9. decembra 2021

Výrobca slovenských destilátov, rodinná firma Bird Valley Distillery (BVD), má na konte ďalší medzinárodný úspech. Po najvyššom ocenení pre ich borovičku a marhuľovicu na európskej súťaži v Londýne pred dvomi rokmi získali ich Gin Gin a Lúčky Gin v kategórii London Dry ginov dvojité striebro.

Najprestížnejšia súťaž alkoholických nápojov v Ázii – Cathay Pacific Wine & Spirit Competition, sa každoročne koná v Hongkongu. Stovky svetových výrobcov tu bojujú o medaily v kategóriách destilátov, vín a piva. Porotu tvoria experti z gastronómie a profesionálni someliéri.

Zo slovenských lúk a lesov

Medailou ocenený slovenský Gin Gin je postavený na domácich borievkach a vzácnych bylinkách z regiónu Vihorlat. Jeho receptúre korunuje dula. Aj druhý ocenený, Lúčky Gin, je remeselný gin zo slovenských lúk a lesov, z voňavých borievok a 15 druhov ručne zberaných, divo rastúcich byliniek, korenín a plodov.

Zdroj: BVD

„Naše giny sú doslova slovenské, keďže klasické ginové bylinky nahrádzame a dopĺňame tými slovenskými. Gin Gin destilujeme z kvetov lipy, ktorá je symbolom slovanstva, no aj z bazy, materinej dúšky či plodov duly,“ približuje receptúru a lokálny pôvod destilátu Branislav Flašík, jeden zo zakladateľov rodinnej firmy.

Dodáva, že Lúčky gin je zase výnimočný púpavou, lieskovým orechom a medovkou. Samozrejmosťou pri oboch ginoch sú slovenské borievky z pomedzia Spiša a Gemera.

Reklama

„Veľmi nás potešilo, že porota tvorená prevažne ázijskými gastro profesionálmi takto ocenila kúsok Slovenska. Nanešťastie pre nás sa na súťaži nehodnotí design, na ktorom si taktiež dávame veľmi záležať,“ pripomína Flašík.

Zdroj: BVD

Nie je to prvý medzinárodný úspech, ktorý má spoločnosť BVD na konte. Marhuľovica a borovička značky BVD vyhrali vo svojich kategóriách prestížnu svetovú súťaž IWSC 2019 v Londýne.

Cieľ? Urobiť dobré meno Slovensku

Kým destiláty pod značkou BVD sú jednoznačne prezentované ako slovenský produkt, pri produkte Gin Gin nie je tento fakt zrejmý na prvý pohľad. „Podarilo sa nám s ním uspieť v Českej republike, vo Francúzsku, Španielsku, Holandsku aj Taliansku. Práve úspechy v zahraničí z neho robia svetový produkt. A to je pre nás kľúčové – dokázať svojimi výrobkami urobiť dobré meno Slovensku aj za jeho hranicami,“ netají svoju hrdosť Flašík.

Zdroj: BVD

Naopak, Lúčky Gin vznikol na podnet slovenských gastro prevádzok, ktoré hľadali lokálnu alternatívu ku obohratým zahraničným ginom. „Veľmi nás teší, že slovenské bary a reštaurácie často uprednostnia lokálne produkty,“ hovorí spoluzakladateľ firmy.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?