne zvážili, či podstúpia riziko vycestovania, ktoré stále pretrváva.

Miliónové tržby a krach. Koronakríza pochovala sieť obchodov so šperkami a hodinkami Klenoty Aurum

„Najbezpečnejšia krajina, kam cestovať, je Slovensko. Ale keď niekoho žerú mrle a potrebuje ísť k moru, tak najbezpečnejšie je Chorvátsko, potom Čierna hora, trošku menej ale stále bezpečné je Grécko a potom Bulharsko,“ doplnil premiér.

Ako dodal, na samite lídrov EÚ, ktorý sa koná v piatok po tlačovej konferencii, chce otvoriť tému prepojenia informačných systémov v rámci Schengenského priestoru. „Bohužiaľ dnes si v rámci Európy nevymieňame informácie o tom, kto do nášho priestoru prišiel z tretích krajín. Je to však otázka života a smrti a ochrany zdravia,“ povedal.

Rúška ostávajú

Od 1. júla bude tiež možné organizovať aj športové podujatia nad 1000 ľudí, aj keď pôvodne Matovič hovoril, že tento rok sa takého hromadné akcie konať nebudú. „Ak organizátor zabezpečí šachovnicové sedenie, bude možné organizovať podujatia aj nad tisíc osôb,“ uviedol premiér v piatok. Organizátor však bude musieť zabezpečiť kontrolovaný vstup a výstup ľudí, kapacita môže byť naplnená len do 50 percent sedadiel.

Od prvého júla tiež konzílium povoľuje organizovanie maratónov, pričom presné podmienky stanoví Úrad verejného zdravotníctva.

A aká je budúcnosť rúšok? „Rúška sa tak ľahko nezbavíme, je to možno na niekoľko rokov, možno doživotne,“ povedala hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková. Povinnosť nosiť rúška v interiéroch či vo verejnej doprave preto naďalej ostáva v platnosti. Rúška, osobná aj respiračná hygiena a doržiavanie sociálno-dištančných vzdialeností sú podľa nej naše súčasné zbrane. Šancou je očkovanie, ktoré by mohlo ukončiť povinnosť rúšok.

Prehľad uvoľnených opatrení

Od 1.júla:

 • umožní sa organizácia hromadných podujatí s počtom viac ako 1000 osôb výhradne pre podujatia, ktoré je možné organizovať za podmienky dodržania šachovnicového sedenia. Maximálna obsadenosť do 50 percent z kapacity sedadiel
 • umožnia sa hromadné podujatia s počtom osôb do 1000 osôb v jednom okamihu. Organizátor bude povinný preukázať v prípade kontroly dodržania limitu. Bude musieť zabezpečiť kontrolovaný vstup a výstup účastníkov
 • konzílium súhlasí s organizovaním maratónov, pričom podmienky zverejní Úrad verejného zdravotníctva osobitným usmernením

Od 20. júna:

 • do zoznamu bezpečných krajín pribúda Poľsko, Čierna Hora, Monako, Faerské ostrovy
 • občania EÚ môžu prechádzať územím Slovenska aj bez súhlasu ministerstva vnútra (tranzit), pričom sú povinní prejsť územím bez zastavenia s výnimkou čerpania pohonných hmôt
 • umožňuje sa alternatívne podávanie 1. svätého prijímania do dlane
 • prevádzky, ktoré museli doteraz viesť evidenciu zákazníkov a uchovávať ju 30 dní už tuto povinnosť nebudú mať
 • ruší sa povinnosť zaistiť merania telesnej teploty pri vstupe do objektov štátu či územnej samosprávy, pri vstupe na kúpaliská a do welness centier
 • ruší sa povinnosť zabezpečiť znefunkčnenie prostriedkov, ktoré vyrábajú aerosol (napríklad sušiče rúk)
 • ruší sa povinnosť uzatvoriť všetky maloobchodné prevádzky v nedeľu a povinnosť vykonávať dezinfekciu v nedeľu (stále platí povinnosť pravidlá dezinfekcie)
 • umožňuje sa činnosť všetkých zariadení pre deti a mládež, otvárajú sa stredné školy a 2. stupeň základných škôl (žiaci budú musieť mať rúška)
 • v prevádzkach taxislužieb sa ruší povinnosť sedenia klienta vzadu, je v rovine odporúčania
 • ruší sa nutnosť ochranného štítu pri ľuďoch, ktorí prichádzajú do bližšie styku so zákazníkmi, ako napríklad kaderníci
 • na kúpaliskách sa ruší zákaz používania atrakcií, pri ktorých dochádza k tvorbe aerosólov
 • ruší sa nutnosť zabezpečiť na kúpaliskách dvojmetrový odstup, je v rovine odporúčania
 • ruší sa praktický výcvik vo vedení vozidla a vykonávania výcviku len vo dvojici

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?